přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

2. června 2022, 09:29

Eden hostí vícebojařské MČR

Od pátku 3. června do neděle 5. června se na stadionu Slavie v pražském Edenu uskuteční mistrovství České republiky ve vícebojích všech kategorií. Nebude se ovšem bojovat jen o mistrovské medaile, ale také o účast na letošních mezinárodních vrcholech.

V mužském desetiboji se sejde téměř kompletní česká špička. Chybět bude pouze Adam Sebastian Helcelet. Hlavním favoritem tak bude jeho tréninkový kolega Jiří Sýkora, který by rád navázal na své loňské výkony, kdy ovládl mítink ve španělské Aroně v osobním rekordu 8122 bodů a reprezentoval nás i na olympijských hrách v Tokiu, kde skončil sedmnáctý.

Ač Jiří patří už osm let k našim nejlepším vícebojařům, titul z domácího vícebojařského šampionátu pod otevřeným nebem mu ještě chybí. Dokonce zatím nezískal ještě ani medaili. Často ho totiž ze hry vyřadily zdravotní problémy a musel start na MČR na poslední chvíli zrušit. Pro svěřence Jakuba Uhra je hlavní výzvou splnění ostrého limitu pro start na mistrovství Evropy v Mnichově, jehož hodnota je stanovena na 8100 bodech. Bojovat bude také o co nejlepší umístění ve světovém rankingu.

O účast na evropském šampionátu chtějí usilovat také další kandidáti na cenné kovy. Ondřej Kopecký letos prochází velkým výkonnostním progresem. V polovině května ovládl zlatý vícebojařský mítink v Bydhošti ve velkém osobním rekordu 8041 bodů. Poprvé v kariéře se mu podařilo pokořit osmitisícovou hranici a kariérní maximum si vylepšil o neuvěřitelných 414 bodů. Přesto cítí, že má ještě na víc. Kopecký vstoupí do závodu jako obhájce titulu z posledního mistrovství.

Pak je zde František Doubek, který nám loni udělal radost ziskem zlaté medaile na mistrovství světa juniorů v keňském Nairobi a letos závodí už mezi muži. Tento složitý přechod mu ovšem nedělá velké problémy. O uplynulém víkendu zazávodil velmi slušně na mítinku v rakouském Götzisu, kde v nabité konkurenci skončil jedenáctý v osobním rekordu 7817 bodů. V jeho možnostech je ovšem jistě ještě výrazně kvalitnější bodový součet.

Ženský sedmiboj má jasnou favoritku v Dorotě Skřivanové. Svěřenkyně Martiny Blažkové opanovala MČR už loni a letos v hale ukázala, že svůj strmý vzestup rozhodně nehodlá brzdit, když se na halovém mistrovství světa v Bělehradě blýskla parádním pátým místem v pětiboji. Jeden sedmiboj už v průběhu letní sezóny absolvovala, když skončila v Bydhošti druhá v kariérním maximu 5926 bodů. V tomto závodě se jí ale výrazně nevydařily vrhy, a tak se může v Edenu ještě výrazně zlepšit. Ostrý limit pro start na ME v Mnichově je 6250 bodů. I kdyby se jí ovšem tomuto přísnému nominačnímu požadavku nepodařilo vyhovět, tak je stále ještě ve hře kvalifikace přes ranking, a to jak pro Mnichov, tak i pro světový šampionát v Eugene.

Zajímavé bude sledovat, jak si povede Tereza Elena Šínová. Ta byla v hale na MČR v pětiboji stříbrná za Skřivanovou ve velkém osobáku 4397 a otázkou je, jak kvalitní dokáže složit sedmiboj. V individuálních disciplínách zatím v uplynulých týdnech naznačuje velmi slušnou formu.

Barbora Zatloukalová je stálici mistrovských závodů. Doma už má kompletní sbírku cenných kovů z venkovního šampionátu. Titul vybojovala v roce 2018, na stříbrný stupínek vystoupala loni a bronz má z roku 2020. Stejný cenný kov má i z letošního halového MČR.

Zapomínat pak nesmíme ani na Kateřinu Dvořákovou, která získala tři sedmibojařská stříbra v řadě v letech 2018-2020 a medailové ambice může mít i letos.

Petr Jelínek

Vytisknout