přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

31. července 2014, 11:22

Fakta a čísla „velkého“ MČR

Vrchol domácí mistrovské sezony na dráze se vrací po 12 letech do Ostravy. V Tématu týdne nabízíme obvyklý pohled do bohaté historie šampionátu: pořadatelé, rekordmani, sběratelé titulů.

Místa činu

Poprvé se české mistrovství konalo roku 1970, o rok dříve byli mistři vyhlášeni podle umístění na federálním mistrovství. V pořadatelství se zatím vystřídalo celkem třináct měst, největší podíl na tom mají pražské stadiony, které šampionát hostily v osmnácti případech. Do Ostravy zamíří atleti adepti republikové koruny poosmé, pětkrát se představili v Jablonci nad Nisou. Do Třince zavítal šampionát již třikrát, mezi dvojnásobné organizátory se k Plzni vloni přidal Tábor. Míst, kam se nejlepší čeští atleti sjeli jednou, je osm – Vyškov, Brno, Dvůr Králové nad Labem, Kladno, Mladá Boleslav, Olomouc, Otrokovice.

Benjamínci a metuzalémové mezi rekordy mistrovství

Nejmladší rekordy šampionátu se datují z loňského roku, tehdy statistiky vylepšovali tyčkař Jan Kudlička výkonem 576 cm a sprinterka Lucie Škrobáková překážkářskou stovkou za 12.79. Na opačném pólu, tedy v pozici nejstarších rekordů, spočívají patnáctistovka Tomáše Linharta z roku 1977 (3:44.6) a vrh koulí Heleny Fibingerové ještě o šampionát dříve (21.30). Jsou to ale výkony svým „stářím“ spíše výjimečné, z osmdesátých let se drží jen štafetové časy mužů pražské Sparty na 4x100 m (39.48) a žen USK na 4x400 m (3:30.70), a také koulařský zápis Remigia Machury st. (21.19). Naopak můžeme shrnout, že do posledních deseti ročníků (od 2004) spadá osm mužských a devět ženských rekordů MČR, tedy v bezmála polovině disciplín. Vavříny co do počtu rekordů drží šampionát z roku 2012 ve Vyškově, kde padlo a nebylo vloni překonáno celkem sedm maxim mistrovství.

Nejpilnější sběratelé

kaminkova2_MCR2009_MMv.jpgAbsolutně nejúspěšnější při českých mistrovstvích je běžkyně Petra Drajzajtlová-Kamínková (na snímku z MČR 2009), jejíchž úctyhodných osmnáct titulů z tohoto šampionátu se nadále jeví nedostižně. Rovných deset z nich posbírala olomoucká vytrvalkyně na desítce (zahrnuta je i statistika po vyčlenění trati na samostatné MČR), sedm na pětce a jeden na patnáctistovce. Nejlepší mužští kolegové složili třináct titulů, Liboru Malinovi se to podařilo výhradně v disku, Michaelu Nejedlému ve stýplu (11) spolu s pětkou (2). Nejúspěšnější ženou v jediné disciplíně je oštěpařka Nikola Tomečková-Brejchová s tuctem zlatých medailí. Dorovnat ji letos může koulařka Jana Kárníková, blízko je i Lucie Škrobáková, jež má zatím ze stovky překážek titulů deset (navrch jeden z dvoustovky).

Hranici deseti mistrovských titulů dosáhlo či překročilo ještě dalších pět atletů, z nichž jedenáctinásobný šampion Pavel Sedláček a desetinásobný Tomáš Janků to dokázali v jediné disciplíně – po řadě v kladivu, kouli a výšce. Každý dvouciferný počet prvenství však stojí za to zmínit, ať už vrhaček Zdeňky Šilhavé (8x v disku a 4x v kouli) a Věry Cechlové Pospíšilové (9x disk, 2x koule), či její kolegyně z hladkých sprintů Hany Benešové, která stejný počet titulů zkompletovala ze 100 (3x), 200 (6x) i 400 (1x) metrů.           

Šanci získat jubilejní desátý titul v jediné disciplíně mají oštěpařka Špotáková a vavříny z mnoha disciplín ověnčená Denisa Rosolová. Devět zlatých ve sbírce mají z řad těch již neaktivních i Zuzana Hlavoňová (výška), Erika Suchovská a Jiří Vojtík (oba 100 a 200 m) s Petrem Stehlíkem (koule). Osmkrát stanuli na nejvyšším stupínku Helena Fuchsová (400 m, 200 m), Šárka Kašpárková (trojskok), Tomáš Dvořák (110 m př.), Milan Drahoňovský (800 m, 1500 m, 5000 m) a také kladivář Lukáš Melich, jenž je favoritem i pro letošní rok.

Program 45. MČR začíná na vítkovickém stadionu v sobotu od 13 hod., v neděli od 12.30 hod. Další informace jsou v Zaostřeno na.

Michal Procházka, Adam Pražák

Vytisknout