přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. září 2022, 10:33

Warholm a Allman zářili na ISTAFu

V neděli proběhl v německé metropoli již 82. ročník tradičního mítinku ISTAF. O nejlepší výkony se postarali norský překážkář Karsten Warholm a americká diskařka Valarie Allman.

Warholmovi se na ISTAFu daří. Před dvěma lety zde zaběhl časem 47.08 rekord mítinku a letos za ním příliš nezaostal. Po zranění z úvodu sezóny se dokázal dostat do někdejší formy. Před několika týdny v Mnichově bral titul evropského šampiona a v Berlíně nyní triumfoval v dalším parádním čase 47.24. Druhý Francouz Ludvy Vaillant za ním zaostal o více než vteřinu, když si s tratí poradil v čase 48.26. Novým osobákem 48.55 udělal radost domácímu publiku Němec Joshua Abuaku.

Také diskařka Valarie Allman je od loňského roku rekordmankou mítinku. Letošní ISTAF pro ni byl vůbec prvním startem od mistrovství světa v Eugene, kde skončila až třetí, což pro ni bylo zklamáním. Tentokrát si spravila chuť, když dokázala popáté v kariéře přehodit sedmdesát metrů. Letos se za tuto hranici dostala podruhé. Její nejdelší pokus v soutěži měl hodnotu 70.06. Druhá Kristin Pudenz na ni ztratila téměř pět metrů (65.20).

Dařilo se také úřadujícím světovým šampionům. Nigerijka Tobi Amusan byla nejrychlejší na stovce překážek za 12.45. Američan Grant Holloway ovládl stodesítku s ploty za 13.05 o dvě setiny před krajanem Freddiem Crittendenem (13.07). Německá dálkařka Malaika Mihambo vyhrála za 692 centimetrů. Mistr světa na 200 metrů Noah Lyles si vyzkoušel svou rychlost na poloviční distanci a byl z toho primát v čase 9.95.

Tyčkařské klání se muselo letos obejít bez Armanda Duplantise. Nejúspěšnějším závodníkem tak byl Nizozemec Menno Vloon, jenž ozdobil své vítězství nový národním rekordem 588 centimetrů.

Čtyři rekordy mítinku v Padově

Italská Padova hostila bronzový mítink World Athletics Continental Tour a letošní vydání nabídlo čtyři rekordy mítinku. Na stovce se o něj i přes poměrně silný protivítr o hodnotě -1.2 m/s postarala Marie-Josée Ta Lou z Pobřeží Slonoviny. Africká rekordmanka prolétla trať za 10.94.

Na čtvrtce překážek svedly strhující duel Američanka Dalilah Muhammad s Jamajčankou Andrenette Knight. Rychlejší byla Muhammad, která zvítězila v novém historické maximu mítinku 53.84. Knight se předklonila do cíle o jedenáct setin později (53.95). Zbylé dva rekordy mítinku přidali Američan Yared Nuguse na patnáctistovce (3:33.26) a jeho krajan Bryce Deadmon na hladké čtvrtce (44.76).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout