přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

11. června 2014, 14:20

Premiéra Štafetového poháru pro Porubu

Za tropických teplot a výborné atmosféry se v Kolíně zakončil první ročník soutěže ČAS určené žákům prvního stupně základní školy. Pohár pro vítěze a medaile převzali z rukou patronky Ludmily Formanové reprezentanti ZŠ Porubská z Ostravy Poruby.

„Když jsem já začínala, nebyla taková soutěž, tak vám trošku závidím, že tu můžete závodit,“ řekla s úsměvem při slavnostním nástupu Ludmila Formanová. Poté už se rozhořely napínavé boje o štafetový pohár, vždy v každé disciplíně vždy tři běhy po pěti týmech – ke čtrnácti krajským vítězům se připojil zástupce z pořádajícího Kolína. Po stovkových závodech mladších a starších rozhodovala dvoustovka, která je mixem obou věkových kategorií a v níž se i chopila startovní pistole patronka Formanová.

Všechny štafety dnes přes horké počasí podaly výtečné výkony, zlepšily se totiž oproti krajskému kolu. Pouze jediná škola se nedostala pod hranici 9 minut a nejlepší čas z první fáze by dnes nestačil ani na medailové umístění. Celkovým vítězem se stala základní škola z Poruby součtem 8:25.6 minuty, o 4.7 vteřiny před Jilemnicí, která tak zopakovala druhé místo z krajských kol, třetí pak skončila s podobným odstupem pražská ZŠ Campanus, nejrychlejší ze základní části soutěže. (Přehled výsledků pod článkem.)

---

Využili jsme příležitosti a patronku Ludmilu Formanovou, stříbrnou ze 4x400 metrů z halového mistrovství světa v Barceloně 1995, jsme vyzpovídali, nejen na téma štafety.

Co pro vás znamená štafeta?
Vždycky jsem chtěla dělat atletiku, protože je to individuální sport. Ale štafeta mě přesto hrozně bavila. Vždycky když jsem absolvovala svůj závod, 800, 400, nebo jako mladší, tak na kratší vzdálenosti, tak jsem se po nich na štafetu moc těšila.

Brala jste štafety jako doplněk nebo nastejno?
Individuální úspěch byl asi veřejností oceňován víc, ale já sama jsem je cítila stejně. A radost ve štafetě byla větší, protože to slavily čtyři holky, tak to bylo takové emotivnější, než když jsem vyhrála sama. Vzpomínám na to moc ráda.

Nemrzí váš, že podobná soutěž nebyla, když vy jste začínala?
No určitě, i když za mě byly jiné závody, v nichž jsem běhala štafetu, ale kdyby byla tahle soutěž za mě, určitě by mě hodně bavila. Nicméně já se k atletice dostala právě přes školní závody, a je proto dobře, že se takové soutěže dělají. Když pak rodiče nesportují nebo nedělají atletiku, vůbec třeba nevědí, že jejich dítě je šikovné a může běhat rychle. A spousta talentů se takhle může objevit, třeba jako já.

Vzpomenete si na svoji první štafetu?
Úplně přesně ten moment ne, ale určitě to bylo v nějaké žákovské kategorii, 4x60 metrů a zřejmě za školu.

Co byste vzkázala dětem, co tu závodí?
Ať u atletiky vydrží, je to moc krásný sport, zažijou s ním hezké momenty. A jestli ji mají možnost ve svém městě nebo obci dělat, ať to zkusí.

Co je potřeba, aby dosáhly úspěchů třeba jako vy?
Hlavně je to musí bavit, aby nebyly smutné, když se jim něco nepovede – to ještě zažijí v životě mockrát. A aby měly motivaci, chtěly vyhrávat, to je důležité, to když v sobě najdou, tak není nic problém.

Ke štafetě už se asi jen tak nedostanete, ale jak jste na to s pohybem?
Když jsem skončila, chodila jsem se tak jednou týdně proběhnout. V poslední době mi to začalo víc chybět, chodím častěji, na delší běhy a dokonce jsem absolvovala maraton.

Ve štafetě?
Ne, celý a chytlo mě to. Běžela jsem bez velké přípravy 3:33 (přesný „čipový čas“ 3:33:38 – pozn.), což bylo nad očekávání. A tak jsem si řekla, že to, nebude poslední ročník, doufám, pokud budu zdravá. Možná že absolvuju nějaký další silniční závod, už bez velkých ambici.

Říkáte „bez velké přípravy“, ale přeci jen jste musela naběhat trochu více, ne?
Jistě, jen tak bych „z voleje“ maraton nešla, to pak není pro radost, ale o život. Přihlásila jsem se někdy v zimě, a od února jsem chodila čtyři až pětkrát týdně běhat. Nic speciálního, ale pravidelně.

Byly pro vás výhodou roky tréninkové dřiny?
Určitě, zase jsem tolik přeci jen nenaběhala, abych běžela na maratonu takový výkon, jaký se mi povedl. Takže si myslím, že si tělo pamatuje, co naběhalo, a já to jen oprášila a asi to pro mě bylo snazší.

A máte už v plánu další závody?
RunCzech dělá hezké závody, chtěla bych běžet noční desítku 6. září. Maraton nebo půlmaraton až zase příští rok.

Celkové výsledky

  1. ZŠ Porubská Ostrava 8:25.6
  2. ZŠ Jilemnice 8:29.3
  3. ZŠ Campanus Praha 8:33.9
  4. Hradec Králové 8:36.9
  5. Rakovník 8:37.2
  6. Milevsko 8:38.5
  7. Domažlice 8:42.9
  8. Břeclav 8:42.9
  9. Ostrov 8:43.8
10. Velké Meziříčí 8:44.7
11. Pardubice 8:50.1
12. Uherský Brod 8:53.4
13. Kolín 8:53.8
14. Prostějov 8:56.3
15. Louny 9:02.6

Nejlepší tři školy v jednotlivých závodech

8x100 mladší (1.-3. třída)
1. ZŠ Porubská Ostrava 2:08.5
2. 2. ZŠ Rakovník 2:10.3
3. ZŠ Campanus Praha 2:10.4

8x100 starší (4.-5. třída)
1. Jilemnice 1:56.9
2. ZŠ Porubská Ostrava 1:58.3
3. ZŠ Campanus Praha 2:00.5

8x200
1. ZŠ Porubská Ostrava 4:18.9
2. ZŠ Jilemnice 4:21.0
3. ZŠ Josefa Gočára Hradec Králové 4:21.4

Kompletní výsledky

Michal Procházka, foto: M. Gattringer

Vytisknout