přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Vladimír MaškaEvropský pohár

Nejlepší český kladivář přelomu 20. století Vladimír Maška zachoval po celou reprezentační kariéru věrnost svému LIAZu Jablonec nad Nisou. Severočeský klub nabízí pro jeho disciplínu možná nejvhodnější tréninkovou plochu v republice a Vladimír Maška si ji nemohl vynachválit: „Stadion je pro kladivo naprosto ideální a v hale mohu dělat všechno, co potřebuji, jako například skákat, běhat, posilovat. Nic mi tedy nebrání, abych i zimní přípravu pokaždé absolvoval tady v Jablonci. Vyhovuje mi také zdejší klidná atmosféra menšího města.“

Maška v průběhu své atletické dráhy přešel z původních tří otoček při odhodu na čtyři. Dlouhodobá a pečlivá příprava zaměřená na techniku hodu vyvrcholila v roce 1999. V sezoně, do níž vstupoval s osobním maximem 77.79 m, zaznamenal výrazné zlepšení a hodem dlouhým 81.28 vytvořil národní rekord. Ve stejném roce se probojoval do finále mistrovství světa.

Snad ještě úspěšnější sezona přišla o rok později. Rodák z Děčína znovu dosáhl výkonu daleko za osmdesátimetrovou hranicí (80.98) a svou formu dokonale načasoval na olympijské hry 2000 v Sydney, odkud se vracel jako osmý nejlepší kladivář planety.

Od olympiády se však Vladimír Maška neustále potýkal se zdravotními problémy, které vyvrcholily v průběhu sezony 2003 zánětem žaludeční sliznice, při němž zhubl dvacet kilo. Přesto dokázal Maška splnit limit na mistrovství světa v Paříži, ale sportovní tragédie byla dokonána, když si při posledním ostrém tréninku před šampionátem vyvrtl kotník a boje na Stade de France musel sledovat doma u televizní obrazovky. Stalo se to pouhý den před odletem české výpravy do Francie.

V Jablonci nad Nisou Vladimír Maška už několik let vede tréninkovou skupinu mladých vrhačů. To je přesně činnost, která ho uspokojuje. „Je to vynikající parta. Všichni jsou pro atletiku zapáleni, navzájem si vycházíme vstříc. Mně samotnému tréninky s mládeží pomáhají. Jsou mladí a pohybliví a někdy jim v něčem nestačím,“ žertuje trenér, jehož svěřenci už mají na svém kontě několik žákovských titulů mistra republiky. Ve skupině trénuje i několik tělesně postižených atletů a také Vladimírův o deset let mladší bratr Libor, čtvrtý diskař mistrovství ČR do 22 let z roku 2005.

Na olympijských hrách v Aténách 2004 Maška propadl. Ke kvalifikaci nastoupilo 35 kladivářů, ale Maška hodil jediným zdařilým pokusem 71.76 metru, což nestačilo. Na minulé olympiádě přitom skončil na 8. místě.

V roce 2006 se konalo ME v Göteborgu a Maška avizoval, že se touto reprezentační akcí možná rozloučí s kariérou. Určitě si však závod představoval jinak. Výkon 68.63 byl jistě pod očekávání kladiváře, který poslední léta doplácel na to, že je bez trenéra. "Co mám říct? Je mi do breku," přiznal Maška časopisu ATLETIKA.

FOTOGALERIE

Vytisknout