přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. května 2019, 19:39

Wlodarczyková pojedenácté na Tretře

Organizátoři Zlaté tretry odhalili na dnešní tiskové konferenci jména dalších elitních světových atletů, kteří se v rámci letošního ročníku představí.

Ženské kladivo je tradiční disciplínou Zlaté tretry. Poprvé se však bude konat na hlavním stadionu, a to od 15 hod. v rámci předprogramu v ten samý den, kdy proběhne i samotný mítink. Doposud se kladivářský prolog konal vždy v předvečer Zlaté tretry. Ani tentokrát nebude v sektoru chybět světová rekordmanka Anita Wlodarczyková z Polska, pro kterou to bude již jedenáctá účast na Zlaté tretře. V minulosti zde dokázala šestkrát zvítězit a je i rekordmankou mítinku, když v Ostravě poslala své náčiní v sezóně 2017 na 79.72. Wlodarczyková je závodící legendou své disciplíny. Doma má dvě zlaté olympijské medaile a získala čtyři tituly mistryně světa i Evropy. Stala se první a zatím jedinou ženou, které se podařilo překonat osmdesátimetrovou hranici. Kvalitní startovní pole doplňují bronzová z MS 2015 a stříbrná z loňského ME v Berlíně Alexandra Tavernierová či další skvělá Polka Joanna Fiodorowová, bronzová z evropských šampionátu 2014 a 2018. Českou zástupkyní bude národní rekordmanka a osmá žena posledního mistrovství světa v Londýně Kateřina Šafránková.

Velmi zajímavou podívanou slibuje také běh na 800 metrů mužů, kde by se měl odehrát atraktivní duel mezi polským matadorem Adamem Kszczotem a etiopským běžeckým zázrakem Samuelem Teferou. Kszczot je mezi světovými půlkaři skutečným pojmem. Zejména díky své taktické vyzrálosti a samozřejmě také nesporné kvalitě získal už řadu velkých cenných kovů. Je trojnásobným mistrem Evropy v hale i venku. Dvakrát vystoupal na stříbrný stupínek na světových šampionátech a je i halovým mistrem světa. Může se pochlubit osobním rekordem 1:43.30. Oproti tomu dvacetiletý Tefera poběží v Ostravě vůbec svou první osmistovku. Zatím své úspěchy sbíral na patnáctistovce a nebyly to vavříny ledajaké. V roce 2018 se stal v Birminghamu halovým světovým šampionem a o rok později na stejném místě dokonce překonal časem 3:31.04 světový rekord na této distanci. Dle jeho kouče se dá od Tefery očekávat velmi rychlý čas. Špičkového závodu budou chtít využít k vylepšení osobáku také Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď.

Startovní listina stovky mužů se rozšířila již na pět borců s osobním rekordem pod deset vteřin. K již avizovaným Ronnie Bakerovi a Bingtian Suovi přibyl také spoludržitel evropského rekordu na této trati Francouz Jimmy Vicaut (9.86), který je halovým mistrem Evropy a dvojnásobným medailistou z evropských šampionátů pod otevřeným nebem. Africký kontinent zastupuje jihoafrický rekordman a vítěz loňských Her Commonwealthu Akani Simbine (9.89). Pátým do party je pak stříbrný z ME 2016 a bronzový z ME 2018 Jak Ali Harvey, jenž hájí barvy Turecka, kde je také s časem 9.92 národním rekordmanem. Držitel českého historického maxima Zdeněk Stromšík tak bude mít elitní konkurenci.

Petr Jelínek

Vytisknout