přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. června 2016, 09:54

Z historie MČR mužů a žen

Pořadatelé šampionátu

Poprvé se české mistrovství konalo roku 1970, o rok dříve byli mistři vyhlášeni podle umístění na federálním mistrovství. V pořadatelství se zatím vystřídalo celkem třináct měst, největší podíl na tom mají pražské stadiony, které šampionát hostily v osmnácti případech. Následuje Ostrava s osmi, pětkrát se atleti představili v Jablonci nad Nisou, třikrát v Třinci a Plzni. Třetí pořadatelství přidá letos Tábor (po letech 2008 a 2013). Míst, kam se nejlepší čeští atleti sjeli jednou, je osm – Brno, Dvůr Králové nad Labem, Kladno, Mladá Boleslav, Olomouc, Otrokovice, Vyškov.

Nejstarší a nejnovější rekordy MČR

Nejmladším rekordem šampionátu je dvoustovka Pavla Masláka, který zaběhl loni v Plzni čas 20.58. Před dvěma lety v Ostravě posunula rekord mistrovství v kladivu na 68.34 Tereza Králová. O rok dříve vylepšovali statistiky tyčkař Jan Kudlička výkonem 576 cm a sprinterka Lucie Škrobáková překážkářskou stovkou za 12.79. Na opačném pólu, tedy v pozici nejstarších rekordů, spočívají patnáctistovka Tomáše Linharta z roku 1977 (3:44.6) a vrh koulí Heleny Fibingerové ještě o šampionát dříve (21.30). Jsou to ale výkony svým „stářím“ spíše výjimečné, z osmdesátých let se drží jen štafetové časy mužů pražské Sparty na 4x100 m (39.48) a žen USK na 4x400 m (3:30.70), a také koulařský zápis Remigia Machury st. (21.19).

Nejpilnější sběratelé (titulů mistra ČR)

Absolutně nejúspěšnější při českých mistrovstvích je běžkyně Petra Drajzajtlová-Kamínková, jejíchž úctyhodných osmnáct titulů z tohoto šampionátu se nadále jeví nedostižně. Rovných deset z nich posbírala olomoucká vytrvalkyně na desítce (zahrnuta je i statistika po vyčlenění trati na samostatné MČR), sedm na pětce a jeden na patnáctistovce. Nejlepší mužští kolegové složili třináct titulů, Liboru Malinovi se to podařilo výhradně v disku, Michaelu Nejedlému ve stýplu (11) spolu s pětkou (2). Nejúspěšnějšími ženami v jediné disciplíně jsou oštěpařka Nikola Tomečková-Brejchová a koulařka Jana Kárníková s tuctem zlatých medailí. O jednu méně, tedy jedenáct má Lucie Škrobáková ze stovky překážek titulů (k tomu navrch jeden z dvoustovky).

Hranici deseti mistrovských titulů dosáhlo či překročilo ještě dalších šest atletů, z nichž v jediné disciplíně to dokázali jedenáctinásobný šampion kladiva Pavel Sedláček a desetinásobný ve výšce Tomáš Janků. Stejný počet titulů získali Barbora Špotáková v oštěpu a kladivář Lukáš Melich. Každý dvouciferný počet prvenství však stojí za to zmínit, ať už vrhaček Zdeňky Šilhavé (8x v disku a 4x v kouli) a Věry Cechlové Pospíšilové (9x disk, 2x koule), sprinterky Hany Benešové (6x 200, 3x 100 a 1x 400 metrů), či všestranné Denisy Rosolové (5x 200 m, 3x dálka, 3x 400 m př.).

Devět zlatých ve sbírce mají z řad těch již neaktivních i Zuzana Hlavoňová (výška), Erika Suchovská a Jiří Vojtík (oba 100 a 200 m) s Petrem Stehlíkem (koule). Osmkrát stanuli na nejvyšším stupínku Helena Fuchsová (400 m, 200 m), Šárka Kašpárková (trojskok), Tomáš Dvořák (110 m př.), Milan Drahoňovský (800 m, 1500 m, 5000 m) a Jaroslav Bába (výška).

MČR 2016 v Táboře

47. mistrovství republiky hostí ve dnech 17.-19. června stadion Míru v Táboře. Novinkou je, že šampionát bude třídenní a v první den šampionátu si to rozdají koulaři o své tituly přímo na táborském náměstí. Tento závod odstartuje v pátek od 17 hodin. Pokračovat pak bude v sobotu již na stadionu Míru od 10 hodin, kdy svůj závod odstartují běžkyně na 5000 metrů. 

Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout