přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. června 2021, 18:34

Hassanová světovou rekordmankou, Vondrová 4.

Atletický seriál World Athletics Continental Tour kategorie Gold pokračoval v nizozemském Hengelu. O jeho vrchol se postarala domácí hvězda Sifan Hassanová, která zaběhla nový světový rekord na trati 10 000 metrů. Čtvrtkařka Lada Vondrová skončila čtvrtá v sezónním maximu 52.00. Tyčkař Armand Duplantis skočil 610 centimetrů.

Sifan Hassanová šla do závodu s jasným cílem, kterým bylo překonání světového rekordu Etiopanky Almaz Ayanaové z olympijských her v Riu de Janeiru 2016. K tomu potřebovala nizozemská běžecká hvězda pokořit výkon 29:17.45. Ač měla dvě vodičky, byly jí k dispozici jen na úvodních šest minut závodu a poté musela spoléhat už pouze na sebe. Přesto měla na Ayanaovou na pěti kilometrech s mezičasem 14:38 poměrně slušný náskok. Ten se postupně trošku snižoval, nicméně své snažení Hassanová dotáhla do úspěšného konce. Také díky vynikajícímu poslednímu okruhu proběhla cílem v čase 29:06.82 a stala se novou světovou rekordmankou, když z dosavadního rekordního zápisu ukrojila více než deset vteřin. Nejbližší soupeřky na ni ztratily více než minutu a půl. Přesto se Keňanky Irine Jepchumbaová (30:37.24) a Daisy Cherotichová (30:37.31) radovaly z kvalitních osobních rekordů.

České barvy hájila v Hengelu na hladké čtvrtce Lada Vondrová. Pro svěřenkyni Jaroslava Jóna se jednalo o letošní druhý start na této trati pod otevřeným nebem a odstartovala do něj ve vnější osmé dráze. Na své soupeřky tak převážnou část závodu neviděla. Vedla si ovšem skvěle, když jí zbyly síly i v závěru a do cíle se předklonila jako čtvrtá v sezónním maximu 52.00, což je oproti prvnímu startu v Šamoríně zlepšení o 37 setin. „Čas nebyl nic moc, ale umístění beru. Nebyly moc dobré podmínky. Na první dvoustovce foukal silný protivítr, ale pocitově se mi běželo lépe než v Šamoríně,“ zhodnotila své vystoupení. Zvítězila Belgičanka Cynthia Bolingová za 51.16 před Britkou Laviai Nielsenovou (51.44) a domácí Lieke Klaverovou (51.46). V závodě mužů byl jasně nejrychlejší americký favorit Fred Kerley v čase 44.74.

Poté, co okusil na mítinku Diamantové ligy v Gatesheadu po dvaadvaceti závodech a téměř dvou letech hořkost porážky, vrátil se v Hengelu švédský tyčkařský světový rekordman Armand Duplantis na vítěznou vlnu a udělal to vskutku stylově. Soutěží procházel naprosto suverénně. Hned napoprvé překonal 592 centimetrů, čímž se dostal do čela letošních světových tabulek a také vytvořil nový rekord mítinku. Následně byl napodruhé úspěšný na rovných šesti metrech a jednalo se už o jeho sedmnáctý závod, kdy zdolal tuto metu. Poté si nechal na stojany nastavit 610 centimetrů a po dvou nezdarech se mu napotřetí podařilo zdolat i tuto hodnotu. Pod otevřeným nebem skočil výše pouze při svém loňském světovém rekordu v Římě. Filipínec Ernest John Obiena a Nizozemec Meno Vloon skočili shodně 580 centimetrů. Lepší zápis přisoudil druhou příčku Obienovi.

Rekordy mítinku padaly také v dalších disciplínách. Na stovce se o něj postarala letošním nejlepším evropským výkonem 10.92 britská světová šampionka Dina Asher Smithová. Na čtvrtce překážek se stala novou rekordmankou a také vedoucí ženou kontinentálních statistik časem 54.33 Nizozemka Femke Bolová. Z rekordního zápisu se mohla také těšit vítězka klání diskařek, kterou se stala výkonem 65.91 Kubánka Yaimé Perezová. Výčet rekordů mítinku pak uzavírá Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová, která prolétla stovku překážek za 12.44.

Jedinou setinu za nejlepším světovým výkonem této sezóny Američana Granta Hollowaye zaostal na stodesítce překážek Jamajčan Omar McLeod. Olympijský šampion si s tratí poradil v čase 13.08. Vítěznou oslavu šestadvacátých narozenin prožil Francouz Augustin Bey, jenž opanoval soutěž dálkařů v novém osobáku 816 centimetrů.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout