přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Krátce

29. prosince 2021, 23:51

Podle AIPS sportovkyní roku Thompson-Herahová

Elaine Thompson-Herahová se podle hlasování mezinárodní novinářské asociace stala sportovkyní roku.

Jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herahová byla vyhlášena nejlepší sportovkyní roku podle AIPS (Mezinárodní asociace sportovních novinářů). Dominanci atletek v anketě podtrhly trojskokanka Yulimar Rojasová, třetí za fotbalistkou Alexis Putellasovou, a běžkyně Faith Kipyegonová jako sedmá a Sifan Hassanová jako desátá. Mezi zveřejněnými jmény v tiskové zprávě byly ještě další čtyři olympijské šampionky, Athing Muová (17., 800 m), Sydney McLaughlinová (19., 400 m př.), Malaika Mihambová (22., dálka), Peres Jepchirchirová (25., maraton).

Mužské části ankety dominovali fotbalisté, zvítězil polský kanonýr Robert Lewandowski před pilotem formule 1 Maxem Verstappenem a dalším fotbalistou Lionelem Messim. Atleti ovšem byli také vidět, nejvýše se umístil norský čtvrtkař překážkář Karsten Warholm, který těsně předčil tenistu Novak Djokoviče, do první desítky se vešel ještě tyčkař Armand Duplantis na osmou příčku. Další tři a tři jména atletických olympijských šampionů najdeme ve druhé i třetí desítce, konkrétně Marcell Jacobs (12., 100 m), Gianmarco Tamberi (17.), Mutaz Barshim (19., oba výška), Joshua Cheptegei (25., 5000 m), Jakob Ingebrigtsen (26., 1500 m) a Miltiadis Tentoglu (28., dálka).

Novináři sdružení v AIPS také hlasovali pro nejlepší tiskové zázemí v roce 2021. Zde nejvyšší místo patří pořadatelům olympijských a paralympijských her v Tokiu, druhé bylo fotbalové "Euro" a třetí cyklistická Tour de France. Z atletických akcí bodovalo jako sedmá superliga mistrovství Evropy družstev v Chorzowě a jako deváté mistrovství světa juniorů v Nairobi.

O výsledcích rozhodli 529 zástupců médií ze 114 zemí, včetně Česka.

Michal Procházka

Vytisknout