přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. června 2013, 13:49

Fakta a čísla „velkého“ MČR

Vrchol domácí mistrovské sezony na dráze se vrací po pěti letech do Tábora. V Tématu týdne nabízíme obvyklý pohled do bohaté historie šampionátu: pořadatelé, rekordmani, sběratelé titulů.

komtesyMCR08JKv.JPGV Praze a Ostravě více než polovina MČR

Poprvé se české mistrovství konalo roku 1970, o rok dříve byli mistři vyhlášeni podle umístění na federálním mistrovství. V pořadatelství se do letošního ročníku vystřídalo celkem třináct měst, největší podíl na tom mají pražské stadiony, které šampionát přivítali v osmnácti případech. Sedmkrát se úkolu zhostili v Ostravě, pětkrát v Jablonci nad Nisou. Do Třince zavítal šampionát již třikrát, mezi dvojnásobné organizátory se o tomto víkendu přidají k Plzni také atleti od Jordánu (foto - takhle se před 5 lety dekorodovalo). Míst, kam se nejlepší čeští atleti sjeli jednou, je spolu s loňským Vyškovem osm. Již dříve mohli diváci vidět domácí elitu v Brně, Dvoře Králové nad Labem, Kladně, Mladé Boleslavi, Olomouci, Otrokovicích.

Nejmladší a nejstarší rekordy mistrovství

Před pěti lety Tábor nabídl příděl hned několika nejlepší výkonů historie MČR, z nichž ale dosud platí už jen časy překážkáře Svobody na stodesítce (13.29) a hladkého sprintera Mila na stovce (10.26). Po skromnějších letech, kdy v Praze 2009 přepisovala oštěpařka Špotáková (67.58), rok poté v Třinci Lucie Škrobáková na 100 m př. (12.90) a Jiřina Ptáčníková v tyči (466) a předloni v Brně štafeta sprinterek Olympu Praha Mazáčová, Táborská, Branišová, Čechová (44.61 je i oddílový rekord ČR), nastalo před rokem „zemětřesení“.

Kromě toho, že byla narušena „nadvláda žen“ z let 2009-2011, se ve Vyškově vylepšil výkon na čele dlouhodobých tabulek šampionátu hned v sedmi disciplínách. Na stadionu Za parkem se zaskvěly Kateřina Čechová stovkou 11.32, Tereza Čapková 1500 metry za 4:12.49, Denisa Rosolová čtvrtkou s překážkami v čase 54.38 a Tereza Králová poslala kladivo do vzdálenosti 68.19. Muži sekundovali třemi rekordními zápisy: dvoustovkou Pavla Masláka za 20.60, dálkou Romana Novotného pět čísel za 8metrovou hranici a čtvrtkařskou štafetou Dukly, která ve složení Lichý, Maslák, Holuša, Němeček zaběhla 3:05.31.

Na opačném pólu, tedy v pozici nejstarších rekordů, spočívají patnáctistovka Tomáše Linharta z roku 1977 (3:44.6) a vrh koulí Heleny Fibingerové ještě o šampionát dříve (21.30). Jsou to ale výkony svým „stářím“ spíše výjimečné, více než dvacet roků (tedy z osmdesátých let) už se drží jen štafetové časy mužů pražské Sparty na 4x100 m (39.48) a žen USK na 4x400 m (3:30.70), a také koulařský zápis Remigia Machury st. (21.19). Naopak můžeme shrnout, že do posledních deseti ročníků (od 2003) spadá osm mužských a dvanáct ženských rekordů MČR, tedy celkem v polovině disciplín.

kaminkovaMCR08JKv.JPG
Nejpilnější sběratelé: Kamínková, Brejchová, Malina, Nejedlý

Absolutně nejúspěšnější při českých mistrovstvích je běžkyně Petra Drajzajtlová-Kamínková (na foto), jejíchž úctyhodných osmnáct titulů se nadále jeví nedostižně. Rovných deset z nich posbírala olomoucká vytrvalkyně na desítce (zahrnuta je i statistika po vyčlenění trati na samostatné MČR), sedm na pětce a jeden na patnáctistovce. Nejlepší mužští kolegové složili třináct titulů, Liboru Malinovi se to podařilo výhradně v disku, Michaelu Nejedlému ve stýplu (11) spolu s pětkou (2). Nejúspěšnější ženou v jediné disciplíně je oštěpařka Nikola Tomečková-Brejchová s tuctem zlatých medailí.

Hranici deseti mistrovských titulů dosáhlo či překročilo ještě dalších sedm atletů, z nichž jedenáctinásobný šampion Pavel Sedláček a desetinásobní Tomáš Janků a Jana Kárníková to dokázali v jediné disciplíně – po řadě v kladivu, výšce a kouli. Každý dvouciferný počet prvenství však stojí za to zmínit, ať už vrhaček Zdeňky Šilhavé (8x v disku a 4x v kouli) a Věry Cechlové Pospíšilové (9x disk, 2x koule), překážkářky Lucie Škrobákové, jež zaokrouhlila na deset jedním triumfem z dvoustovky, či její kolegyně z hladkých sprintů Hany Benešové, která stejný počet titulů zkompletovala ze 100 (3x), 200 (6x) i 400 (1x) metrů.

Jediný krok do "klubu 10 a více" zbývá Martině Šestákové, skokance kombinující dálku a trojskok, jež se vrátila po mateřské pauze. Šanci získat jubilejní desátý titul v jediné disciplíně pak mají diskařka Cechlová a překážkářka Škrobáková. Devět zlatých ve sbírce má oštěpařka Barbora Špotáková, která si pro změnu rodičovskou přestávku právě teď užívá, z řad těch již neaktivních pak také Zuzana Hlavoňová (výška), Erika Suchovská a Jiří Vojtík (oba 100 a 200 m) a Petr Stehlík (koule). Osmkrát stanuli na nejvyšším stupínku Helena Fuchsová (400 m, 200 m), Šárka Kašpárková (trojskok), Tomáš Dvořák (110 m př.), Milan Drahoňovský (800 m, 1500 m, 5000 m) a novým přírůstkem do této skupiny se ve Vyškově stala Denisa Rosolová v ojedinělé kombinací 200 m, 400 m př. a dálce.

Čtyřicáté čtvrté mistrovství ČR hostí 15. a 16. června stadion Míru v Táboře. Program začíná po oba dny od jedenácti hodin. Další informace jsou v Zaostřeno na.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout