přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Andrea ŠuldesováAndrea Šuldesová

Andrea Šuldesová se po anglicku vytratila z aktivní sportovní kariéry na konci roku 2005, kdy jí zdravotní problémy znemožnily absolvovat celou sezonu. Česká atletika tak přišla o běžkyni na 1500 a 3000 metrů, mezi jejíž úspěchy lze mj. počítat titul z mistrovství Evropy dvaadvacetiletých v roce 1997 či bronz jako členky štafety ze stejného šampionátu. "S atletikou jsem vyrůstala, byl to můj život. Hodně jsem procestovala, poznala spoustu zajímavých lidí," řekla Andrea ve svém rozhovoru pro časopis ATLETIKA na konci kariéry.

Kromě výše uvedených úspěchů byla Šuldesová dvakrát šestá - na mistrovství světa 1997 a o dva roky později na halovém světovém šampionátu. Sedmou příčku obsadila v roce 1998 na mistrovství Evropy. Vždy na tratích 1500 metrů. Na této trati drží osobní rekord 4:06.13 (1998).

Jaká byla cesta Andrey Šuldesové ke zlatu na ME 22 v roce 1997? Vůbec první evropský šampionát atletů do 22 let se konal ve Finsku. Česká výprava přivezla sedm medailí, z toho tři zlata. Andrea Šuldesová byla jednou z nejpřekvapivějších vítězek. Drobná odchovankyně břeclavské atletiky, svěřenka trenéra Zbyňka Kalužíka, se na trati 1500 metrů ujala vedení hned od startu a mnohem slavnější soupeřky si udržela za zády až do cíle. "Průběh závodu mi trochu nahrál. Myslela jsem, že Chojecká s osobákem kolem 4:05 poběží tempově. Přesto mé mezičasy nebyly světoborné. Vím, co jsem už atletice obětovala. Přijela jsem pro medaili, prodat obrovské tréninkové dávky," prozradila tehdy šťastná vítězka.

Vytisknout