přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

9. února 2022, 10:29

O halové tituly ve vícebojích a chůzi

Nadcházejícím víkendem odstartuje série domácích halových republikových šampionátů. Jako první se tradičně v rámci mistrovství České republiky utkají o medaile vícebojaři a chodci.

V soutěži sedmibojařů je velkým favoritem olympionik Jiří Sýkora. Ten se od podzimu začal připravovat pod vedením trenéra Jakuba Uhra a v letošních dosavadních startech se jeho forma jeví jako velmi nadějná. Sýkora už na svém kontě jeden halový mistrovský titul má. V sezóně 2019 zvítězil ve svém dosud platném osobním rekordu 6006 bodů, čímž se v historických statistikách tohoto šampionátu zařadil na šestou příčku a kvalifikoval se i na tehdejší halové mistrovství Evropy v Glasgowě.

Pokud se však bude Jiří chtít i letos probít na halový mezinárodní vrchol, kterým je HMS v Bělehradě, bude si muset nejspíš vylepšil osobní rekord. Na základě halových výkonů totiž bude pro start v srbské metropoli vybráno pouze pět závodníků a momentálně má v letošních průběžných statistikách už osm sedmibojařů lepší součet, než je Sýkorův osobák. Kromě zlata z roku 2019 má pak Jiří ještě stříbro ze sezóny 2017.

Pak zde máme další tři závodníky, kteří mohou mít oprávněné medailové ambice. Jedním z nich je juniorský světový šampion z MSJ v Nairobi v loňském roce František Doubek. Ten je zároveň obhájcem bronzu z minulého halového mistrovství, kde složil 5412 bodů a jistě chce tento součet výrazně posunout. Z jeho letošních dosavadních startů je víc než patrné, že mu přechod z juniorské do dospělé kategorie nedělá žádný zásadní problém.

Co se týká počtu mistrovských medailí, tak je daleko nejúspěšnějším borcem z celého startovního pole Marek Lukáš. Muž, který nechyběl na stupních vítězů sedm let v řadě, a to v období 2013 – 2019. Naopak v posledních dvou letech na pódiu chyběl. Také Marek už ví, jaké to je být domácím šampionem v sedmiboji. Tohoto úspěchu ale dosáhl už v roce 2014.

O něco čerstvější je titul Ondřeje Kopeckého, jenž opanoval mistrovský závod před dvěma lety. Loni si pověsil na krk stříbro. On i Marek Lukáš se nyní připravují s vícebojařskou legendou Romanem Šebrlem.

Pětiboj žen slibuje velmi napínavý duel mezi Dorotou Skřivanovou a Terezou Elenou Šínovou. Skřivanová byla objevem loňské sezóny, kdy brala vícebojařské tituly v hale i venku. Před rokem opanovala mistrovský pětiboj ve velkém osobním rekordu 4238 bodů a dostala se na osmé místo historických tabulek šampionátu. Ve výkonnostním progresu pokračuje i nadále, když si před několika týdny vylepšila své kariérní maximum na 4282 bodů.

Ještě o devět bodů více poskládala záhy nato Tereza Elena Šínová. Také u ní by se jednalo o osobní rekord. Ten ovšem bude ve statistikách veden pod čarou, jelikož ho dosáhla v jablonecké hale, kde je delší než dvousetmetrová dráha. To však vůbec nic neubírá na kvalitě jejího výkonu a měla by být Skřivanové velmi vyrovnanou soupeřkou. Pro držitelku juniorského národního rekordu se jedná o premiéru na šampionátu mezi dospělými.

Do boje o cenné kovy se však budou chtít zapojit také další dvě závodnice, které si letos vytvořily osobní rekordy. Barbora Zatloukalová si v Ostravě vylepšila osobní rekord na 4086 bodů a bude chtít medailově navázat na stříbro z roku 2020 a bronz ze sezóny 2017. Denisa Majerová se pak vůbec poprvé v kariéře dostala přes čtyři tisíce bodů, když její součet v Ostravě činil 4008. V roce 2017 Zatloukalovou porazila a brala stříbro. V sezóně 2020 si pak obě závodnice pořadí obrátily. Otázkou tedy zůstává, která z nich bude úspěšnější letos?

V neděli se utkají o své tituly také chodci a chodkyně. V minulých letech zápolily pouze mládežnické kategorie, ale letos se přidají i dospělí. V rámci chodeckých soutěží se můžeme těšit například na olympioniky Víta Hlaváče a Lukáše Gdulu nebo na dvojnásobnou medailistku z mezinárodních mládežnických vrcholů minulého roku Elišku Martínkovou. Na startu bude také další účastník šampionátů v Tallinnu a Nairobi Jaromír Morávek.

Mistrovství České republiky ve vícebojích proběhne v Hale Otakara Jandery od pátku 11. února do neděle 13. února. Jak již bylo zmíněno, chodecký šampionát se uskuteční v rámci nedělního programu.

Petr Jelínek

Vytisknout