přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Roman OravecRoman Oravec

Rodák z Brna Roman Oravec se atletice začal věnovat až v dorosteneckém věku. Se sportem začal ale již dříve, kdy závodně plaval. Jeho nejlepší výsledek z té doby bylo třinácté místo na mistrovství republiky. Naplno začal atletiku dělat, až když v sedmnácti letech přišel do Prahy. Jenže oč pozdější začátek, tím rychlejší vpád mezi elitu.

Na mistrovství světa juniorů v roce 1996 v Sydney se Roman Oravec dostal do semifinále běhu na 800 metrů. Úspěch přinesl i možná trochu nečekanou odezvu.

Krátce po šampionátu objevil doma ve schránce dopis a v něm nabídku na studijní stipendium v USA. Nabídek bylo více a Roman zvolil jednu menší soukromou univerzitu v Dallasu. V roce 1997 startoval Oravec na mistrovství Evropy juniorů v Lublani a vybojoval bronzovou medaili, když těsně prohrál s budoucím olympijským vítězem z roku 2000 Němcem Schumannem.

Na univerzitě South Metodist vystudoval ekonomii a marketing a na léta strávená v USA vzpomíná rád. Ale ne vždy mu tam bylo lehce. Začátkem roku 1999 zaběhl v Americkém Anesu na třístovkovém okruhu 800 m za 1:45.97. Na nadcházející halové mistrovství světa v Maebaši mohl tedy jet s velkými ambicemi. Tento výkon by mu stačil na účast ve finále. Jenže místo toho musel závodit na americkém univerzitním mistrovství. „Nepustili mě. Pro ně to byla nejdůležitější akce roku. Kvůli ní mě tam vlastně měli, kvůli ní mi dávali peníze. Musel jsem se podřídit.“ Ale na MS v Seville tentýž rok odcestoval a málem postoupil do finále. V konkurenci 24 semifinalistů dosáhl sedmého nejlepšího času.

Halovým šampionátem v Lisabonu prokráčel až do semifinále, což považuje za jeden z vrcholů své kariéry. Z rozběhu postoupil zcela suverénně, ale v semifinále narazil na soupeře s lepšími výkony a obsadil osmé místo.

Zlatou medaili, které si velmi cení, získal na univerziádě v korejském Tegu v roce 2003. V rozběhu dosáhl nejlepšího času ze všech pětatřiceti účastníků, v semifinále našel jediného přemožitele. V boji o medaile se prosadil taktickým přístupem a drtivým finišem. O 18 setin porazil stříbrného Rusa Aritkulova.

Romana Oravce od roku 1999 pronásledovala nesčetná a dlouhodobá zranění. „Byl jsem zraněný každou sezonu. Záda, achilovky, kolena... Ani netušíte, jak hrozně je to frustrující pocit jenom čekat a léčit se a vidět, jak jedna sezona za druhou odcházejí...“ Půlkař Roman Oravec po sezoně 2005 ukončil svoji profesionální atletickou kariéru. „Výsledky minulých sezon mě už neženou kupředu. Chybí mi motivace,“ stručně a jasně shrnul důvody svého rozhodnutí sedmadvacetiletý běžec. Tretry vyměnil za počítač a vrhl se do práce ve firmě, zabývající se internetovým marketingem.

Roman Oravec reprezentoval ČR v 5 mezistátních utkáních, z toho 3x v Evropském poháru. Osobní rekord na 800 metrů si vytvořil v roce 1999 a má hodnotu 1:45.06. Je držitelem českého národního rekordu v hale, když v únoru 1999 zaběhl 800 metrů za 1:45.97.

FOTOGALERIE

 

Vytisknout