přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Krátce

11. prosince 2023, 10:32

Rada Světové atletiky (WA) zasedala 7. a 8. prosince v Monaku, zde přehled rozhodnutí.

V úvodu prezident WA Sebastian Coe při hodnocení končícího roku ocenil úspěch srpnového MS v Budapešti 23 a připomněl, že z iniciativy Světové atletiky vzniká o šampionátu dokumentární film od společnosti Netflix. Roku 2024 pak Coe označil rokem změn: „Chci, aby se lidé za deset let ohlédli za rokem 2024 a řekli si, že rozhodnutí, která sport v tomto roce učinil, nejenže zajistila budoucnost atletiky, ale výrazně urychlila její popularitu a hodnotu.“

Pracovní skupina pro implementaci Světového plánu

Rada WA schválila zřízení pracovní skupiny pro implementaci Světového plánu pro atletiku na období 2022–2030 po celou dobu jeho trvání. Šéfovat skupině bude člen Rady WA Willie Banks, který už vedl předešlý tým.

Aktualizace pracovních skupiny a komisí

  • Pracovní skupina pro genderově odlišné sportovce | V návaznosti na vznik této skupiny na jeden rok byly stanoveny podmínky, za nichž bude pracovat, a její personální složení. Jako odborný poradní orgán má zkoumat právní, vědecké, sportovní a společenské aspekty genderové problematiky. Desetičlennou pracovní skupinu povede Doriane Coleman a se svými výsledky má seznámit radu do prosince 2024.
  • Pracovní skupina pro postavení Rusů / Bělorusů v mezinárodních soutěžích a akcích | Tato skupina má Radě WA pomoci zejména: a) sledovat sankce uvalené na tyto federace a b) za jakých podmínek a kdy by případně bylo možné, aby se jejich sportovci vrátili do (vrcholných) soutěží. Tým má pět členů a vede jej Francis Dodoo, atlety zastupuje Léa Sprunger. Veškerá rozhodnutí týkající se doporučení pracovní skupiny nadále leží na Radě.
  • Byly schváleny podmínky členství a/nebo referenční podmínky na období 2023–2027 pro komise: sportovců, soutěžní, pro rozvoj, správní.

Lidská práva

Rada WA schválila Politiku lidských práv předloženou Správní komisí, která respektuje obecně uznané zásady jako uznání důstojnosti a hodnoty každé osoby v atletice, využití síly sportu k zapojení a podpoře změny k lepšímu světu nebo prosazování rovnosti, zejména rovnosti příležitostí mezi pohlavími, důstojnosti a spravedlnosti ve sportovních soutěžích a sportovním řízení.

Pracovní skupina pro „safeguarding“

Rada obdržela podrobné informace o pokroku dosaženém v oblasti bezpečnostní politiky (safeguarding). Ty obsahovaly novinky v této politice, její rozšíření do kontinentálních asociací, aplikace při soutěžích pod Světovou atletikou, či zavedení vzdělávacího kurzu v daném tématu. Skupinu povede nově Jean Gracia a budou do ní přidáni dva členové komise sportovců.

Informace k soutěžím

  • Časové pořady pro Antalyi a Limu | Mistrovství světa družstev v atletice v chůzi Antalya 24 se bude konat 21. dubna 2024. Juniorské mistrovství světa Lima 24 proběhne od 27. do 31. srpna 2024 (čtyři dny budou dva bloky, poslední den jeden finálový).
  • Termíny pro San Diego 25 a Tallahassee 26 | Mistrovství světa v silničním běhu v San Diegu se uskuteční 26. až 28. září 2025 a Mistrovství světa v krosu v Tallahassee 10. ledna 2026.
  • Světové štafety na Bahamách 2024 budou určující nejen pro kvalifikaci na olympiádu (kvalifikuje se odsud 14), ale také pro nasazení v rozbězích v Paříži. Nejlepší dráhy určí pořadí osmi nejlepších týmů ve finále na Bahamách.
  • Úprava pravidel |  Pravidlo o jednom střídání ve smíšené štafetě 4x400 m mezi rozběhem a finále bylo rozšířeno (vedle MS) na všechny soutěže Světové atletické série. * Hlavní rozhodčí v chůzi má nově pravomoc vyloučit závodníka v posledních 100 m závodu (bez ohledu na obdržené červené karty) nejen na mistrovství světa, ale na všech soutěžích v rankingu WA. * Byla upravena technická pravidla pro konstrukci dráhy pro soutěže uvnitř stadionu. Povrch „v poli“ bude mít trochu jiné parametry než na ovále.

Antidopingová pravidla

Rada WA schválila doporučení od Athletics Integrity Unit (AIU) k posílení antidopingových pravidel pro atletiku. Konkrétně pokud jde o minimální požadavky na testování pro sportovce z členských federací kategorie A před velkými akcemi:

  • první mimosoutěžní test z požadovaných tří proběhne nejméně 12 týdnů před akcí;
  • všechna požadovaná testování pro účely pravidla by měla být dokončena ještě těsně před finálními přihláškami (při uzávěrce pro odmítnutí míst v kvótě) než až těsně před začátkem akce.

Michal Procházka, foto: Philippe Fitte pro WA

Vytisknout