přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. srpna 2020, 11:39

Pohled do historie MČR mužů a žen

Už jen dva dny zbývají do startu mistrovství České republiky mužů a žen, které hostí západočeská metropole Plzeň a bude vrcholem letošní atletické sezóny na našem území. V Tématu týdne vám přinášíme malé historické ohlédnutí za tímto šampionátem.

První mistrovství na dráze, které mělo celonárodní charakter, kdy se jednotlivé soutěže konaly v jednom nebo více dnech, se uskutečnilo 7. července roku 1907 na hřišti pražské SK Slavia. Tato předválečná mistrovství (před první světovou válkou) se nazývala různě, nejčastěji jako „Mistrovství zemí koruny české“ nebo „Mistrovské závody České atletické amatérské unie“, nebo jako „Válečná atletická mistrovská česká“. Nebyla ovšem konána každoročně. V letech 1910, 1911, 1914 a 1915 se neuskutečnila.

V roce 1938 se mělo mistrovství ČSR na dráze konat na pražském Strahově. ČAAU však na doporučení úřadů odložila uspořádání pro vážnou politickou situaci a také s ohledem na úroveň mistrovství. Původně byl stanoven pozdější říjnový termín, ale i z toho sešlo, a tak se v tomto roce mistrovství na dráze neuskutečnilo. Proběhly však domácí šampionáty v lesním běhu, silničním běhu, chůzi a vícebojích. Od roku 1939 se mistrovské závody na dráze konají bez přerušení.

První samostatné mistrovství České republiky se konalo v roce 1970 ve Dvoře Králové nad Labem. O rok dříve byli mistři ČR vyhlášeni podle umístění na federálním mistrovství, které se konalo v Považské Bystrici. Zatím se tedy uskutečnilo 50 ročníků mistrovství České republiky mužů a žen na dráze.

Nejčastěji v Praze

Nejvíce domácích republikových šampionátů proběhlo v Praze. Naše hlavní město hostilo českou špičku již osmnáctkrát. Osmkrát pak proběhlo v Ostravě, pětkrát v Jablonci nad Nisou a čtyřikrát v Třinci. Čtvrté pořadatelství si letos připíše také Plzeň. V posledních letech je oblíbeným místem konání MČR také Tábor, kde proběhlo toho mistrovství třikrát. Po dvou pořadatelstvích mají na svém kontě Brno a Kladno, tedy hostitelé posledních dvou národních šampionátů. Jednou se pak česká elita sešla v již zmiňovaném Dvoře Králové nad Labem, Mladé Boleslavi, Olomouci, Otrokovicích a Vyškově.

Nejpilnější sběratelé titulů

Vůbec nejvíce mistrovských titulů napříč všemi disciplínami získala v historii šampionátu běžkyně Petra Kamínková, která jich má na svém kontě celkem 18 a vybojovala je na tratích 1500, 5000 a 10000 metrů.  V tomto ohledu je suverénně nejúspěšnější atletkou na MČR mužů a žen na dráze. Dalším čtyřem atletům se podařilo na nejvyšší stupínek vystoupat třináctkrát. Jsou mezi nimi dva nejúspěšnější muži diskař Libor Malina a běžec Michael Nejedlý, jehož doménou byly závody na 3000 metrů překážek a 5000 metrů. Mezi ženami si pověsily na krk 13 zlatých medailí Denisa Rosolová a Barbora Špotáková. Rosolové se to podařilo hned ve čtyřech individuálních disciplínách (200 m, 400 m, 400 m př, dálka). Špotáková získala všechny své tituly v oštěpu a v tomto ohledu je rekordmankou společně s Liborem Malinou. Oproti němu však může Špotáková letos získat své čtrnácté zlato a na čele této statistiky se osamostatnit. 

Rekordní zápisy z Brna

Na loňském mistrovství České republiky můžu a žen v Brně bylo k vidění jedno vyrovnání národního rekordu a dvě historická maxima šampionátu. Sprinter Jan Veleba získal svůj čtvrtý titul mistra republiky v čase 10.16, čímž vyrovnal v té době rok starý národní rekord svého soka Zdeňka Stromšíka z Tábora. Veleba se zároveň tímto výkonem stal novým rekordmanem mistrovství na nejkratším sprintu. O druhý rekord šampionátu se postarala štafeta žen USK Praha, když sestava Klára Seidlová, Marcela Pírková, Lucie Domská a Helena Jiranová zaběhla čas 44.43.

Plzeňská čísla

V rámci mistrovství ČR v Plzni je na programu 34 individuálních disciplín. V 21 z nich budou na startu obhájci titulů z loňského šampionátu v Brně. Naopak v dalších 13 disciplínách se celkem jistě dočkáme změny na nejvyšším stupínku. Zlato z minulého roku bude obhajovat deset mužů a jedenáct žen.

V předběžných startovních listinách plzeňského šampionátu je 451 atletů a atletek. Z toho je 244 mužů a 207 žen ze 75 oddílů. Nejpočetnější zastoupení má TJ Dukla Praha (40), následují USK Praha (37), ASK Slavia Praha (36), PSK Olymp Praha (30) a domácí AK Škoda Plzeň (29).

Můžeme se těšit na tři medailisty z olympijských her v osobách Barbory Špotákové, Zuzany Hejnové a Vítězslava Veselého. Ve startovních listinách figuruje pět medailistů z MS. Kromě Špotákové, Hejnové a Veselého, jsou to ještě Jakub Vadlejch a Petr Frydrych.

Vůbec nejstarším účastníkem šampionátu bude sprinter Filip Klvaňa, kterému bude v době konání mistrovství 43 let. Naopak nejmladším startujícím bude teprve šestnáctiletý půlkař ze Spartaku Praha 4 Jiří Pavel Češka.

Na startu bude pět atletů, kteří budou mít možnost překonat vlastní rekord mistrovství. Jsou jimi Jan Veleba na stovce, Filip Sasínek v běhu na 1500 metrů, Petr Svoboda na stodesítce překážek, Jan Kudlička v tyči a Barbora Špotáková v oštěpu.

Petr Jelínek, Jiří Ondráček, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout