přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Rozhodčí

Proč a jak se stát rozhodčím - často kladené otázky

Proč bych se měl(a) stát atletickým rozhodčím?
Stát se rozhodčím je unikátní způsob, jak se účastnit atletických závodů a přitom jej plnohodnotně prožívat. Být v samotném centru dění a vidět závody z perspektivy, kterou nelze vidět při pohledu z tribuny ani televizní obrazovky.

Jak získám kvalifikaci rozhodčího?
Stačí se přihlásit na školení. Po absolvování školení včetně praxe a úspěšném testu bude přidělen průkaz rozhodčího.

Jak dlouho průkaz platí?
Průkaz rozhodčího je platný pět (5) let, po této lhůtě má rozhodčí dva (2) roky na to, aby si na nejbližším školení kvalifikaci obnovil.

Co musím dokázat, abych rozhodoval(a) na nejvyšších atletických soutěžích?
Kdo se chce dostat jako rozhodčí na nejvyšší soutěže, nebo dokonce na mezinárodní úroveň, musí začít jako všichni od základní 3. třídy. Nejdříve po 2 letech je možné absolvovat školení 2. třídy a rozšířit si obzory na specializace, jako je například funkce startéra. Tato postupná cesta je cenná pro získání zkušeností, protože neobvyklých situací vznikne při závodech opravdu spoustu. Po dalších 2 letech je možné zvýšit kvalifikaci na úroveň 1. třídy, která otevírá dveře na všechny tuzemské závody i možnost pokusit se o zkoušky na mezinárodního rozhodčího (ITO – International Technical Official).

V kolika letech je dobré začít s rozhodováním?
Český atletický svaz a krajské atletické svazy potřebují kvalitní rozhodčí nejen pro ty nejvyšší úrovně závodů, ale i pro nižší soutěže. Jako rozhodčí je proto možné začít v podstatě v každém věku, minimum je 16 let, kdy do dovršení plnoletosti rozhoduje na pozici kandidáta na 3. třídu. Záleží tedy jen na tom, jak kdo má nastaveny ambice a priority.

Je práce rozhodčího nějak odměněna?
Rozhodčí je odměněn podle Sazebníku poplatků, odměn a náhrad, viz sekce předpisy ČAS nebo přímo ke stažení zde.

Je povinnost se účastnit pravidelně závodů jako rozhodčí nebo si mohu termíny sám plánovat?
Termíny závodů jsou vždy s předstihem zveřejněny v kalendáři ČAS nebo na stránkách krajských atletických svazů. Pokud Vás krajská komise rozhodčích s nabídkou závodů v kraji nebo hlavní rozhodčí pořadatele sám neosloví, můžete se sami přihlásit oddílu, který závody pořádá.
Není povinností absolvovat všechny vypsané či nabídnuté závody, ale jako začátečníkům se doporučuje zažít si praxi co nejrychleji.

Je potřeba splnit nějaké jiné požadavky než absolvovat školení?
Není. Po absolvování školení jste kompetentní k rozhodování na úrovni třetí třídy.

Pokud jste nenašli odpověď na vaši otázku, obraťte se na příslušného pracovníka ČAS:
souteze@atletika.cz

Tato sekce je určena především rozhodčím a těm, kteří by se jimi rádi stali. Vybírejte v menu na levé straně.

Vytisknout