přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. února 2011, 14:35

Zveřejněn časový pořad pro Londýn

Atleti už znají svůj „jízdní řád“ pro olympijské hry v příštím roce. Konkrétní nominační výkony budou známy 15. dubna.

Časový pořad takovéto vrcholné akce není dogmatem, které by nebylo možné upravit, razantní změnit však nečekejme. Obsah dokumentu, který dnes zveřejnila světová asociace (IAAF), se tak bude nepochybně realitě na stadionu při olympiádě v Londýně velmi blížit.

Stadion zůstane i pro atletiku
V této souvislosti připomeňme, že v těchto dnech také padlo k rozhodnutí, že se atletika ze „stánku“ nebude muset po skončení her na úkor fotbalu vystěhovat. To pochopitelně IAAF ústy svého prezidenta uvítala: „Jsem rád, že dráha bude inspirací pro budoucí generace atletů a atletických fandů,“ prohlásil Lamine Diack. „Kromě toho bude dokazovat, že fotbal může spolu s dalšími sporty bez problémů fungovat vedle sebe,“ dodal Diack.

Koncentrace vrcholů
Vraťme se ale k časovému pořadu, který se světová asociace snažila koncipovat v podobném duchu jako pro halové mistrovství světa v Dauhá či aktuálněji pro venkovní šampionát v Tegu. Tedy ve snaze koncentrovat vrcholy do co možná nejkratšího času a v případě Londýna i potvrdit výjimečnost atletiky jako olympijského sportu číslo jedna.

V praxi to znamená, že se všechny finálové soutěže atletiky na OH 2012 odehrají během dvou hodin v rámci devíti večerních bloků. Pochopitelnou výjimku tvoří soutěže na silnici, které probíhají buď v dopoledních hodinách anebo na začátku odpoledního programu, a také jednotlivé disciplíny víceboje.

Kdy hvězdy české atletiky?
Český fanoušek bude zvědavý, kdy bude moci sledovat své atlety v akci. Pokud vše půjde, jak má, očekávaná obhajoba pekingského zlata oštěpařky Barbory Špotákové nastane 9. srpna v devět hodin londýnského, tj. v deset pražského času. A nedlouho po začátku její soutěže, tj. v 21:20 (22:20 SELČ) by se mohla naposledy objevit v reprezentačním dresu – na startu patnáctistovky, poslední disciplíny dvoudenního desetiboje – legenda uplynulé dekády, další aktivní světový rekordman, Roman Šebrle.


Špotáková by měla v Londýně obhajovat zlato z Pekingu - foto: E. Erben

Oba dva se však budou muset nejprve na Hry XXX. Olympiády nominovat, stejně jako předpokládané dvě tisícovky jejich kolegů atletů. Konkrétní výkony potřebné pro start v Londýně budou potvrzeny 15. dubna, tj. přesně za dva měsíce. Prozatím byla zveřejněna obecná nominační pravidla

Michal Procházka

Vytisknout