Historie
Historie české atletiky
Stávající Český atletický svaz vznikl v roce 1993 po rozpadu ČSFR. Historie organizované atletiky na našem území je však mnohem starší a datuje se až k roku 1897, kdy byla ještě za Rakouska-Uherska založena Česká amatérská atletická unie.
V průběhu více než století se čeští atleti pravidelně vepisovali do historie sportu. Sbírali olympijské vavříny, stávali se mistry světa a Evropy, posouvali hranice lidských možností. Několik z nich je světovými rekordmany dodnes. Česká atletická reprezentace patří stabilně mezi nejlepší v Evropě.
Velmi aktivní a viditelní jsou i tuzemští pořadatelé špičkových atletických podniků. Každoročně se tak v Česku pořádá řada akcí s vysokou mezinárodní prestiží, které vyhledávají nejlepší závodníci světa. ČR bylo též v minulosti hostitelem i tak významných šampionátů, jako je ME, ME do 23 let či MS do 17 let.
Pro základní seznámení s bohatou českou atletickou historií přikládáme deset kapitol, jejichž autorem je povětšinou přední atletický historik Dr. Jan Jirka. Zájemce o podrobnější zpracování odkazujeme především na publikaci Sto let královny, která vyšla v roce 1997 v rámci oslav stoletého výročí české atletiky, případně na materiál v časopisu ATLETIKA č. 4/2007, mapujícím následující desetiletí.
- 1. Počátky české atletiky sahají 700 let zpět
- 2. Průkopníky dnešní atletiky byli zejména sokoli
- 3. Vývoj završen vznikem národního svazu
- 4. Spory v řízení sportu nezabránily úspěchům české atletiky
- 5. Nová republika: nové šance a impulsy i nové komplikace
- 6. Za války atletika díky Vojtovi neskomírala
- 7. Poválečné proměny, Zátopek a ti druzí
- 8. Krátké tání a dlouhý mráz, bojkotované hvězdy
- 9. Federální sbohem a česká samostatnost
- 10. Světové rekordy, olympijská vítězství a velké mezinárodní akce