přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

10. března 2009, 15:00

Turín ve světle minulých HME

Z Itálie se začátkem tohoto týdne s mírnými peripetiemi vrátila výprava po halovém šampionátu starého kontinentu. Zkusme trochu bilancovat a porovnat výsledky 14členného týmu, který reprezentoval na severu Itálie, s těmi, jež nesly prapor samostatné České republiky dříve. Ale nejen ty, podívejme se také, jak celkově dopadl šampionát z hlediska medailí i rekordů.
(Pozn. Zabýváme se srovnáním od roku 1994. Využíváme: Statistickou příručku HME 2009 – „Statistics Handbook“ Torino 2009; Denní program č. 4 – „Daily Programm No. 4“ z 9. března – obsahující kompletní výsledky; EME NEWS.)

Turín českou optikou
Česká výprava mohla z Itálie odjíždět medailově spokojena, ačkoli bilanci schází ten nejblyštivější kov a kvalitativně tak jde o druhý nejslabší výkon od samostatnosti. (Na prvním šampionátu v Paříži 1994 jsme zůstali bez medaile.) Na druhou stranu tři a více umístění na stupních vítězů získali reprezentanti naposledy v Gentu před devíti roky (bilance 3-2-1) a už jen ve Stockholmu (96) a Valencii (98) padl zmíněný počet medailí. Patnácté místo v Turíně je srovnatelné s 18. ve Stockholmu, s děleným 13. v Madridu (2005) i 11. z Birminghamu (2007). Kromě toho více než tři medaile o víkendu získalo jen šest zemí.
Oč se dařilo více získávat medaile, o to méně se vedlo při postupech do finále. Kromě třech medailistů už pouze jediná účast v medailové osmičce, to je nejméně od vzniku ČR. Mírný pokles tak zaznamenali Češi i v pořadí národů, získali stejně jako v Paříži 21 bodů, jen o 4 více se naopak povedlo nasbírat v Madridu a Birminghamu. Na posledních dvou šampionátech se však český tým umístil stejně jako letos, tedy dvanáctý. Kolem desátého místo je takový standard, ve Stockholmu a Valencii jsme byli osmí, ve Vídni devátí, výrazně vybočuje jen veleúspěšný Gent, kde jsme byli druzí (medailově i bodově).

Ruští vládci
Medailovému pořadí vládne suverénně Rusko, trochu překvapivě však nemá hegemonii. Jsou nejúspěšnější i v posledních patnácti letech, když kralovali čtyřikrát – 1994, 2000, 2005 a naposledy letos. Dvakrát za tu dobu nasbírali nejcennější sbírku Němci 1996 a 1998, po jednom „triumfu v triumfech“ mají Španělé (2002) a Britové (2007). Před rokem 1992 byly nejúspěšnější zástupci východního Německa, jež ovládli bilanci osmkrát, oproti šesti vítězstvím SSSR. Třikrát bylo nejpilnější západní Německo, jednou bilanci opanovalo také Polsko (1974), Československo (1984) a v roce 1992 pozůstatek Sovětského svazu pod zkratkou EUN.

Román o Romanovi a dalších
Vícebojařské legenda Roman Šebrle se svou vytrvalostí v získávání cenných kovů stále silněji vrývá do historie HME. Nejenže ziskem páté medaile rozšířil okruh stejně úspěšných mužů na tucet, šest a více posbírala v historii jen devítka. Všechny kovy navíc získal v nepřerušené řadě. Vzhledem ke svému věku (34 let a 102 dní) byl i s bronzem nejstarším medailistou, mezi ženami to byl na trojce zlatá turecká Almitu Bekele Degfa (31 a 171). Naopak nejmladší, kdo si odvezli cenné kovy byli stříbrná z šedesátky norská Ezine Okparaebová (21 a 5 dní) a bronzový francouzský mílař Yoann Kowal (21 a 283). Turecká vytrvalkyně je i nejstarší šampionkou letošního HME, tento primát patří mezi muži z 1500 m jen o nějaký měsíc dříve narozenému Rui Silvovi (31 a 216). Mistry Evropy – benjamínky z Turína jsou ruská čtvrtkařka Antonina Krivošapková (21 a 229) a německý dálkař Sebastian Bayer (22 a 270).

Rekordy evropské a šampionátu
Novopečený evropský rekordman je ideálním oslím můstkem k rekordům, které padly na HME. 22letý Bayer totiž šokoval, když v již rozhodnuté soutěži přeskočil veleskokem 871 cm o 15 dílků dosavadní maximum Yaga Lamely. Španěl před 10 roky v Maebaši ustavil halový ER na 856. Němec nebyl daleko ani od přepsání světových tabulek, od konce letošního ledna stojí už čtvrtstoletí v čele jméno Carla Lewise za výkon jen o 7 cm delší.
Daleko větší kontroverze se točí kolem druhého z rekordmanů, Dwaina Chamberse. Brit si již odpykal trest za doping a teď čistí své jméno na všech polích. Jestli se mu to povede knihou „Závod proti sobě“ nechme na čtenářích, na dráze se mu to daří skvěle. V semifinále HME se Chambers zapsal do čela evropské halové historie časem 6.42, o tři setiny lépe než před deseti lety Francouz Ronald Pognon v Karlsruhe. I ve finále běžel výborně a pro titul si doběhl časem 6.46, tedy jen setinu za původním rekordem.
Abychom se dostali na číslo čtyři, tedy počet nových rekordů halového ME, musíme dodat ještě trojku dalšího Brita Mo Faraha (7:40.17) a trojskok Itala Fabrizia Donata (17.59).

Výkony Evropy i světa
Donato je jedním z důkazů, že pokud padaly v Turíně evropské výkony, v 9 případech z 11 to znamenalo i světový výkon roku. K již zmíněným Chambersovi, Bayerovi a Donatovi tedy přidejme čtvrtkaře Wissmana (45.89), sedmibojaře Pahapilla (6362), sprinterku Sailerovou (7.17), půlkařku Savinovovou (1:58.10), překážkářku Beringsovou (7.92), dálkařku Baltaovou (687), trojskokanku Taranovou-Potapovovou (14.67) a koulařku Lammertovou (19.66). Výjimky, které nevytvořily WL, jsou sprinterky Sailerová (vs. Jeterová) a Beringsová (vs. Jonesová).

Národní rekordy
Osmička nových lídrů halových tabulek k tomu potřebovala národní rekordy, mimo stojí trojice Savinovová, Potapovová a Lammertová. Celkově padlo hned 26 národních maxim a navíc šestkrát došlo k jejímu vyrovnání. Třikrát se činili srbští atleti, domácí Italové dvakrát zdolali a jednou vyrovnali. Česká výprava má zásluhou překážkářů Škrobákové a Svobody bilanci jedna plus jedna.

Obhajoby titulů a pozic „EL“
Žádnému z birminghamských šampionů se nepodařilo korunu obhájit v Turíně. Nejlépe dopadli stříbrní Zbrožeková (800 m), Sedoc (60 m př.) a bronzový Šebrle. Legnanteová byla pátá (koule), Chojecká sedmá (1500 m) a nedokončila rozběh (3000 m), stejně jako Gillick semifinále (400 m), Ecker skončil v kvalifikaci (tyč). Ale povedly se obhajoby „po letech“, Borzakovskému na 800 m od Gentu (2000), Silvovi dokonce potřetí na 1500 m (1998 a 2002), Doucourému na 60 m př. (2005).
Šesti ženám a sedmi mužům se povedlo prokázat, že patří nejen do čela letošních evropských tabulek, ale i na nejvyšší stupínek při ME: Chambers, Borzakovskij, Farah, Uchov, Lavillenie, Majewski; Krivošapková, Alminovová (1500 m), Beringsová, Friedrichová, Golubčikovová, Taranovová a Bogdanovová.

Tabulkově nejlepší výkony
Srovnání šampionů Turín vs. Birmingham vychází 12:14, tedy ve prospěch minulého HME, „pokazily“ to ženy 3:10, naproti tomu mužští mistří mají skóre 9:4. Nejkvalitnější výkon pánské části předvedly oba evropští rekordmani Bayer 1277 bodů, Chambers 1253. mezi dámami se byly nejhodnotnější výkony v podání půlkařky Savinovové 1211 b a výškařky Friedrichové, jejíž 201 znamená tabukově 1204.

Michal Procházka

Vytisknout