přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. června 2023, 10:12

Plejáda rekordmanů a limitářů na Gigantu

O nadcházejícím víkendu proběhne na pražské Julisce mistrovství České republiky juniorů a dorostu. Kromě bojů o republikové tituly se pro naše mladé atlety jedná o ideální příležitost k plnění nominačních kritérii pro mezinárodní akce jejich kategorií.

Čeští rekordmani na startu

V kategorii dorostu se představí hned několik atletů a atletek, kterým se letos už podařilo překonat národní rekord své kategorie. Jedním z nich je Petr Meindlschmid. Vítěz loňského EYOFU už se v této sezóně dokázal zlepšit na 781 centimetrů. K tomu ještě ve dvou závodech zapsal 772. Při jednom z nich na Memoriálu Josefa Odložila dokonce porazil českého rekordmana Radka Jušku. Kromě své hlavní disciplíny, by měl Petr startovat také na dvoustovce, kde má nejrychlejší čas ze všech přihlášených.

Karolína Jarošová se radovala z překonání dorosteneckého národního rekordu při mezistátním utkání v Ptuji, které se uskutečnilo o minulém víkendu, kde ovládla závod na 2000 metrů překážek v čase 6:32.79. Na Gigantu by ráda zaútočila na běžecký double, protože figuruje i ve startovní listině závodu na 3000 metrů.

Terezie Táborská se už v hale blýskla novým národním rekordem na dvoustovce, kterou pod střechou prolétla za 23.74. Pod otevřeným nebem byla zatím jen nepatrně pomalejší, když se časem 23.80 posunula na třetí místo historických tabulek kategorie do 18 let. Také ona bude cílit na dvě zlaté medaile. Kromě dvoustovky by se měla představit také na poloviční distanci, kde se můžeme těšit na její souboj s Ester Parohovou.

Nechybí také další čeští rekordmani z letošní haly, kterými jsou půlkařka Adéla Holubová nebo vícebojař Michal Rada, jenž si pro letošní Gigant zvolil třístovku překážek, kde mu patří s časem 36.78 čtvrté místo v národních historických tabulkách. Matyáš Zach už je držitelem národního rekordu na stodesítce překážek od minulé sezóny, kdy v Jeruzalémě zaběhl čas 13.48. V hale pak vylepšil národní maximum na šedesátce s ploty a na nedávném mezistátku ve Slovinsku zaostal i v silném protivětru za tím venkovním jen o sedm setin. Za příznivějších podmínek tak může svůj zápis opět atakovat.

Favority svých disciplín pak budou i další atleti a atletky, kteří se letos už dokázali dostat do TOP 10 historických dorosteneckých tabulek, ať už je to stýplař Daniel Marák, jenž navíc poběží i hladkou trojku, koulařka Karolína Machová, čtvrtkař Ondřej Loupal nebo kladivářka Alexandra Kollárovičová.

Limitáři pro MEJ favority svých disciplín

V kategorii juniorů se na Julisce představí řada atletů a atletek, kterým už se letos podařilo kvalifikovat na evropský šampionát této kategorie v Jeruzalémě. Všichni z nich budou hlavními kandidáty na zisk titulů v disciplínách, které si pro svůj start na Gigantu zvolili. Například loňský dorostenecký evropský šampion na 800 metrů Jakub Dudycha se rozhodl otestovat svou formu na čtvrtce.

Natálie Millerová se pokusí získat běžecký double na tratích 800 a 1500 metrů. K oběma disciplínám je přihlášen také český halový rekordman na 1500 metrů Pavel Vinduška.

Ladislav Sedláček ozdobil loňský Gigant dorosteneckým národním rekordem ve skoku o tyči, když se přenesl přes 520 centimetrů. Letos má skočeno pouze o tři centimetry méně. Dálku i trojskok se pokusí opanovat Pavel Halátek. Na stodesítce překážek se utkají hned dva limitáři Štěpán Štefko s Romanem Kadavým. Podobné to bude na čtvrtce překážek mezi děvčaty, kde se můžeme těšit na duel mezi Barborou Vaňkovou a Marinou Kollár. Ve stejné disciplíně juniorů je jasným favoritem Michal Haidelmeier.

Z atletů, kteří už si zajistili účast na MEJ pak uvidíme ještě například diskaře Jana Svozila, kladiváře Nicka Vránka, koulařku Martinu Mazurovou, tyčkařku Viktorii Ondrovou, chodkyni Emu Klimentovou, stýplařku Ivu Gieselovou či vícebojaře Adama Havlíčka s Adélou Tkáčovou.

Petr Jelínek

Vytisknout