přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Krátce

18. května 2019, 14:03

Uplynulo 120 let od založení Českého olympijského výboru, k jubileu vyjde kniha, proběhne řada akcí.

V sobotu 18. května je to přesně 120 let od založení Českého olympijského výboru. Na olympijských hrách se od té doby představilo 2764 českých a československých sportovců, kteří získali celkem 263 medailí. „Olympismus ale znamená víc, nejsou to jen výsledky. ČOV byl založen 19 let před vznikem samostatné republiky a výrazně napomohl národnímu sebeuvědomění. Sportovci byli a jsou lidé, kteří vždy skvěle propagovali naši zemi v zahraničí,“ říká Jiří Kejval, předseda ČOV. Výročí připomene řada aktivit.

Mistři mistrům / Už v pondělí 17. června se uskuteční v pražském Rudolfinu slavnostní koncert Mistři mistrům. Pro ČOV ho připravila Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. „V průběhu večera oceníme výjimečné osobnosti nejenom sportovního, ale i společenského života,“ říká Jiří Kejval. Koncert je přístupný veřejnosti, vstupenky lze koupit v síti Sazka Ticket.

Kniha ke 120 letům ČOV: Nemůžeš? Přidej! / Ve druhé půlce června vyjde v nakladatelství Euromedia výpravná obrazová a textová publikace, která popisuje příběh českého olympismu v souvislostech: založení ČOV Jiřím Stanislavem Guthem-Jarkovským, sportovní vývoj za první republiky i olympijské příběhy za dob protektorátu a komunismu. Velká část se věnuje novodobé sportovní historii po osamostatnění ČR. Kniha obsahuje dosud nepublikované fotografie i fakta.

Příběhy našich olympioniků / Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum vznikne několik výjimečných filmových rozhovorů. Účastníci Olympiády dětí a mládeže společně se svými spolužáky popíší svýma očima olympijskou cestu československých sportovců - například běžců na lyžích Lukáše Bauera a Květy Peckové, atletů Imricha Bugára a Šárky Kašpárkové či sportovního střelce Jana Kůrky.

Venkovní výstava / Na podzim, s blížícím se výročím 30 let od Sametové revoluce, se v Praze plánuje venkovní výstava fotografií s podtitulem „Československé devítky a sport“, která připomene významné mezníky moderního českého státu a sportu.

ČOV

Vytisknout