přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

27. srpna 2014, 15:00

Dvaadvacítky řečí čísel

O víkendu se na jabloneckém stadionu Střelnice uskuteční mistrovství republiky věkové kategorie do 22 let. Jedná se o jeden z nejmladších šampionátů, přesto u něj již můžeme vysledovat pozoruhodné souvislosti. Téma pro Téma týdne.

Od založení roku 2002 si šampionát vybudoval pevné místo v domácím kalendáři na přelomu srpna a září. Kromě těch, kteří dovršují v daném roce 20, 21 nebo 22 let, je mistrovství otevřeno také mladším atletům, juniorům i dorostencům. Pojďme se vydat do krátké, ale pestré historie mistrovství.

Podruhé na Střelnici

Svou premiéru si u nás odbyly „dvaadvacítky“, pro něž terminologie zatím nevymyslela přiléhavější název než číselné označení, před jedenácti lety. Prvním hostitelem byl stadion v pražském Edenu, který si svoji úlohu zopakoval předloni. Vedle Prahy, kde v mezidobí šampionát konal ještě jednou, tentokrát na Julisce, se o pořadatelství podělila řada českých a moravských měst.  Patří k nim i Jablonec nad Nisou se svým stadionem Střelnice, kam se letos šampionát po sedmi letech vrací.

Nejpilnější sběratelé titulů

Protože je šampionát přístupný také pro juniory (18 a 19) a dorost (16 a 17 let), je možné v jedné disciplíně zvítězit celkem sedmkrát. Takový superman se na mistrovství ČR zatím neobjevil, ale tři atleti dokázali nasbírat již pět titulů, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková (dnes Svobodová) a Jan Kudlička, v kladivu Lenka Ledvinová.

Posledně jmenovaná k tomu přidala i jeden koulařský triumf a s celkem šesti zlaty patří mezi ty celkově nejúspěšnější atlety mistrovství. Vedle ní si na půltucet titulů přišli sprinterky Kristina Bažatová a Kateřina Čechová, a také vytrvalec Milan Kocourek. Bažatová posbírala po třech zlatých na 100 i 200 metrech, podobně jako Kocourek na pětce a stýplu, Čechová uspěla 4x na stovce a 2x na dvojnásobné vzdálenosti.

Čtyřikrát se v jediné individuální disciplíně zadařilo na čtvrtce Jitce Bartoničkové, na překážkové stovce Lence Lepičové, půlkaři Martinu Hrstkovi, kladiváři Michalu Fialovi a již zmíněné Kateřině Čechové. Bartoničková uspěla kromě 400 m také jednou na 200 m, Jitka Kubelová má vedle čtyř diskařských i jeden koulařský triumf, pět nejcennějších kovů nasbírali v různých individuálních disciplínách vedle nich také Roman Novotný (dálka i trojskok 2, výška 1), Pavel Maslák (2x100, 2x200, 1x400 ) a Lucie Vaníčková (koule 3, disk 2).

Rekordy mistrovství

Pokud jde o rekordy šampionátu, větší výdrž mají ty mužské, neboť přetrvaly ještě tři od prvního ročníku 2002, konkrétně jde o dálku 791 cm Petra Lamparta, trojskok 15.72 jeho jmenovce Hnízdila a kladivo 68.59 Lukáše Melicha. Kromě toho se drží také tři rekordy z následujícího ročníku 2003: dvoustovka Jiřího Vojtíka 21.12,  pětka Martina Kučery 14:29.43 a čtvrtka překážek Ondřeje Daňka 50.49.

Mezi ženami zůstaly už pouze rekordy z roku 2004: Pavly Havlové na pětce 16:38.12, Lucie Martincové (dnes Škrobákové) na 100 m překážek 13.56 a Zuzany Hejnové na překážkové čtvrtce 58.33. Všechny ostatní ženské rekordy MČR jsou data 2005 a mladší. Ty nejčerstvější pocházejí z loňského roku a jsou dva, po jednom v každé z kategorií: stovka Zdeňka Stromšíka (10.51) a disk Jitky Kubelové (53.64).  

Michal Procházka, Adam Pražák

Vytisknout