přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. listopadu 2018, 14:56

Zemřel Miroslav Kváč

Dne 21. listopadu 2018 zemřel ve věku nedožitých 87 let Ing. Miroslav Kváč, trenér Jarmily Kratochvílové.

Miroslav vešel do paměti nejvíce jako atletický trenér, který se významným způsobem podílel na výkonech čáslavských atletů včetně světové rekordmanky v běhu na 800 metrů Jarmily Kratochvílové.

Právě výkony ženy, která v roce 1983 stanovila hodnotu dosud platného světového rekordu na osmistovce, nesou rukopis Ing. Miroslava Kváče, který se stal uznávanou trenérskou legendou i na mezinárodním poli. Pod jeho vedením vyrůstali další úspěšní reprezentanti jako J. Červenková, J. Hudec, P. Marinčič, H. Benešová a řada dalších.

Významně se podílel na budování atletiky, a to nejen ve Slavoji Čáslav, kde působil od roku 1958, ale také na úrovni regionální a krajské. V minulosti byl také vedoucím trenérem reprezentace žen na 400 metrů.

Nutno připomenout i jeho občanské postoje, které projevil jako voják v roce 1968 při okupaci země vojsky Varšavské smlouvy, které ho stály významné postavení v armádě a nasměrovaly jeho cestu k milované atletice. Své svěřence vedl k lásce ke sportu, přírodě, horám, které miloval a o kterých dokázal vyprávět i psát se stejným zaujetím, s jakým se věnoval trenérské činnosti. Za jeho sportovní činnost i občanské postoje se mu dostalo ocenění medailí Senátu a při příležitosti jeho 85. narozenin byl jmenován čestným občanem města Čáslavi.

Poslední rozloučení s Miroslavem Kváčem proběhne v sobotu 1. prosince od 11 hodin v obřadní síni hřbitova v Čáslavi.

Český atletický svaz vyjadřuje pozůstalým upřímnou soustrast.

Petr Jelínek

Vytisknout