přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. června 2014, 12:53

Jak se český tým zatím pral s „Evropou“

Půlkulaté jubileum o tomto víkendu zažívá ME družstev, které v novém formátu od roku 2009 sloučilo ženskou a mužskou část reprezentace a zavedlo některá neotřelá pravidla. Výsledky českého týmu jsou v něm zatím jako na houpačce. V Tématu týdne malé ohlédnutí.

Dvakrát velmi těsný sestup a dvakrát hladký návrat do elitního patra. Jaké probíhaly dosavadní čtyři ročníky evropského šampionátu družstev z pohledu české reprezentace?

Tři body od záchrany poprvé

Podle výsledků ještě oddělených týmů mužů a žen v Evropském poháru 2008 se v roce následujícím rozčlenily reprezentace do jednotlivých pater navazujícího mistrovství Evropy družstev. Čeští atleti si vysloužili elitní dvanáctičlennou skupinu, jež zamířila do portugalské Leirii. Největším soupeřem naší reprezentace o deváté místo zajišťující superligovou příslušnost pro následující rok bylo při premiéře sloučených týmů Řecko. Zatímco domácí Portugalsko ztratilo na záchranu na jedenáctém místě 16.5 bodu, hranice českého úspěchu ležela vzdálena pouhé tři body.

Suverénní návrat poprvé

O návrat do elitní společnosti usilovala reprezentace v roce 2010 v Budapešti. Tribuny obřího stadionu v maďarské metropoli viděly přesvědčivý triumf českých barev, na čtvrté, první nepostupující Rumunsko nastřádali naši atleti obří, 68.5bodový náskok. Do Superligy se po roce znovu vrátily rovněž Švédsko (i to ztratilo na Českou republiku 32 bodů), jen si v Budapešti prohodilo pořadí s Portugalskem, které na třetím místě v klíčovém duelu předčilo Rumunsko o 12.5 bodu.

Tři body od záchrany podruhé

Jestliže někdo tvrdí, že se historie neopakuje, jeden z důkazů o opaku nabízí druhé představení českého týmu v Superlize mistrovství Evropy před třemi lety. Ve švédském Stockholmu notnou část soutěží propršelo, štěstí přinesly kapky našim soupeřům z Běloruska. Reprezentace mírně vylepšila celkový výsledek z Leirii (o 5.5 b), stejně jako o dva roky dříve však chyběly k udržení tři bodíky ke kýžené deváté pozici. Zpět do první ligy jsme měli znovu stejné průvodce Portugalce a Švédy, kteří si opět vyměnili (statisticky vzato) své pozice.

Suverénní návrat podruhé

Po pauze v roce 2012, kdy přibyl do kalendáře k olympiádě také evropský šampionát jednotlivců, se kontinent vrátil k týmovému klání vloni. Česká reprezentace se vydala prát o návrat do Dublinu, na předměstí irské metropole si počínala s obdobným přehledem jako v Maďarsku. Na druhé Švédy dosáhl náskok dokonce padesáti bodů (přesně 50.5). Veliké drama se odehrálo o poslední postupovou příčku, díky vynikajícímu finiši ji na úkor Rumunů vydřeli o pouhého jeden a půl bodu Nizozemci. Portugalci, průvodci českých atletů po prvních třech ročnících, skončili až pátí a i s notným odstupem na třetí pozici (30 b).

Podaří se přetrhnout českému týmu tentokrát záchranářskou smůlu? To se dozvíme o tomto víkendu.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout