přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Collins Kim - 60 m - 6,61 s (26.2.2009)

Kim Collins – 60 m – 6,61 Mítink světových rekordmanů Praha 26.2. 2009

Kinogram zachycuje první čtyři výběhové kroky Collinse na mítinku světových rekordmanů.
Obr.1 ukazuje přípravnou startovní polohu. Startovní bloky mají středně široké postavení, hlava závodníka je volně svěšena.
Ve střehové poloze (obr.2) má Collins kyčle relativně vysoko.Hlava je stále volně svěšena. Zdá se, že váha závodníka v této poloze spočívá hodně na pažích.
Obr. 3-5 předvádí důležitou výběhovou fázi. Pohyb z bloků začínají paže maximálním rozšvihem šikmo vpřed. Podstatným prvkem je zcela natažená zadní odrazová noha a nejkratší dráha chodidla švihové nohy při švihu vpřed. Poloha trupu na těchto obrázcích je téměř rovnoběžná se zemí a vidíme zde energický rozšvih paží,tím se zvyšuje tlak na přední blok před odrazem.V této důležité odrazové fázi vidíme, že hlava je přirozeně skloněna v prodloužení trupu.
Na dalších obr. je vidět, že Collins došlapuje jen mírně za těžiště na přední část chodidla, to klade ale na podložku zevnitř (obr.9 a 14), což není příliš efektivní neboť čtyřhlavý stehenní sval nemůže pracovat v plné síle. Dále je zřetelné,že se v prvních krocích snaží udržet polohu silně předkloněného trupu (šlapavý způsob běhu) a příkladná je taky práce paží (obr.14-16). Tyto snímky nám taky dokumentují dokonalý, precizně dokončený odraz, který závodníkovi prodlužuje krok.

 

Vytisknout