přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. listopadu 2014, 15:52

Atlet roku: prestiž a tradice

Galavečer ankety Atlet roku proběhne tuto sobotu 8. listopadu, a to je pobídka pro naši pravidelnou rubriku Téma týdne.

Začněme současností, kterou charakterizují atributy jako přímý přenos, přítomnost oceněných či hostitelský hotel. Již řadu let vítá Ambassador – Zlatá husa na pražském Václavském náměstí začátkem listopadu atletickou smetánku. Ta přichází či přijíždí v tom nejzářivějším složení, ceny si totiž pravidelně přebírá osobně.

A to je i jeden z důvodů, proč slavnostnímu večeru rok co rok asistují kamery České televize a záběry se rovnou přenáší na obrazovky diváků prvního programu. Platí to i tentokrát, kdy živé vysílání začíná v 21:15. Průběhem večera budou provázet Aleš Háma a Monika Absolonová, přičemž jejich osmé moderování Atleta roku už vyznačuje také jistou tradičností. Dále se budou o zábavu starat Karel Gott, Ewa Farna, Ondřej Brzobohatý nebo Petr Bende. 

Letos o výsledcích ankety Českého atletického svazu rozhodlo 132 hlasujících z řad činovníků, trenérů a zástupců médií. Ti zvolili elitní desítku pro rok 2014 (v abecedním pořadí) takto: výškař Jaroslav Bába, chodkyně Anežka Drahotová, mílař Jakub Holuša, tyčkař Jan Kudlička, sprinter Pavel Maslák, čtvrtkařka překážkářka Denisa Rosolová, sprinter překážkář Petr Svoboda, tyčkařka Jiřina Svobodová, oštěpaři Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý.

Bohatá historie

Pravidelně se u nás nejlepší atleti vyhlašují od roku 1962, a to s jedinou výjimkou (1969). Za tu dobu prošla anketa v Československu a později v České republice řadou změn týkajících se soutěžních kategorií. Od roku 1997 se ale ustálila volba na nejlepší desítce, juniorovi, trenérovi a objevu roku.

Sedm – to je nejvyšší počet prvenství v anketě pro jednoho atleta či atletku a mají je na svém kontě koulařka Helena Fibingerová a oštěpař Jan Železný. Šestkrát bodovali diskaři Ludvík Daněk, Imrich Bugár, běžkyně Jarmila Kratochvílová a oštěpařka Barbora Špotáková. Ta navíc vítězila v nepřerušené řadě v letech 2007 až 2012 a řadí se k nejúspěšnější dvojici v éře samostatné České republiky spolu s Železným, jenž zase k oceněním za aktivní kariéru přidal už i dva pro nejlepšího kouče. Pětkrát si prestižní titul atlet roku odnesl Roman Šebrle (rovněž za sebou 2002-6).

Čtyři – to je nejvyšší počet ocenění pro trenéra roku, mají ho však na svém kontě hned tři. Zdeněk Váňa (vítěz ankety Dvořák), Rudolf Černý (Špotáková), Dalibor Kupka (Šebrle, Hejnová). Jako jediná žena uspěla v této kategorii Martina Blažková v roce 2010. Nejúspěšnějšími jsou ve zbývajících kategoriích Anežka Drahotová a Pavel Maslák, oba se stali „objevem“ a dvakrát byli zvoleni juniory roku (Maslák v jednom případě se štafetou 4x100m, spolu s Říčařem, Šťastným a Zichem).

Více informací v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout