přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

8. ledna 2014, 16:06

O Sopotech, místě konání HMS

Halový světový šampionát poprvé hostí Polsko. Na atlety čeká přímořské lázeňské letovisko Sopoty, o čest a slávu budou bojovat v multifunkční aréně na pomezí se sousedním městem Gdaňsk. Stručně řečeno, v Tématu týdne dva měsíce před akcí si vám dovoluje základně představit místo konání XV. halového MS.

Trocha historie (a geografie) nikoho nezabije

Sopoty leží v Pomořském vojvodství na severu země, na pobřeží Baltského moře. S necelými čtyřiceti tisíci obyvateli se sice stane nejmenším místem, které kdy hostilo mistrovství světa v hale; na druhou stranu k němu těsně přiléhají ze severozápadu Gdyně a především z jihovýchodu Gdaňsk (s půlmilionem šesté největší město Polska), které dohromady tvoří milionovou aglomeraci zvanou Trojměstí. A Gdaňské letiště Lecha Walesy také bude místem, kudy do dějiště HMS zamíří většina účastníků šampionátu.

První dochovaná zmínka o Sopotech (Sopoth) je z roku 1283, některé části města jsou však doložené o sto let dříve a osídlení v oblasti existovalo pravděpodobně již v osmém, ba dokonce sedmém století. Město se stalo známým díky lázním, zejména těm, které otevřel doktor Haffner v roce 1823, pro obyvatele Gdaňsku však byly k dispozici již v šestnáctém století a bohatí lidé středověku si tu stavěli svá sídla. Dobré dopravní spojení díky železnici po roce 1870 Sopotům zajistilo příliv turistů a také zde vyrostla první sportoviště – tenisové kurty a koňské závodiště. Počet návštěvníků narostl na konci století na 12 500 za rok, ale přibyli i stálí obyvatelé. A tak se staly Sopoty 8. října 1901 městem, což jen urychlilo další rozvoj.

Počet občanů se před první světovou přiblížil dvaceti tisícům, ve třicátých letech pak dosáhla svého vrcholu návštěvnost lázní na 30 000 ročně. Sopoty se velmi rychle zotavily i po druhé velké válce, po níž se také vrátily na polské území. Nově je vedle lázní proslavil hudební festival, založený v roce 1961. Město dále může lákat návštěvníky na 650 metrů dlouhé, dvě stě let staré nejdelší dřevěné molo v Evropě (od konce k pobřeží má 450 m, viz vpravo); naopak z doby nedávné na nepravidelně postavený „Křivý dům“ z roku 2004. Sopoty také zaznamenaly v posledních letech bouřlivý stavební rozvoj, rostou zde pětihvězdičkové hotely i lázeňské domy – což odráží i ceny nemovitostí, které jsou tu nejvyšší hned po hlavním městě Polska Varšavě.

Ohniskem Ergo aréna na pomezí

Soutěže 15. halového mistrovství světa bude hostit multifunkční Ergo aréna; jedna z nejmodernějších hal v Evropě byla postavena teprve v roce 2010. Není bez zajímavostí, že jejím středem probíhá hranice měst Sopoty a Gdaňsku. Ve čtyřech patrech se do hlavní arény usadí standardně 10635 návštěvníků, po odečtení prostor vyhrazených například pro média se počítají pořadatelé s prostorem pro osm tisíc platících diváků či pozvaných hostů. Rozcvičení na soutěže bude probíhat v přilehlé menší hale. K tréninku před soutěží pak bude určeno centrum v Šniadeckého akademii tělesné výchovy a sportu v Gdaňsku vzdálené pouhé dva kilometry od hlavního dění; v areálu nechybí ani kryté prostory pro atletiku.

V Ergo aréně se bude rozdělovat 26 sad medailí – 13 pro muže i pro ženy. Jaká jsou o HMS očekávání převedená do čísel?

  • 160 zúčastněných zemí;
  • 1500 atletů, trenérů a VIP;
  • 140 milionů televizních diváků;
  • živé přenosy do 87, sestřihy do 180 zemí;
  • přes 1 800 hodin TV vysílání.

Jak prohlásila členka rady a zdejší sportovní legenda Irena Szewiňská, pro Poláky je halové mistrovství světa největší atletickou akcí historie; dosud zde pořádali jen mládežnické šampionáty či krosové MS – naposledy vloni v Bydhošti. Radost nad konáním akce vyjádřil šéf zdejšího sportovního klubu, jinak také komisař rozpočtu v EU Janusz Lewandowski. Svou podporu HMS pak vyjádřil premiér země Donald Tusk, který se zaručil za závazek pořadatelů a garantoval jim pomoc.

Halové MS se uskuteční 7. až 9. března, pro další informace sledujte atletika.cz  či přímo stránky organizátorů: www.sopot2014.com.

Michal Procházka, foto/repro: sopot2014.com

Vytisknout