přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. září 2019, 13:23

O týmové tituly v Hodoníně

Mistrovství České republiky družstev mužů a žen se po roce vrací opět na jih Moravy. Po Uherském Hradišti převzal pořadatelskou štafetu Hodonín, kde se o nadcházejícím víkendu utkají nejúspěšnější týmy letošního ročníku extraligy.

O týmové tituly se bude bojovat již po čtyřiašedesáté. Finálového závodu se zúčastní v kategorii mužů i žen šest nejlepších týmů z dvou extraligových kol, která v tomto roce proběhla. To první se konalo v květnu a hostila ho Plzeň, kde se vítězstvím blýskly ženy domácího oddílu a mezi muži byli nejlepší atleti z Univerzity Brno. Druhé kolo se pak odehrálo na konci srpna na pražské Julisce. Domácí tým tentokrát triumfoval mezi muži, když nejvíce bodů posbírali borci Dukly Praha. Ženskou soutěž opanovaly atletky USK Praha. Právě tyto dva týmy jsou také největšími favority na zisk titulů, které už poněkolikáté obhajují.

V mužském finále budou kromě „Dukláků“ startovat také obhájci stříbra z Olympu Praha a bronzu z Univerzity Brno. Elitní šestici pak doplňuje ještě Slavia Praha, AK Škoda Plzeň a TEPO Kladno. Dukla má na svém kontě již 58 mistrovských primátů. Její dominanci dokázali narušit pouze AK Kroměříž (3 tituly) a Olymp Praha (2 tituly).

Armádní sportovní klub se bude moci v hodonínském finále opírat o zkušené reprezentanty, jako jsou čeští rekordmani Jakub Holuša, Jan Veleba, Pavel Maslák či Jan Kudlička, které doplní například Vít Müller, Jan Friš, Petr Frydrych, Lukáš Hodboď nebo Ladislav Prášil.

Loni stříbrný Olymp Praha tradičně spoléhá na silné vícebojaře. I tentokrát se očekávají výrazné bodové zisky od Jana Doležala, Jiřího Sýkory, Adama Sebastiana Helceleta i Marka Lukáše. Na sprintech jsou stálicemi Michal Desenský, Jan Tesař, Jan Jirka nebo Petr Svoboda. V technických disciplínách budou favority diskař Marek Bárta, výškař Matúš Bubeník nebo trojskokan Tomáš Veszelka. Běžeckým leaderem je Filip Sasínek.

Univerzita Brno má silné běhy, kde má ve svých řadách například Daniela Kotyzu nebo Tomáše Vystrka. V technických disciplínách jsou oporami velezkušený vrhač Jan Marcell nebo skvělý skokan Ondřej Vodák. Slávisté mají tradičně silné běžce a překážkáře a jinak tomu není ani letos. Mezi největší hvězdy týmu patří půlkař Filip Šnejdr nebo překážkáři Matěj Mach a Martin Růžička.

Škoda Plzeň má ve svých řadách silné zahraniční závodníky Sergije Kruka a Romana Kokoška. Když k nim přidáme medailisty z nedávného MEJ bratry Forejtovi, kladiváře Patrika Hájka nebo výškaře Josefa Adámka, tak ani Západočeši nejsou bez šancí na dobrý výsledek. Podobně je na tom také TEPO Kladno v čele s Matějem Krskem, Tomášem Voňavkou či Miroslavem Pavlíčkem.

Hlavními favoritkami ženského klání jsou suverénky posledních let z USK Praha. Vysokoškolačky se z historického hlediska loni svým 28. triumfem dorovnaly na Olymp Praha a letos se můžou na čele této statistiky osamostatnit. Zkomplikovat se jim to pokusí loni stříbrná Dukla Praha. Letošního finále se pak zúčastní ještě AK Škoda Plzeň, Olymp Praha, AK Olymp Brno a TEPO Kladno.

Sestava USK se i letos skládá z řady úspěšných reprezentantek, ať už jsou to sprinterky Klára Seidlová, Lucie Koudelová nebo Helena Jiranová nebo opory v technických disciplínách v osobách Romany Maláčové, Amálie Švábíkové, Markéty Červenkové, Terezy Králové či Kateřiny Skypalové.

Dukla se musí tentokrát obejít bez Barbory Špotákové a Nikoly Ogrodníkové, přesto bude i tak v oštěpařském sektoru sbírat velké body díky Ireně Šedivé nebo Petře Andrejskové. Další elitní vrhačkou v týmu je Kateřina Šafránková. V technikách budou o co největší bodový zisk usilovat mladé vícebojařky Jana Novotná a Tereza Elena Šínová. Běžeckou oporou je hostující Moira Stewartová.

Olymp Praha má ve svých řadách silné běžecké duo Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková. Zárukou výrazných bodových zisků ze skokanských disciplín jsou sestry Velďákovy. Ve sprintech bude tým z pražské Stromovky spoléhat na Nikolu Bendovou. Plzeňačky ukázaly svou sílu v prvním extraligovém kole, které vyhrály. I ony mohou pomýšlet na pódiové umístění. Dopomoci by jim k tomu měly například Tereza Petržilková, Daniela Ledecká, Tereza Hrochová nebo Lenka Valešová.

Černým koněm soutěže může být TEPO Kladno. Výrazné body očekává středočeský klub hlavně z vrhačských disciplín, kde jeho dres oblékají Eliška Staňková a hostující trinidadská závodnice Hilenn Jamesová. Na dráze jsou významnými kladenskými želízky v ohni Lada Vondrová a Lucie Petrlíková. Ve výškařském sektoru nebude chybět zkušená Oldřiška Marešová. AK Olymp Brno má na své soupisce mimo jiné sprinterku Marcelu Pírkovou, běžkyně Pavlu Štoudkovou a Adélu Koláčkovou, tyčkařku Rebeku Šilhanovou nebo oštěpařku Ivanu Koktavou.

Finále mistrovství České republiky družstev mužů a žen odstartuje na hodonínském atletickém stadionu již v sobotu 7. záři závody v chůzi a hodu kladivem a vyvrcholí v neděli 8. záři hlavním programem, po kterém poznáme nové týmové šampiony.

Petr Jelínek

Vytisknout