přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. května 2020, 10:24

Zemřel Oldřich Jurák

Ve věku nedožitých 94 let zemřela jedna z největších legend vítkovické atletiky Oldřich Jurák. Dlouholetý trenér a atletický činovník patřil ke spoluzakladatelům mítinku, který je v celém světě znám jako Zlatá tretra. Vychoval ovšem také celou řadu reprezentantů.

Rodák z Opavy (*23. 6. 1926) patřil k významným osobnostem ostravské atletiky a sportu vůbec. Během své závodní kariéry se věnoval běhům na střední tratě. Jako trenér začal v Krnově (1949), poté (od 1955) pracoval s dětmi a mládeží v atletickém oddílu TJ Vítkovice, řada jeho svěřenců vyrostla v reprezentanty. Patřili mezi ně běžci Ivan Uvízl, Pavol a Peter Klimešovi, Vladimír Černý, Jan Holberg, sprinteři František Břečka, Jiří Černošek, Lubor Chválek, Adolf Forman, výškař Josef Kašpar nebo chodci Alexander a Roman Bílkovi.

Rukama mu prošlo mnoho dalších atletů, pracoval i v jiných sportech jako kondiční trenér – bude chybět tenistům, volejbalistům a dalším. Je autorem metodické publikace pro rehabilitační a relaxační cvičení po zátěži, kterou využívají sportovci i dalších odvětví.

V roce 1961 patřil k zakladatelům Mezinárodních běžeckých závodů VŽKG, dnes světoznámého mítinku Zlatá tretra. V roce 2016 u příležitosti životního jubilea 90 let byl vyznamenán Cenou města Ostravy, kterou mu předal primátor města.

Zemřel v noci z neděle na 10. na pondělí 11. května.

 Čest jeho památce!

SSK Vítkovice a M. Procházka

Vytisknout