přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. února 2019, 19:35

Favorité pro Glasgow

60 m

Nejkratší sprint nemá žádného výrazného favorita a mělo by se jednat o poměrně otevřenou záležitost. Nejlepší čas z přihlášených má turecký reprezentant Emre Zafer Barnes (6.55). Jen o setinu pomalejší je Němec Kevin Kranz. Počítat se musí také s Jánem Volkem, jenž před dvěma lety v Bělehradě vystoupal na stříbrný stupínek a nechybí ani obhájce titulu Brit Richard Kilty.

Mezi ženami zakleknou do bloků Polka Ewa Swobodová a Švýcarka Mujinga Kambundjiová, které se dělí časem 7.08 o letošní nejlepší evropský výkon. Mírnou favoritkou bude Swobodová, která našla v této sezóně pouze jednu přemožitelku. Tou byla Marie Josée Ta Louová. Vysoké postavení v letošních statistikách má i britská obhájkyně prvenství z Bělehradu Asha Philipová.

400 m

Žhavým českým želízkem v ohni měl být čtvrtkař Pavel Maslák, jenž opanoval předešlé tři evropské šampionáty v hale, jenže jeho plány uťala vlekoucí se viróza. I tak by nebyl favoritem číslo jedna, tím bude tentokrát Nor Karsten Warholm, který suverénně vévodí letošním evropským tabulkám časem 45.56 a na poslední chvíli se rozhodl pro start na HME. Mezi kandidáty na cenný kov patří i Slovinec Luka Janežič nebo Španěl Oscar Husillos. Minimálně finálové ambice může mít také Jan Tesař, kterému patří v letošních evropských statistikách čtvrtá příčka.

Na ženské čtvrtce favorizují papírové předpoklady polské závodnice. Na vrcholu evropských tabulek se vyhřívá Iga Baumgard-Witanová, která se letos jako jediná dostala pod dvaapadesát vteřin (51.91). Hned za ní je mistryně Evropy z Berlína a obhájkyně bronzu z Bělehradu Justyna Swiety-Erseticová. Nesmíme zapomínat také na Švýcarku Leu Sprungerovou.

800 m

Tradičně velmi zajímavým závodem bude mužská osmistovka. V pozici leadera evropských statistik bude do soutěže vstupovat Švéd Andreas Kramer (1:46.52). Jen o málo pomalejší je španělské duo Saúl Ordoněz a Alvaro de Arriba. Druhý jmenovaný si z Bělehradu přivezl bronz. Letošní výkony favorizují na finálový postup i našeho Filipa Šnejdra. Půlka (obzvlášť v hale) je velmi ošemetná disciplína.

Ženská osmistovka má na startu obhájkyni zlata Selinu Büchelovou ze Švýcarska, která se ze všech Evropanek nejvíce přiblížila hranici dvou minut. Bělehradské stříbro bude na domácí půdě hájit Britka Shelayna Oskan-Clarkeová. Do nejužšího okruhu kandidátek na pódiové umístění lze počítat také Španělku Esther Guerrerovou a Lotyšku Ligu Velvereovou.

1500 m

Velmi zajímavou podívanou slibuje patnáctka mužů, kde se dá očekávat souboj generací. Vedoucím závodníkem evropských tabulek je juniorský světový rekordman Nor Jakob Ingebrigtsen (3:36.02). Naopak na své bohaté zkušenosti a taktickou vyzrálost bude spoléhat Polák Marcin Lewandowski. Bronz z Bělehradu obhajuje Filip Sasínek.

Z českého pohledu bude velmi atraktivní stejná disciplína žen, kde máme hned trio českých reprezentantek s finálovými ambicemi. Nejlépe je na tom Simona Vrzalová. Čerstvá národní rekordmanka je svým výkonem 4:05.73 druhá v letošních evropských tabulkách. Rychlejší je pouze Polka Sofie Ennaouiová, která by na startu také neměla chybět. Před dvěma lety skončila na HME bronzová za Britkou Laurou Muirovou, která je zároveň rekordmankou šampionátu a v domácím prostředí bude neskutečně silná. Ve vynikající formě se nachází také stříbrná z Bělehradu Němka Konstanze Klosterhalfenová.

3000 m

Na mužské trojce by mělo startovat kompletní trio bratří Ingebrigtsenů a každý z nich může pomýšlet na cenný kov. Cestu za norskou dominancí jim bude chtít zkomplikovat britská dvojice Chris O´Hare a Andrew Butchart. Hlavní nadějí španělské běžecké školy je Antonio Abadía.

Na stejné distanci žen se můžeme těšit na duel mezi obhájkyní a držitelkou historického maxima šampionátu Laurou Muirovou a držitelkou letošního nejlepšího evropského času Konstanze Klosterhalfenovou. Na cenný kov jistě pomýšlí také Britka Mellisa Courneyová, Němka Alina Rehová nebo Norka Karoline Grovdalová.

60 m př.

Nad překážkami bude usilovat o svůj první evropský halový titul kubánský rodák ve španělských barvách Orlando Ortega, jemuž patří nejlepší kontinentální čas této sezóny (7.49). Hlavními vyzyvateli mu bude francouzské trio v čele s obhájcem stříbra Pascalem Martinotem Lagardem, kterého doplňují Aurel Manga a Wilhem Belocian.

Mezi ženami budou obhajovat své cenné kovy všechny medailistky z Bělehradu. Nechybí zlatá Cindy Rolederová z Německa, stříbrná Běloruska Alina Talajová ani bronzová Němka Pamela Dutkiewiczová, která má v držení letošní nejlepší evropský čas 7.89. Bez šancí ovšem nejsou ani mistryně Evropy z Berlína Elvira Hermanová z Běloruska, Nizozemka Nadine Visserová nebo Polka Klaudia Siciarzová.

Výška

Ve výškařském sektoru se momentálně nachází v nejlepší formě Ital Gianmarco Tamberi, který je na čele letošních evropských tabulek výkonem 232 centimetrů. Přes 230 se pak v této sezóně přenesli už jen Bělorus Maxim Nědosekov a Ukrajinec Andrej Procenko. Na velkou mezinárodní soutěž se dokázal vždy dobře připravit obhájce evropského halového titulu Sylwester Bednarek z Polska.

V ženském klání lze jen těžko favorizovat na zisk nejcennějšího kovu někoho jiného než ruskou suverénku této disciplíny Marii Lasickeneovou. I letos má v držení nejlepší světový výkon 204 centimetrů. Dvoumetrovou hranici zdolala ještě bronzová z HME v Bělehradě Ukrajinka Julia Levčenková. Mezi favoritky patří také její krajanky Katerina Tabašniková a Iryna Heraščenková. Domácí nadějí bude Morgan Lakeová a zlato obhajuje Litevka Airine Palšyteová.

Tyč

Svými letošními výkony se pasoval do role hlavního favorita na tyčkařský titul jeho obhájce Piotr Lisek, jenž se dělí o letošní nejlepší světový výkon 593 centimetrů s Američanem Samem Kendricksem. Chybět bude pro zranění francouzský matador Renaud Lavillenie, a tak by měl být hlavním vyzyvatelem Liska jeho krajan a bronzový z Bělehradu Pawel Wojciechowski. Při neúčasti Armanda Duplantise bude největší švédskou nadějí Melker Svard Jacobsson.

Vyrovnaná bitva se dá očekávat v ženském mistrovském závodě, do kterého vstoupí v pozici leadera letošních evropských statistik Ruska Anželika Sidorovová. Nejvyšší ambice bude mít obhájkyně zlaté medaile Řekyně Katerina Stefanidiová a podobně na tom je i její reprezentační kolegyně Nikoleta Kiriakopuluová. Domácího prostředí bude chtít využít Holly Bradshawová.

Dálka

Řek Miltiadis Tentoglu je hlavním kandidátem na nejcennější kov v dálce. Je totiž autorem nejdelšího evropského skoku této sezóny 823 centimetrů (pokud nepočítáme Rusa Měňkova, který se nemůže účastnit mezinárodních klání). Osmimetrových dálkařů jinak v Evropě letos není moc. Tuto metu pokořili pouze Švéd Thobias Nilsson Montler, Ital Lamont Marcel Jacobs a Francouz Jean Pierre Bertrand. Překvapit může například obhájce titulu Izmir Smajlaj z Albánie.

Stejná disciplína žen má dvě hlavní favoritky. Tou první je Srbka Ivana Španovičová, která obhajuje zlato z HME v Bělehradě. Před dvěma lety na domácí půdě zazářila rekordem šampionátu 724 centimetrů. Letos je v tabulkách druhá za německou mistryní Evropy z Berlína Malaikou Mihambovou, která v tomto roce dolétla na 699 centimetrů a v Glasgow také nebude chybět. Černým koněm by mohla být Ukrajinka Marina Bech-Romančuková.

Trojskok

Letošní trojskokanské tabulky vede Pedro Pablo Pichardo. Ten ovšem bude v Glasgow chybět. Bude mít však silné zastoupení v obhájci titulu a reprezentačním kolegovi z Portugalska Nelsonovi Évorovi. Dalšími kandidáty na pódium pak jsou Němec Max Hess, Fin Simo Lipsanen a Francouz Yoann Rapinier.

Velkou německou trojskokanskou nadějí je Kristin Gierischová, která získala evropské halové zlato již v roce 2017 a letos je vedoucí ženou kontinentálních tabulek (nepočítáme-li Rusku Jekatěrinu Koněvovou, která nemůže startovat na mezinárodním poli). Nechybějí ani další dvě medailistky z Bělehradu Portugalka Patricia Mamonaová a Řekyně Paraskevi Papahristuová. Do celkového pořadí může výrazně promluvit také Španělka Ana Peleteirová.

Koule

Jednou z disciplín, kam budou směřovat naděje českého fanouška, je koule mužů, kde bude hájit stříbrnou medaili z Bělehradu Tomáš Staněk. Druhá pozice mu patří také v průběžných evropských tabulkách. Ty vede Němec David Storl. Tradičně silní budou také Poláci Kondrad Bukowiecki (obhájce) a Michal Haratyk. Přes jednadvacet metrů umí v této sezóně taky Bob Bertemes z Lucemburska.

Také v čele ženských kontinentálních tabulek je zástupkyně německé koulařské školy. Je jí Christina Schwanitzová. Titul obhajuje Maďarka Anita Mártonová a v sektoru bude také stříbrná z Bělehradu Bulharka Radoslava Mavrodijevová. Na cenný kov si brousí zuby i Běloruska Aljona Dubická.

Sedmiboj

Mužský sedmiboj bude poměrně otevřenou záležitostí. Leaderem evropských tabulek je Belgičan Thomas Van der Plaetsen (6132 b) Nedaleko za ním je obhájce stříbra Španěl Jorge Ureňa. Mezi favority jistě patří i Rus Ilja Škureňov a estonský prapor bude držet Janek Öiglane. Bez nadějí by nemusel být ve vyrovnané soutěži ani Jiří Sýkora.

Pětiboj

V ženském pětiboji požene domácí publikum za co nejlepším výsledkem Katarinu Johnson-Thompsonovou. Hlavní vyzyvatelky bude mít v obhájkyni stříbra Rakušance Ivoně Dadičové a vedoucí ženě evropských tabulek Francouzce Solene Ndamaové (4672 b) nebo druhé v letošních statistikách Ukrajince Alině Šuchové. Naší nadějí bude Eliška Klučinová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout