přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Krátce

16. srpna 2021, 14:38

CJ Ujah doping

Sprinter Chijindu Ujah má dopingový problém a s ním i stříbrná britská štafeta z Tokia.

Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) zahájila minulý týden disciplinární řízení se čtyřmi atlety, kteří měli na olympijských hrách v Tokiu porušit antidopingová pravidla. Brit CJ Ujah byl součástí britského týmu, který získal stříbrnou medaili ve štafetě 4x100 m. Britové by tak mohli přijít stříbrné medaile, pokud bude Ujah shledán vinným.

Olympijský vítěz na 100 m Marcell Jacobs a člen zlaté italské štafety reagoval druhý den ve smyslu, že je rád, že se britská média musí nyní zaměřit na Ujaha. Sám Jacobs byl totiž vyslýchán kvůli vazbám na odborníka na výživu podezřelého z dopingových přestupků, který však byl posléze očištěn (a Jacobs ani nebyl oficiálně obviněn). "Při pohledu na lidi, kteří mluvili, aniž by přemýšleli o tom, co říkají, se musím usmívat," uvedl Ital pro agenturu Reuters. "Pracoval jsem tvrdě, obětoval jsem hodně," dodal.

Šéf Britského olympijského výboru označil informaci o Ujahovi za tragédii pro jeho kolegy ze štafety. „Zpráva je pro nás velkým zklamáním, ale (do ukončení procesu) zůstává nevinný," zdůraznil Sir Hugh Robertson.

Sám Ujah koncem týdne odmítl vědomé užití zakázané látky s tím, že by nikdy neporušil své povinnosti sportovce i člena týmu. „Trvalo mi několik dní, než jsem zpracoval informace, které jsem obdržel krátce před jejich zveřejněním ve čtvrtek. Jsem z této zprávy naprosto šokován a zdrcen. Respektuji formální postupy a nebudu podávat žádné další komentáře, dokud k tomu nepřijde vhodná chvíle," uvedl pro Mirror.

Michal Procházka (dle EME News)

Vytisknout