přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. srpna 2017, 15:18

Největší taháky nadcházejícího MS

Boltova rozlučka

Světový šampionát v Londýně bude velkou rozlučkou jamajské sprinterské legendy Usaina Bolta, proto bude právě závod na 100 metrů jedním z nejsledovanějších klání celého mistrovství. Jamajský blesk má ve své sbírce celkem jedenáct titulů mistra světa a rád by se rozloučil ziskem toho dvanáctého. V Londýně ho uvidíme pouze na nejkratším sprintu. V letošní sezóně závodil jen třikrát, a to na domácí půdě v Kingstonu, na Zlaté tretře v Ostravě a na Diamantové lize v Monaku, kde si zaběhl sezónní maximum 9.95, se kterým figuruje na sedmém místě letošních světových tabulek. Ovšem již v mnohokrát v minulosti dokázal, že se umí na vrchol sezóny perfektně připravit. V britské metropoli tak bude opět patřit k největším favoritům.

Bude to také naposledy, kdy dojde k tradičnímu souboji mezi ním a Američanem Justinem Gatlinem, který by jistě rád zlomil „prokletí“ vzájemných duelů, když Boltovi podlehl na světových šampionátech v Moskvě 2013 i v Pekingu 2015. Stejný scénář se pak odehrál i na loňských olympijských hrách v Riu de Janeiru. Nebude to ale pouze Gatlin, kdo bude chtít Boltovi jeho rozlučku znepříjemnit. V návrat na sprinterské výsluní doufá další rychlý Jamajčan Yohan Blake. Leaderem světových tabulek je časem 9.82 Američan Christian Coleman. Nechybí ani bronzový z Ria Kanaďan Andre de Grasse a černým koněm může být Jihoafričan Akani Simbine. Není tedy pochyb o tom, že nejkratší sprint bude opět jedním z vrcholů MS.

Van Niekerk a Miller-Uibová doufají ve sprinterské doubly

Na loňských olympijských hrách se jim oběma podařilo zvítězit ve finálových závodech na 400 metrů. Řeč je o Waydu van Niekerokovi z Jihoafrické republiky a Shaunae Miller-Uibové z Baham. Van Niekerk navíc ozdobil svůj triumf novým světovým rekordem 43.03. I tentokrát patří na čtvrtce k největším favoritům. V letošním roce mají však ještě vyšší ambice. Oba by chtěli získat tituly jak na jejich oblíbené čtvrtce, tak i na poloviční trati. Van Niekerk již letos dokázal běžet pod dvacet vteřin a s časem 19.84 figuruje na druhém místě letošních světových tabulek. Na stejné pozici je v této statistice s výkonem 21.91 i sprinterka z karibského ostrůvku. Otázkou je, jak se na nich projeví únava, když budou mít v nohách pravděpodobně již tři čtvrtky.

Farah naposledy při MS na dráze

Již v minulosti avizoval britský běžecký fenomén Mo Farah, že hodlá přesedlat z dráhových na silniční běhy a pro rozlučku s kariérou na atletických stadionech si nemohl vybrat lepší místo než domácí stadion v Londýně. I tentokrát poběží závody na 5000 i 10000 metrů. Těmto dvěma distancím kraluje na velkých mezinárodních akcích od roku 2012. Od té doby získal ceněný běžecký double na olympijských hrách v Londýně a v Riu i na světových šampionátech v Moskvě a Pekingu. K tomu má ještě zlato ze závodu na 5000 metrů na MS v Tegu a stříbro z desítky na stejném mistrovství. Bude tedy zajímavé sledovat, zda si i tentokrát poradí se silnou etiopsko-keňskou konkurencí a prodlouží svou neporazitelnost.

Hassanová, Dibabaová nebo někdo jiný?

Farah nebude jediným závodníkem, který se bude pokoušet o běžecký double. Stejné ambice mají i Etiopanky Genzebe Dibabaová a Almaz Ayanová či Nizozemka Sifan Hassanová. Dibabaová s Hassanovou se utkají na tratích 1500 a 5000 metrů. Přičemž pětka bude opravdu zajímavou disciplínou, jelikož se tam představí také rekordmanka světových šampionátu na 5000 metrů Ayanová, která má navíc v plánu běžet i desítku na které loni získala olympijský titul v novém světovém rekordu. Nad její formou však visí otazník, jelikož celou sezónu nezávodila. Na pětce bude chtít své slovo do pranice říct také vedoucí žena světových tabulek této disciplíny a stříbrná z Ria na této distanci Keňanka Helen Obiriová. Té muže hrát do karet, že jde pouze jednu disciplínu a může mít tak nejvíce sil. Na patnáctce i na pětce si pak musíme dát pozor i na rychlou Britku Lauru Muirovou, kterou požene dopředu domácí publikum.

Silná koulařská generace

Možná nejkvalitnější finále historie světových šampionátů se může odehrát v koulařském sektoru. Vždyť v letošní sezoně mají hned čtyři borci hozeno za dvaadvacet metrů. Suverénem je olympijský vítěz a rekordman her Američan Ryan Crouser. Letos nepoznal hořkost porážky a vévodí světovým tabulkám výkonem 22.65. Navíc téměř při každém svém startu v tomto roce překonal dvaadvacetimetrovou hranici. Velmi dobře je na tom i obhájce titulu, druhý muž letošních statistiky a Crouserův reprezentační kolega Joe Kovacs. Jeho letošní nejdelší pokus má hodnotu 22.57. O čtyři centimetry dokázal pokořit tuto hranici i Novozélanďan Tom Walsh a čtvrtý do party je náš Tomáš Staněk, který výkonem 22.01 překonal letitý národní rekord v této disciplíně. Vzestup této disciplíny potvrzuje i fakt, že dalších sedmnáct koulařů má letos zapsaný výkon přes jednadvacet metrů.

Vrhačští suveréni

Jednoznačnými favority své disciplíny jsou polští kladiváři Anita Wlodarczyková a Pawel Fajdek. Wlodarczyková dokázala v loňské sezóně hned dvakrát posunout hodnotu světového rekordu až na 82.98. Letos zaostala za tímto výkonem o pouhých jedenáct centimetrů a drží svou několik let trvající neporazitelnost. Podaří se jí hodit světový rekord i v Londýně? To její týmový parťák má co napravovat. I on v posledních letech ve své disciplíně naprosto dominuje a letošní rok není výjimkou, když suverénně vede světové tabulky výkonem 83.44. Jenže loni měla jeho sezóna stejný průběh a následně vyhořel v kvalifikaci. Tento scénář by jistě na olympijském stadionu v Londýně nerad opakoval. Pokud však předvede svůj standard, jen těžko se mu bude moci někdo ze soupeřů rovnat.

V podobné pozici jako polští kladiváři odjede na MS i chorvatská diskařka Sandra Perkovičová. Také ona v posledních letech jasně dominuje, ale přeci jen před dvěma lety okusila hořkost porážky, a to v tom nejméně vhodném okamžiku. Stalo se tak na světovém šampionátu v Pekingu, kdy se její přemožitelkou stala Kubánka Denia Caballerová, která bude na startu i letos. Další Kubánkou, která může Perkovičovou ohrozit je ve skvělé formě házející Yaimé Pérezová. Ta má po loňském výpadku v kvalifikaci olympijských her obrovský hlad po úspěchu. Nicméně Perkovičová před dvěma týdny dokázala, že je skvěle připravena, když na mítinku ve švýcarské Bellinzoně poslala své náčiní do vzdálenosti 71.41, což je nejdelší diskařský pokus od roku 1992.

Oštěp i s českými medailovými želízky

Pro českého fanouška bude jednou z nejatraktivnějších disciplín oštěp, a to jak v podání můžu, tak i žen. Vždyť do mužského oštěpařského klání nastoupí díky loňskému vítězství Jakuba Vadlejcha v Diamantové lize hned kvartet českých oštěpařů. Právě Vadlejch bude z naší čtveřice největší nadějí na cenný kov. V letošní sezóně ukazuje stabilní a hlavně vysokou výkonnost. Hned v šesti závodech se dostal na sedmaosmdesát metrů a je jedním z mála borců, kteří dokáží konkurovat letos suverénním Němcům. Jsou to totiž právě oštěpaři ze země našich západních sousedů, kteří v letošní sezóně vládnou oštěpu. Patří jim první tři místa v průběžných světových tabulkách. Navíc Johannes Vetter se hodem dlouhým 94.44 dostal na druhé místo historických tabulek za světového rekordmana Jana Železného. Jeho reprezentační kolega a olympijský vítěz z Ria Thomas Röhler figuruje v této statistice výkonem 93.90 hned za ním.

Mezi ženami je pak jednou z hlavních favoritek Barbora Špotáková. Oštěpařka, která ve své disciplíně dokázala už vše, co se dalo. Je světovou rekordmankou, dvojnásobnou olympijskou vítězkou, mistryní světa i evropskou šampionkou. Své bohaté zkušenosti bude chtít prodat i na svém oblíbeném olympijském stadionu v Londýně. Největší soupeřkou jí bude olympijská vítězka z Ria a vedoucí žena letošních světových tabulek Chorvatka Sara Kolaková. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout