přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. května 2021, 14:49

Zahraniční víkendová atletika

Nejvýznamnější atletickou událostí víkendu byly Světové štafety v Polsku, ale závodilo se také jinde v Evropě i za Atlantikem, kde padaly zajímavé výkony. Zde je tradiční výsledkový servis.

Jacksonville

Na skvělé výkony z haly navázal v Jacksonville americký sprinter Trayvon Brommel, když se díky času 9.88 vyhoupl do čela letošních průběžných světových tabulek před svého krajana Freda Kerleyho. Druhý Kanaďan Andre de Grasse zaběhl 10.05. Na dvoustovce se blýskl Nigerijec Divine Oduduru, jenž se zařadil výkonem 19.88 na druhou příčku letošních statistik. Překážkář Grant Holloway zvládl stodesítku v silném protivětru -2.0 m/s za 13.22. Z dalšího vylepšení osobního maxima se radoval kladivář Daniel Haugh, jenž je momentálně díky hodu na 78.05 třetím mužem této sezóny.

Columbus

V Ohiu se dařilo úřadujícímu světovému šampionovi Joeu Kovacsovi, jenž zaznamenal svůj druhý nejlepší kariérní výkon 22.72. Dále vrhl pouze při svém triumfu na MS v Dauhá. Zároveň se jedná o třináctý nejlepší výkon historie. Kovacs pak přidal ještě jeden pokus daleko za 22 metrů, konkrétně 22.32. Z čela letošních světových tabulek sesadil svého reprezentačního kolegu a halového světového rekordmana Ryana Crousera.

Leavenworth

Prvním půlkařem, kterému se v této venkovní sezóně podařilo pokořit hranici 1:45, byl v Leavenworthu Mexičan Jesus Lopez, jenž vylepšil hodnotu nejlepšího světového výkonu a také vlastního národního rekordu na 1:44.40.

Baton Rouge

Leader letošních dálkařských světových tabulek JuVaughn Harrison opět potvrdil svou skokanskou univerzálnost. Na mítinku v Baton Rouge se ve výšce přenesl přes laťku o hodnotě 230 centimetrů, čím zaostal jediný centimetr za letošním nejlepším světovým výkonem Australana Hamishe Kerra. Jedinou setinu za jedenáctivteřinovou hranicí zaostala vítězka stovky Aleia Hobbsová.

Austin

V texaském Austinu potvrdila dobrou formu nejlepší dálkařka této sezóny Tara Davisová, když tentokrát dolétla na 697 centimetrů. K tomu ještě přidala nový osobní rekord na stovce překážek, kde zaběhla 12.75 a nestačila pouze na světovou rekordmanku Kendru Harrisonovou. Ta se výkonem 12.48 posunula na druhé místo letošních sezónních statistik.

Tuscon

Kvalitní vrhačský dvojboj předvedl v Tusconu Američan Turner Washington. V koulařském kruhu zaznamenal 20.80 a v tom diskařském zapsal 66.02, což ho řadí momentálně na páté místo v letošních světových tabulkách. Velký osobní rekord na stovce 10.03 si zaběhl halový šampion NCAA na šedesátce Micah Williams.

Antalya

Po téměř dvouleté pauze si v turecké Antalyi zazávodila kladivářská světová rekordmanka Anita Wlodarczyková. Čtyřnásobná světová šampionka podstoupila v roce 2019 operaci kolene a při svém prvním startu po dlouhé závodní pauze zaznamenala 73.87. Příští start ji čeká o nadcházejícím víkendu na evropském vrhačském poháru v chorvatském Splitu.

Bar

V černohorském městě Bar zazářil srbský koulař Armin Sinančevič. Šestý muž evropského halového finále v Toruni si vylepšil osobní rekord o 37 centimetrů na 21.88 a stal se leaderem letošních evropských tabulek. Na světě letos zatím vrhli dále pouze Američané Joe Kovacs a Ryan Crouser.

Petr Jelínek

Vytisknout