přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Dana a Emil Zátopkovi

Emil Zátopek se narodil 19. září 1922 v Kopřivnici do velmi chudých poměrů. Možná právě i díky tomu vyčníval svou zarputilostí a odhodláním, díky kterým byla jeho kariéra vskutku velkolepá a v mnoha ohledech nenapodobitelná.

Už na svých prvních olympijských hrách v Londýně 1948 vyhrál závod na 10 000 metrů a bral stříbro na poloviční distanci. O dva roky později získal na těchto tratích dokonce zlatý double při mistrovství Evropy v Bruselu.

Jedinečné představení pak předvedl na olympiádě v Helsinkách 1952, kdy se mu podařil husarský kousek. Stal se totiž olympijským šampionem na tratích 5000 a 10 000 metrů i v maratonu. Ten přitom běžel vůbec poprvé v kariéře. Ve všech třech disciplínách vytvořil olympijské rekordy.

Další medailové úspěchy přišly na mistrovství Evropy v Bernu 1954, kde Emil opět nenašel přemožitele na své oblíbené desítce a přidal bronz z pětky. V průběhu své kariéry vytvořil třináct světových rekordů. Stal se prvním běžcem, jenž na trati 10 000 metrů pokořil 29 minut. Získal celkem deset titulů mistra Československa na dráze.

Dana Zátopková se narodila 19. září 1922 ve Fryštátu. Přišla tak na svět ve stejný den jako Emil. Původně se věnovala házené, kde dokonce v dresu Moravské Slavie získala titulu mistryně Československa. S atletikou začala při studiu na gymnáziu v Uherském Hradišti.

Společně s Emilem reprezentovala už na olympijských hrách v Londýně 1948, kde skončila sedmá. Krátce nato se oba výjimeční sportovci vzali. Největšího kariérního úspěchu dosáhla na olympijských hrách v Helsinkách 1952, kde ovládla soutěž oštěpařek. Okamžik byl o to emotivnější, že ten samý den Emil opanoval olympijský závod na 5000 metrů a jejich triumfy dělilo jen několik minut.

Svého manžela Dana napodobila zlatým úspěchem i na mistrovství Evropy v Bernu 1954. Kontinentální titul pak obhájila o čtyři roky později ve Stockholmu. Na olympiádě v Římě 1960 pak vystoupala na stříbrný stupínek.

Dana překonala v roce 1958 výkonem 55.73 světový rekord. Evropské historické maximum posunula celkem třikrát. Národní rekord pak posunula sedmnáctkrát. Je třináctinásobnou mistryní Československa.

Vytisknout