přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

9. července 2013, 22:10

Dvaadvacítky dorazily do místa činu

Reprezentační výprava na mistrovství Evropy do 22 let se zdárně přesunula do dějiště šampionátu ve finském Tampere. Soutěže začínají ve středu chodeckým prologem, do něhož zasáhnou Lukáš Gdula a Pavel Schrom.

Jasně rozpoznatelná díky novému vybavení od firmy Nike, jemuž dominuje výrazná rudá, se početná česká výprava čítající včetně doprovodu 53 členů přesunula nejprve letecky do Helsinek a odtud autobusem do 170 km vzdáleného Tampere. Doprava i ubytovací a akreditační procedury proběhly bez větších zádrhelů a závodníci, kteří to měli v plánu, stihli i lehce potrénovat na tréninkovém stadionu.

Zítra se již rozdají první sady medailí a sice chodcům, jejichž závod procházející částečně centrem města by měl udělat propagaci šampionátu, jenž se naplno rozeběhne o den později. Na start mužského závodu, který startuje v 17:30 SELČ, se postaví také české duo Lukáš Gdula a Pavel Schrom. Oba se ve srovnání letošních výkonů řadí do druhé desítky startovního pole.

Mezi největší české medailové naděje patří vícebojař Adam Sebastian Helcelet, který po cenném kovu sahal už na minulém ME do 22 let a také březnovém HME v Paříži a nyní by rád už konečně stanul na stupních vítězů,  dále pak sprinter Pavel Maslák, byť nepoběží čtvrtku ale poloviční trať. „Hodně dlouho jsme zvažovali, v čem Pavel nastoupí, je nám jasné, že na čtvrtce by měl větší šance, ale pak jsme si řekli, že už je na této trati dvojnásobný mistr Evropy v seniorech a nemusí si nic dokazovat, a že tedy využijeme šampionátu spíše pro pilování rychlosti,“ zdůvodnil jeho kouč Dalibor Kupka, který Masláka odhlásil i z původně plánované stovky, aby mu ulevil a Pavel mohl nastoupit hned v rozběhu krátké štafety. „Rozběh té dlouhé absolvovat nemůže, je krátce před semifinále dvoustovky, tak doufejme kluci postoupí i bez něj a on se k nim pak přidá,“ dodal Kupka.

Poměrně vysoko postavení v redukovaných tabulkách jsou také koulaři Tomáš Staněk a Martin Novák, stejně jako třeba diskařka Jitka Kubelová, oštěpařka Irena Šedivá, čtvrtkař Daniel Němeček nebo překážkář Petr Peňáz.  

Adam Pražák

Vytisknout