přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

9. prosince 2021, 13:14

Evropský krosový vrchol za dveřmi

Poslední mezinárodní vrchol letošního roku v podobě mistrovství Evropy v přespolním běhu se nezadržitelně blíží. Kromě osmičky českých reprezentantů se můžeme těšit na řadu hvězd nejen evropského běhu v čele s olympijským šampionem Jakobem Ingebrigtsenem.

Krosový evropský šampionát se vrací do irské metropole po dvanácti letech. Poprvé se zde konal v roce 2009. V předběžných startovních listinách figuruje celkem 613 běžců a běžkyň, což je rekordní účast. Alespoň jednoho zástupce má 38 členských federací. Českou atletiku bude reprezentovat osm běžeckých nadějí.

V závodě mužů se postaví na start český šampion Jáchym Kovář. Ten na MČR ve Valašském Meziříčí jasně dominoval. V Dublinu ho ovšem čekají vskutku elitní soupeři. Jedním z nich je hvězdný Nor Jakob Ingebrigtsen. Olympijský vítěz z patnáctistovky v Tokiu již v minulosti ukázal, že umí parádně běhat i krosové závody, když čtyřikrát v řadě získal titul juniorského mistra Evropy v přespolním běhu a letos ho čeká premiéra mezi dospělými. K favoritům patří jistě i jeho starší bratr Filip, jenž už ví, jaké to je vyhrát v hlavní kategorii. Evropské zlato si pověsil na krk před třemi lety v nizozemském Tilburgu.

Velmi silnou sestavu mají tradičně Španělé. Adel Mechaal a Ayad Lamdassem již v minulosti dokázali na krosovém ME získat cenný kov. Mechaal si doběhl pro bronz v roce 2015 a stříbro o dva roky později. Čtyřicetiletý Lamdassem má pak stříbra z let 2010 a 2011. Oba potvrdili dobrou běžeckou formu i na letošních olympijských hrách, když obsadili pátá místa. Mechaalovi se to podařilo na patnáctistovce a Lamdassemovi v maratonu. Pak je tady ještě Carlos Mayo, jenž má z krosových evropských šampionátů tři mládežnická stříbra.

Nejvyšší ambice budou mít jistě i obhájci dvou medailí z posledního mistrovství Evropy v Lisabonu. Ital Yemaneberhan Crippa byl před dvěma lety stříbrný a Švýcar Julian Wanders si odvezl bronz. Mezi kandidáty na pódium musíme počítat také Belgičana Isaaca Kimeliho, stříbrného z Tilburgu 2018 nebo Turka Arase Kayu, bronzového z téhož závodu.

Britové budou spoléhat zejména na bronzového z ME v Šamoríně 2017 Andrewa Butcharta, který skončil v Lisabonu těsně pod stupni vítězů a velmi zajímavé bude sledovat také Francouze Jimmyho Gressiera, jenž na evropských krosových mistrovstvích dominoval kategorii do 23 let v posledních třech vydáních a stejně jako Ingebrigtsen si odbývá premiéru mezi muži.

Také mezi ženami budeme mít jediné zastoupení, a to díky české mistryni a olympioničce Tereze Hrochové. Favoritky však musíme hledat někde jinde. O svůj pátý mistrovský titul v řadě bude usilovat Turkyně Yasemin Canová, která je historicky nejúspěšnější závodnicí mistrovství Evropy v přespolním běhu.

Obdivuhodnou medailovou bilanci má ovšem také Norka Karoline Grovdalová, když si odvezla cenný kov z každého z pěti posledních šampionátů. Toho nejcennějšího dosáhla před dvěma lety v Lisabonu, kde byla stříbrná, k tomu má doma čtyři bronzy a doufá, že se v Dublinu konečně dočká evropského titulu.

Domácí příznivci budou držet palce irské legendě Fionnuale McCormackové. Pro velezkušenou závodnici se jedná už o šestnáctý start na krosovém ME, což z ní dělá mezi ženami v tomto ohledu rekordmanku. V minulosti dokázala tento šampionát i dvakrát ovládnout, a to v letech 2011 a 2012. Před týdnem se blýskla ve Valencii velmi kvalitním maratonským časem 2:23:57.

Už pojedenácté si zazávodí na tomto podniku Rumunka Antuca Bobocelová, která by se po mládežnických evropských titulech konečně ráda dočkala medaile i mezi dospělými. Nejlépe byla zatím čtvrtá v roce 2016. Silný tým bude mít Německo, jehož barvy bude hájit bronzová z pětky na mistrovství světa v Dauhá 2019 Konstanze Klosterhalfenová, která se na krosové ME vrací po delší odmlce. Nicméně v minulých letech dvakrát zvítězila v juniorkách a byla stříbrná v kategorii do 23 let. Spolu s ní bude na startu její krajanka a dvojnásobná medailistka z vytrvaleckých trati na ME do 23 let v Gävle 2019 Alina Rehová. Na mistrovské tituly z let 2014 a 2015 se pokusí navázat Britka Kate Averyová.

Kromě Jáchyma Kováře a Terezy Hrochové, budeme mít na startu ještě dalších šest zástupců v mládežnických kategoriích. V třiadvacítkách si zazávodí Martin Kováčech, David Foller a Anna Málková. Mezi juniory poměří své síly s evropskou elitou Jakub Davidík, David Šlapák a Zuzana Porubčanová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout