přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. března 2014, 10:27

Ohlédnutí za Sopoty: čísla a fakta

Pořadatelé bohužel nenabídli oficiální údaj o návštěvnosti, nicméně pouhým okem či uchem bylo zjevné, že na nezájem fanoušků si letošní halové MS nemohlo stěžovat. Podle odhadu EME News si na pět bloků šampionátu našlo cestu celkem 34 tisíc diváků, dění na ovále a sektorech tedy v průměru sledovalo sedm tisíc lidí. Viděli podařené mistrovství bez viditelných organizačních zádrhelů, a i když účast těch atletických špiček jako tradičně nebyla stoprocentní, nabídly Sopoty 2014 kvalitní podívanou. Oku českého fandy jistě lahodila úspěšnost našich reprezentantů.

Medaile: Nadvláda USA, paradoxní návrat Ruska

Rozdělení cenných kovů nepřineslo větší překvapení. Oproti Istanbulu přibyly dvě medailové země a počet úspěšných se tím zaokrouhlil na třicet. Dvě nejúspěšnější země z minulého šampionátu nicméně přišly o třetinu svých úlovků: Zatímco Spojené státy americké si i tak bezpečně udržely dominantní pozici díky osmi zlatým, k nimž přidaly po dvou stříbrných a bronzových, Velká Británie (především ztrátou jednoho titulu) klesla s umenšenou sbírkou 1-2-3 na čtvrtou příčku.

Rusko se vrátilo na druhou pozici poprvé od Valencie před šesti lety, a to přestože posbíralo nejméně kovů v historii HMS; ale získalo tři tituly, což už se žádné jiné zemi nepovedlo. V halových soubojích běžeckých velmocí z východní Afriky vítězí tradičně Etiopané nad Keňany a v Sopotech to bylo vcelku jednoznačné: bilance Etiopie 2-2-1 stačila na třetí místo, zatímco Keňa uzavírá s 1-1-0 první desítku.

Pořadí zemí s jedním titulem mistra či mistryně světa otevírá na čtvrtém místě Británie, jen o jednu bronzovou méně si odvezla výprava Jamajky (1-2-2) a úspěšný šampionát prožila pořadatelská země díky zlatu a dvěma stříbrům – srovnejme s jedním bronzem před dvěma lety. Pak následuje trio federací, jejichž reprezentanti vybojovali kompletní sbírku, vedle Kuby a Francie také Česká republika. Do „top 10“ se nevešli třeba Němci (tři stříbrné) nebo Ukrajinci (0-1-2), Španělé odjeli s jedním bronzem, Italové stejně jako předešlí pořadatelé Turci bez medaile.

Body: pořadatelský efekt

Hodnocení národů za finálová umístění, tj. v elitní osmičce, resp. šestce, reflektuje na jedné straně početnou atletickou rodinu – bodovalo padesát zemí, tedy o dvě více než při minulém HMS –, na straně druhé celkovou sílu jednotlivých reprezentací. Vždyť o medailích (i jejich hodnotě) často rozhodují setiny vteřiny, jednotky centimetrů či počty křížků; jinými slovy, suverénní vítězství, jaké předvedla mílařka Aregawiová či na trojce G. Dibabaová, jsou spíš výjimkou.

Výprava USA nasbírala v Sopotech 142 bodů (v Istanbulu o 30 více), čehož nedosáhly dohromady ani reprezentace na druhém místě se shodným ziskem 66 bodů. Rusové stáli dvakrát pouhý krok od bronzu, Poláci skončili „bramboroví“ dokonce čtyřikrát, oba týmy měly ve svém středu tři pátá místa. Efekt hostitelské země se projevil i zde, vždyť v Istanbulu byli Poláci s 24 body dělení devátí.

Britové skončili stejně jako v medailovém pořadí čtvrtí (61 b), pátí Němci sbírali krom třech stříbrných pouze pátá až osmá místa, kterých měli do tuctu (48 b), šestí jsou v ­závěsu Jamajčané (45), a až za nimi následují Etiopané, kteří vedle medailí vybojovali už jen jediné finálové umístění (40). Skupinka kolem 30 bodů uzavírá desítku: Ukrajinci obsadili jednou nebo dvakrát všechny pozice kromě první a čtvrté (33), podobně Číňané, kteří ukazují rostoucí sílu s blížícím se MS pod otevřeným nebem v Pekingu (30), desátí čeští atleti byli v osmičlenné sestavě pětkrát ve finále (28).

Výkony roku, rekordy

Ergo aréna na pomezí Sopot a Gdaňsku zaznamenala dvanáct výkonů roku, v poměru jedna ku dvěma se o ně postarali muži a ženy. Konkrétně se jednalo o oba víceboje – Američan Eaton dokonce jen o 13 bodů nedotáhl útok na vlastní světový rekord z Istanbulu –, oboje překážky i štafety (ženská 2x), mužský trojskok a ženské půlka (2x), koule a hladká šedesátka. Nejméně radosti přinesla značka WL ve výsledcích Australance Pearsonové, neboť nejlépe zvládla 60 př. už v rozběhu a ve finále z toho bylo „jen“ stříbro.

Oficiálních rekordů šampionátu bylo jako do mariáše a ještě jsou navíc dva ze tří v sedmiboji. Nejrychleji přeběhl překážky v historii HMS v Sopotech Eaton (7.64 s) a nejvýše se dostal Bělorus Kravčenko (2.21 m). Jediný zápis do statistik mistrovství, který není jen dílčím v rámci víceboje, předvedli čtvrtkaři USA Clemons, Verburg, Butler, C. Smith ve štafetě (3:02.13), zase se ale jedná o rekord světový.

I zde však najdeme háček: není to nejrychlejší čas všech dob, lépe už běžel jiný americký kvartet; jenže ve Fayetteville před osmi lety neproběhla dostatečná dopingová kontrola, což je nutnost k zařazení do rekordní listiny IAAF. Zase je tu ale jiná statistická zajímavost pro fajnšmekry: finišman Calvin Smith je prvním synem, jenž se rekordně „potatil“ – otec stejného jména je bývalým držitelem nejlepšího času na stovce 9.93 z roku 1983.

Navíc byl Smith mladší v Sopotech autorem nejrychlejšího štafetového úseku, a to ve srovnání se všemi kolegy i soupeři (45.14). Ruska Ryžovová pak zaběhla dokonce při stíhání Britky Ohuruoguové dokonce vůbec nejlepší čtvrtku v historii HMS, časem 49.83 předčila krajanku Nazarovovou z Budapešti 2004 o šest setin.

Plichta mezi úspěšností obhájců

Sedm šampionů uhájilo titul z Istanbulu, sedm nikoli. Podařilo se dálkaři Viniciu da Silvovi, koulařům Whitingovi a Adamsové, sedmibojaři Eatonovi, půlkaři Amanovi, štafetě Američanů a G. Dibabaové, byť tentokrát kralovala trojce namísto patnáctistovky. Naopak neuspěli čtvrtkař Brenes (k naší radosti), mílař Iguider, překážkářka Pearsonová, B. Lagat na trojce, sprinterka Campbell-Brownová na šedesátce, Obiriová na trojce a štafeta Britek. Pouze Brenes a Campbell-Brownová nevytěžili ani medaili, naopak trio Pearsonová, Lagat, Obiriová bralo stříbro, Iguider a Britky bronzy. (Pozn. Ve výčtu jsou pochopitelně pouze ti, kteří v Sopotech startovali a pokoušeli se o obhajobu.)

Maslák v top 10 výkonů

Specializovaný server All-Athletics.com připravil tradiční žebříčky deseti nejkvalitnějších výkonů podle maďarských tabulek pro muže a pro ženy. Na čele jsou Eatonův sedmiboj, jenž odpovídá 1487 bodům, a patnáctistovka Aregawiové – 1423 b. Pavel Maslák je mezi muži šestý a jeho 1425 b ukazuje, že mužská elitní listina je o něco kvalitnější, což ukazuje i další pořadí: na vstup do desítky bylo třeba 1398 b, zatímco u žen 1382. Dodejme, že pomyslné medailové pozice obsadili mužská štafeta USA (1464) před koulařem Whitingem (1443) a sprinterka Fraser-Pryceová (1420) se sedmibojařkou Broersenovou (1419).

Ze srovnání výkonnosti při halových světových šampionátech po roce 2000 (rovněž dle All-Athletics) vyplývá, že Sopoty jsou třetím nejlepším s 48 295 body. Součet v Budapešti 2004 činil 48 604 b, v Istanbulu před dvěma lety 48 423.

Michal Procházka, foto: E. Erben (1), J. Kucharčík (2-4)

Vytisknout