přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Krátce

31. října 2014, 12:16

V odborném časopise IAAF (New Studies in Athletics) vyšel článek českých autorů o běhu s holemi.

Po vítězství v předchozím kole soutěže inovačních projektů Evropské atletiky (EAIA 2012) se metoda běhu a cvičení s runningovými dočkala dalšího úspěchu na mezinárodním poli, rozsáhlý text autorů Aleše tvrzníka a Milana Kůtka byl totiž publikován v New Studies in Athletics, což je prestižní odborný časopis Světové atletické federace (IAAF) .

New Studies in Athletics vychází v Monaku, můžeme ho označit jako „nepravidelný čtvrtletník“ IAAF (například aktuální číslo je 2/2014). Je zaměřen na výzkum, tréninkové metody a nové poznatky v atletické přípravě a distribuován jednotlivým atletickým svazům (federacím).Obsahově jej garantuje pětičlenný vědecký výbor (International Scientific Advisory Board) v tomto složení: Prof. Helmut Digel (GER), Prof. Tim Noakes (RSA), Esa Peltola (AUS), Prof. Eduardo De Rose (BRA) a Prof. Maliju Tian (CHN).

"V textu nazvaném Running With Poles to Increase Training Efficiency and Reduce Injuries (Běhání s holemi zvyšuje efektivitu tréninku a omezuje zranění) jsou zkombinovány hlavní motivy obou našich prací pro European Athletics Innovation Awards (2012, 2014). Jde především o výsledky měření odlehčení dolních končetin (achilovky, kolena), biomechanickou analýzu techniky nordic runningu (rozbory videa), doporučení pro zvýšení efektivity tréninku a přehled cvičení s runningovými holemi," přibližuje jeden z autorů Milan Kůtek. 

Více o tom i k metodě samotné na webových stránkách behsholemi.cz.

Adam Pražák

Vytisknout