přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. března 2021, 15:52

Zemřela Helena Fuchsová

V neděli 14. března zemřela po dlouhém boji se zákeřnou nemocí Helena Fuchsová. Bylo jí 55 let.

Helena Fuchsová (rozená Dziurová) se narodila v Táboře, kde také vstoupila do vrcholové atletiky pod vedeným trenéra Jiřího Nouska. V roce 1987 se přesunula do pražské Sparty a o tři roky později navázala spolupráci s trenérem Ladislavem Kárským, jenž ji vedl po většinu její kariéry. 

Jejím prvním velkým mezinárodním úspěchem bylo štafetové stříbro z HMS v Barceloně 1995, kdy byly jejími parťačkami Naďa Koštovalová, Hana Benešová a Ludmila Formanová. O rok později si odbyla olympijskou premiéru na hrách v Atlantě, kde dokázala na hladké čtvrtce postoupit do čtvrfinále a se štafetou byla sedmá. První velký individuální cenný kov získala na HMS v Paříži 1997, kde si doběhla na čtvrtce pro bronz. Na stejný stupínek vystoupala o rok později při HME ve Valencii. V téže sezóně pak přidala ještě stříbro na kontinentálním šampionátu pod otevřeným nebem v Budapešti. Na HME v Gentu 2000 pak byla opět bronzová. 

Následně se začala soustředit na osmistovku. Na olympijských hrách v Sydney 2000 skončila na skvělém pátém místě a v sezóně 2001 získala na této distanci při HMS v Lisabonu bronz. 

Helena Fuchsová posbírala celkem čtrnáct titulů mistryně České republiky na tratích 200 - 800 metrů a ve štafetách. 

Na trati 400 metrů mají její osobní rekordy hodnotu 50.21 pod otevřeným nebem a 50.99 v hale. Na osmistovce zaběhla nejlépe v hale 1:58.37 a venku zvládla tuto trať za 1:58.56. 

Aktivní atletickou kariéru ukončila v roce 2004 a začala se věnovat trenérské profesi a také fyzioterapii a dalším léčebným metodám.. Mimo jiné spolupracovala například i s dvojnásobnou mistryní světa na 400 metrů překážek Zuzanu Hejnovou. 

Čest její památce

Petr Jelínek, foto: profimedia

Vytisknout