přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Martina Šestákovásestakova_me2010_druzstev_ag_b.jpg

Když ve svých dvaceti letech dolétla na značku 6.44 metru, bylo jen otázkou času, kdy se Martina Darmovzalová, po sňatku s cyklistou Petrem užívající příjmení Šestáková, kvalifikuje na některou z vrcholných atletických soutěží. Zmíněný osobní rekord z halové sezony 1999 jen těsně nestačil na limit pro mistrovství světa pod střechou v Maebaši, v letní sezoně před světovým šampionátem v Seville pak břeclavská dálkařka skočila o 13 centimetrů méně. Podobnou výkonnost udržovala Martina i v dalších čtyřech letech.

Výrazný posun přišel v olympijském roce 2004, kdy jí při Pražské tyčce ve strahovské hale naměřili vynikajících 6.57 m. Limit pro světový šampionát v Budapešti bohužel ležel o 3 cm výš. Norma pro účast na OH v Aténách měla hodnotu 6.70, Martina se však od Pražské tyčky už nezlepšila a v letní sezoně dosáhla maxima 6.53 m. 

V průběhu atletické kariéry rodačka z Valtic trénovala dlouho současně na dálku i trojskok. Tuto kombinaci si vyzkoušela hned na své první vrcholné soutěži, na kterou se nominovala v šestadvaceti letech - halové mistrovství Evropy v Madridu 2005. Do španělské metropole odcestovala jako jediný český reprezentant, který byl nominován do více než jedné disciplíny. Zajišťovacím pokusem předvedla nadějných 6.26, což byl ale nakonec její nejdelší pokus v soutěži, který stačil na čtrnácté místo. Na postup mezi elitní osmičku bylo potřeba 6.41. Do kvalifikace trojskokanek si Martina věřila víc, ale výkonem 13.31 zůstala daleko za finálovým snem a v konečném účtování obsadila šestnáctou příčku.

Ve stejné sezoně se jí podařilo nominovat na MS v Helsinkách. V kvalifikaci jí ale nevycházel rozběh a trefila se do jediného pokusu, který nedosáhl ani šesti metrů. Přitom o nominaci tehdy svedla tuhý boj s Lucií Komrskovou a Denisou Ščerbovou. Martina zvládla vyvrcholení na mistrovství republiky v Kladně, kde se vybičovala k osobnímu rekordu 666 cm.

Přestože na domácí půdě patřila tradičně mezi elitní dálkařky, nepodařilo se Martině v roce 2006 kvalifikovat na evropský šampionát. Nominační limit nesplnila ani v halové sezoně 2007, kdy se v Birminghamu konalo HME. Kvalifikační limit jí unikl i na světový šampionát do Ósaky. Po sezoně odešla Martina Darmovzalová z pražského Olympu a navázala trenérskou spolupráci s Michalem Pogánym. Vdala se a přijala příjmení manžela, cyklisty Šestáka.

V sezoně 2008 se Martině splnily v jednom závodě hned dva sny. Zdoláním 14 metrů na MČR v Táboře překonala dlouhodobě odolávající metu a navíc se kvalifikovala na olympiádu. Po změření se ještě neradovala, nejprve si běžela ověřit k větroměru, že výkon 14.16 je opravdu regulérní. V Pekingu se jí však závod na životní akci nevyvedl. Soutěž ukončila bez změřeného pokusu již v kvalifikaci.

 U smutné tradice zůstalo bohužel i na halovém ME 2009. Přestože si nominačním výkonem 14.02 Martina vylepšila halový osobák, v Turíně pak znovu soutěž ukončila se zápisem "NM". Na MS se probojovala díky vylepšenému osobáku na 14.18. V Berlíně pak přerušila nelichotivou bilanci bez měřených pokusů na vrcholných akcích. Její nejdelší kvalifikační trojskok 13.84 však na postup do dalších bojů nestačil. Začala přešlapem, pak už však v druhé sérii založila 13.69. "Po tom prvním přešlapu to ve mě docela hrklo. Posouvali jsme rozběh opravdu na jistotu a já stejně přešlápnu. Ale je pravda, že se v sektoru hodně točil vítr," říkala mírně zklamaná po soutěži. "Postup nebyl zase tak daleko," litovala celkově 22. žena pořadí.

Nepodařil se jí začátek roku 2010, když nesplnila limit pro HMS v Dauhá, maximem zůstalo 13.88, potřeba bylo o 17 cm více. V létě pak sice přidala šest centimetrů, pro účast na ME v Barceloně by potřebovala ještě dalších jedenáct. V roce 2011 přibyly Martině jiné, mateřské starosti, v srpnu porodila syna Matěje. Dlouho se však bez atletiky neobešla, už na venkovním MČR 2012 ji ve Vyškově mohli diváci vidět při zisku stříbra za solidních 12.74, v dálce skončila čtvrtá (5.94). V roce 2013 si z domácího šampionátu odvezla opět stříbro z trojskoku za 13.14, z dálky pak bronz, dále však v sezoně skočila v Olomouci (6.16)

FOTOGALERIE

Související články

Vytisknout