přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. prosince 2012, 22:53

Královny a králové 2012: mimo dráhu

Jako každý rok přináší atletika.cz ohlédnutí za sezonou a své tradici ani tentokrát nezůstáváme dlužni. Byl to vskutku mimořádný rok: olympijské hry, do jejichž rytmu vstoupilo mistrovství Evropy, třetí ročník diamantového seriálu, halový světový šampionát. Největší díl slávy pochopitelně ukrajují šampioni zpod pěti kruhů, na určitý díl však mají nárok i ti ostatní, včetně lídra letošních tabulek. V závěrečné části letošního miniseriálu se vydáme hledat krále a královny mimo dráhu: tedy na silnici (včetně chůze), do zvlněného i vrchařského terénu.

10_PIMM0299-9739_15998.jpgPraha nejrychlejší, tituly z MS pro Etiopii a Eritreu

Ptáte se, kde se letos běžel nejlepší čas na poloviční královské trati? Odpověď zní: v Praze. Jmenovitě se o to postaral etiopský mladík (v březnu teprve 20letý) Atsedu Tsegay, když naším hlavním městem proběhl za 58:47 minut a stal se čtvrtým nejrychlejším mužem disciplíny všech dob. Půlmaratonskému světovému šampionátu, který letos začal s dvouletým cyklem (do 2010 se konal každoročně), vládl opět Zersenay Tadese. Světový rekordman z Eritreje se po ne zrovna vydařeném debutu na maratonu vrátil k „jistotě“ a v bulharské Kavarně nedal soupeřům šanci.

Keňanky okupují prvních sedm příček letošních statistik, na úplném čele se vyjímá čtvrtý čas historie 66:38 Florence Kiplagatové z Ostie u Říma. (I tady je Praha vidět, třetí ženou sezony je Chepkuruiová s 67:03.) Tým na MS se opíral o její tabulkově níže postavené krajanky, které se musely sklonit před uměním Etiopanek. O titul si to ve finiši rozdaly Meseret Hailuová a Feyse Tadeseová, radovala se prvně jmenovaná.

Dvojnásobný šok pro Keňu

Nejrychlejší maratonec všech dob (byť na neregulérní bostonské trati) Geoffrey Mutai uhájil před nováčkem-krajanem Dennisem Kimettem v Berlíně čas roku – 2:04:15. A hned se vyrojily spekulace, zda mu kolega vítězství spíše nepřenechal, zkušenějšímu Keňanovi se i díky tomu totiž podařilo triumfovat v dvouletém cyklu velkých maratonů. Na olympiádě však Mutai nestartoval – tedy vlastně ano, jmenovec Emmanuel, který notně pohořel – a zbylým Keňanům vypálil rybník reprezentant Ugandy, Stehen Kiprotich, čímž završil nezdar sousední země na londýnských hrách.

V tu dobu už bylo jasné, že ani v ženském maratonu pod pěti kruhy nestoupala keňská vlajka nejvýše. Lépe připravená se ukázala Etiopanka Tiki Gelanaová, která svou nejzdatnější konkurentku Priscah Jeptoovou překonala o pět vteřin. Autorka pátého nejrychlejšího času historie 2:18:37 z londýnské neolympijského maratonu Mary Keitanyová skončila pod pěti kruhy dokonce mimo medailové pozice čtvrtá. Podobně jako G. Mutaiovi jí patří také „alespoň“ půlmilionová odměna za triumf na „majorech“ 2011-2012.

Nástup „říše středu“ zbrzdilo pouze Rusko, světový rekord Lašmanovové

Do historicky nejlepší dvacítky časů kratší chodecké disciplíny přibylo letos hned pět výkonů. Vedoucí muž Alex Schwazer (olympijský šampion z padesátky z Pekingu), který se stal s 1:17:30 šestým nejrychlejším chodcem všech dob, nemohl kvůli prokázanému dopingu zúročit v žádnou z poct, která se letos nabízela. Radovat se tak místo italské mohla čínská škola. Druhý chodec letošních statistik, v srpnu teprve 21letý Wang Čen, si nejprve podmanil jarní světový pohár, a na sklonku léta (a sezony) pak také rozhodující závod celoročního seriálu IAAF (challenge zahrnuje 20 i 50 km závody, finále se jde na 10 km). Na olympiádě se však musel spokojit s bronzem, na nejvyšším stupínku jej zastoupil (poměrně senzačně) ještě o rok mladší Čchen Ting.

Při hodnocení maratonské padesátky můžeme s klidem uvést jediné jméno: Sergej Kirdjapkin. Na čelo statistik se Rus dostal již při SP na domácí půdě v Saransku, vše korunoval vcelku suverénním triumfem v Londýně, kde navíc srazil další dvě minuty a časem 3:35:59 se stal třetím nejrychlejším chodcem na této distanci všech dob.

Jasná jednička posledních let Olga Kaniskinová našla přemožitelku v nejméně vhodný čas, navíc ve vlastním týmu. Teprve 20letá Ruska Jelena Lašmanovová navíc v Londýně zašla světový rekord 1:25:02 (Kaniskinová i další zástupkyně velmoci Ivanovová mají na svém kontě lepší časy, ale kvůli nesplněným pořadatelským kritériím nebyly jako rekordy uznány.) Bylo to rozhodně velké olympijské překvapení, na druhou stranu Lašmanovová svou slavnější kolegyni porazila i při světovém poháru, a ještě s mnohem výraznějším odstupem (55 vteřin v Saransku oproti 7 s v Londýně). Při finále chodecké challenge v čínském Erdosu se triumfu dočkala domácí Chung Liou.

V pauze „jen“ krosové ME, vrchy pro individuality (a Eritreu)

Světový šampionát v přespolním běhu změnil svůj cyklus na dvouletý a právě na letošní rok připadla první „pauza“. Zmiňme tedy alespoň nedávné mistrovství Evropy. Mezi muži jednoznačně kraloval Andrea Lalli, Ital v Szentendre nedaleko Budapeště zkompletoval hattrick titulů (už zvítězil mezi juniory a do 22 let), mezi dospělými si dokonce mohl dovolit časté ohlížení a závěrečné prohospodaření poloviny svého velkého náskoku. Radost sobě a irské atletice přinesla Fionnuala Brittonová, když díky zrychlení v druhé polovině trati obhájila zlato z „Evropy“ 2011.

Mistrovství světa v běhu do vrchu ovládli v mužské kategorii zástupci Eritreji, kterým patřily tři příčky z prvních čtyřech. Šampionem v italském Temu-Ponte di Legno se stal Petro Mamo o celou minutu před krajanem Azeriou Teklayem, který jinak ovládl celoroční grand prix. První z Evropy Ahmet Arslan – z domácí půdy v tureckém Denizli-Pamukkale – na MS nestartoval. Mezi ženami se prosadily výrazné individuality, přičemž na světovém šampionátu nastala analogická situace: mistryně Andrea Mayrová z Rakouska porazila domácí Valentinu Belottiovou, pozdější vítězku GP. V kontinentální konkurenci se prosadila Monika Furholzová, na MS se Švýcarce tolik nevedlo, dokončila jako šestnáctá.

Michal Procházka, foto: www.graf.cz

Vytisknout