přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

O dopingu zábavně a poučně

IAAF vytvořila výukový program zpřístupňující interaktivní formou problematiku antidopingu. Vyzkoušejte si ho.

Real winner, neboli Skutečný vítěz, tak se nazývá seriál devíti videí o délce 5-10 minut, v nichž se tvůrci snaží zábavnou formou představit různé situace, které souvisí s antidopingem. Základem je přitom interaktivní princip, který vtahuje diváky „do hry“ a vede je k tomu, aby se aktivně zapojili. V jednom z videí tak např. společně s hrdinkou příběhu absolvujeme její první dopingovou zkoušku, přičemž dohlížíme, zda komisařka dodržuje správně všechna pravidla, jinde nás spolu s atletem lékařka poučí, jak a kam nahlásit léky, které musíme používat a jejichž substance jsou přitom na seznamu zakázaných látek.

dopingtest.JPG
Ukázka z projektu, zvětšíte kliknutím na obrázek.

Nejde však jen o poučení, byť to je samozřejmě hlavním cílem celého projektu, ale i o zábavu přiměřenou tématu. Každé z videí je postaveno na originálním nápadu co se týče obsahu i formy, rozmanité jsou i prostředky zajišťující interaktivitu s příjemcem. „Investovali jsme do programu značné prostředky, neboť jsme přesvědčeni, že prevence je často přehlíženou rovinou boje proti užívání zakázaných látek a přitom je minimálně stejně důležitá, ne-li důležitější než dopingové zkoušky,“ prohlásil prezident IAAF Lamine Diack.

Projekt, kterého se můžete zúčastnit na adrese http://iaaf.realwinner.org/ a jemuž už vyslovili podporu např. Kajsa Bergqvistová, Mike Powell, Kelly Holmes, Wilson Kipketer či Stéphane Diagana, zatím existuje v pěti jazykových verzích – angličtině, francouzštině, němčině, italštině a španělštině. Připravuje se ruská a arabská mutace.

Pro účast není nutné být po celou dobu připojen online, jednotlivé epizody je možné si stáhnout, případně si vytisknout papírovou verzi. Po absolvování všech devíti lekcí obdržíte od IAAF stvrzující certifikát.   

Vytisknout