přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

29. prosince 2014, 16:35

Králové a královny VI: mimo dráhu

Závěr roku patří i na našem webu bilancování za uplynulou sezónou. V našem seriálu jsme se dostali k poslednímu, šestému dílu, v němž nahlédneme na silnici – v běhu i chůzi. V mistrovských disciplínách jsme zaznamenali hned tři světové rekordy.

Keňa, ročník 1992

Rok co rok se na běžeké scéně objevují nová a nová africká jména, Abrahama Cherobena se učíme skloňovat od výtečného půlmaratonu ve Valencii. V říjnu tam Keňan zaběhl krátce před svými dvaadvacátými narozeninami 58:48, šestý čas všech dob a nejrychlejší od Tsegayeoho o vteřinu lepšího počinu předloni v Praze. Ve Španělsku Cherobena následoval krajan Kenneth Kipkemoi, jenž pouze těsně nezdolal hranici 59 minut (59:01). Druhý nejrychlejší závod roku byl k vidění v listopadu v Novém Dillí, kde Etiopan Adola (59:06) získal o vteřinu cenný skalp mistra světa Geoffreye Kamworora. Další keňský mladík, letos 22 letý, v březnu v Kodani dokázal bez oficiálního vodiče zaběhnout rekord šampionátu 59:08. Bez individuální medaile tu skončil historicky nejúspěšnější běžec MS Tadese, zase se však triu Eritrejců podařilo získat premiérové týmové zlato.

Pro rekord do Berlína

Příliš dlouho jsme na světový rekord v maratonu nečekali: přesně 364 dní, neboť o další historický zápis se postarali běžci po roce opět v září na rychlé trati v Berlíně. Z německé metropole pochází aktuálně šest časů z top 10 a dokonce ty čtyři vůbec nejlepší (nepočítáme závody nesplňující kritéria IAAF). Pod zlomení dosavadního Kipsangova rekordu se podepsali Keňané Emmanuel Mutai (o 10 s) a především pak Dennis Kimetto (o 26 s), jenž bude navždy zapsán jako první s časem pod 2 hodiny 3 minuty, které zdolal o tři vteřiny. Doplňme, že Kimetto je autorem druhého nejrychlejšího debutu a jako čerstvý třicátník ještě může mít po svém čtvrtém startu na královské trati rezervy. Osm maratonců letos zdolalo hranici 2:05, to je více než do roku 2008 (včetně) všichni běžci.

Bramborový lídr, senzační vítěz

Ani Čína, ani Rusko, ale Japonsko a Ukrajina: Letošní sezóna dala vyniknout dvěma individualitám, které zastínila početné zástupce chodeckých velmocí. 26letý Yusuke Suzuki již v únoru zašel ve své domovině v Kóbe nejrychlejší čas roku, 1:18:17 je i národním rekordem. Japonec pak tuto formu částečně zúročil při SP v Tchaj-cchangu, neboť dosáhl „jen“ na čtvrté místo a první velké medaile se dočkal až v září při asijských hrách, kde si vybojoval stříbro. Překvapením světového poháru byl bezpochyby vítězný Ruslan Dmytrenko, pro titul si došel v ukrajinském rekordu a druhém čase roku 1:18:37. I Dmytrenko má z letoška „bramborovou“, to když mu zůstal Černý Petr po těsném finiši na ME v Curychu (od zlata ho dělily pouhé dvě vteřiny).

Padesátkový double

Už tři roky je Yohann Diniz světovým rekordmanem v padesátce na dráze a jako 36letý si pro sebe vzal také rekord na silnici. Učinil tak na mistrovství Evropy v Curychu a učinil tak stylem hodným šampiona: z dosavadního nejlepšího času Rusa Nižgorodova ukrojil minutu a 41 vteřin a novou metu tak posunul na 3:32:33. Mezi deset nejrychlejších chodců historie na 50 km se dostal stříbrný Slovák Tóth díky výkonu 3:36:21 ve stejném závodě. Pohár v Tchaj-cchangu ovládl Rus Ryžov (3:39:05).

Stíhání 65 minut

Díky počinu Florence Kiplagatové při únorovém půlmaratonu v Barceloně se hranice možností vytrvalkyň na této trati významně přiblížila metě hodiny a pět minut. Keňanka od ní necelé dva týdny před svými 27. narozeninami zaostala o dvanáct vteřin, když z dosavadního světového rekordu krajanky Keitanyové ukrojila úctyhodných 38 s. Keňské běžkyně v čele s Gladys Cheronovou(67:29) pak zcela opanovaly šampionát na sklonku března v Kodani. Druhý nejrychlejší závod roku však byl k vidění o týden později v Praze, čas 66:18 Joyce Chepkiruiové je navíc i pátým nejlepším všech dob.

Nástup Etiopanek

Zatímco muži posouvají své možnosti v maratonu pravidelně, ženám vládnou už více než jedno desetiletí výkony Radcliffeové, přičemž světový rekord 2:15:25 platí už od dubna 2003. Letos poprvé od roku 2010 nepadla ani hranice 2:20, zato se hned pět vytrvalkyň vmáčklo do následující minuty. Punc nejrychlejší trati v Berlíně potvrdila Etiopanka Tirfi Tsegayeová s časem 2:20:18, jen o tři vteřiny pomalejší však byla Keňanka Edna Kiplagatová v Londýně. Celkově je patrný nástup Etiopanek, jež mají v letošní top desítce sedm jmen proti dvěma Kaňankám.

Královnin minimalizmus

Je to trochu zvláštní vyhlašovat jako královnu chodkyni, která letos absolvovala pouhé dvě dvacítky, ale: Anisja Kirdjapkinová vyhrála určující závod při světovém poháru, navíc v čase 1:26:31, který zůstal i s koncem roku neohrožen. Nejblíže byla Rusce právě v Tchaj-cchangu domácí Liou Chung – 27 vteřin. Za nepřítomnosti Kirdjapkinové se mistryní Evropy stala její krajanka Alembeková a z bronzové medaile se radovala Anežka Drahotová.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout