přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Krátce

9. prosince 2019, 14:33

Rusové nebudou moci startovat další 4 roky pod svou vlajkou na žádné globální sportovní akci.

Kvůli dopingovému skandálu, jehož posledním dějstvím byla manipulace s daty z moskevské laboratoře, o tom v pondělí rozhodl v Lausanne výkonný výbor Světové antidopingové agentury. WADA tím respektovala doporučení své kontrolní komise. V atletice tak přijdou Rusové (jako standardní výprava) o olympijské hry v Tokiu nebo také dvoje mistrovství světa. Podle všecho však zůstane v platnosti možnost, že mohou startovat za splnění určitých podmínek. To je stav platný stav platný z iniciativy World Athletics (tehdy IAAF) od konce roku 2015, na jehož základě vídáme Rusy na vrcholných atletických akcích jako "nezávislé autorizované sportovce".

Rozhodnutí padlo poté, co WADA zjistila, že záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku, nejsou kompletní a vykazují i další nesrovnalosti. V údajích předaných letos v lednu byly mimo jiné vymazány soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Ruský ministr sportu neuspěl s vysvětlením, že nesrovnalosti jsou technického rázu.

Mezinárodní olympijský výbor nyní musí verdikt WADA respektovat, ne jako před letní olympiádou 2016 v Riu (i tou zimní loni v Pchjongčchangu), kdy přenesl rozhodnutí na jednotlivé sportovní federace. Ruská strana má nyní tři týdny na odvolání k mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) a už před jednáním v Lausanne se nechala slyšet, že tak učiní. Rozuzlení kauzy se tím může posunout až do doby před olympiádou v Tokiu, která začne 24. července 2020.

„Rozhodnutí Světové antidopingové agentury je za stávající situace očekáváné a navazuje na kroky z předchozích let. Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili. Nicméně rozhodnutí je čerstvé a celá věc se bezpochyby bude ještě vyvíjet. Další kroky WADA budeme pečlivě sledovat,“ uvedla tisková mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová.

Michal Procházka

Vytisknout