přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. února 2011, 14:17

Wagnerův limit, Šebrle mimo pořadí pro Paříž

Při ústeckých přeborech si HME zajistil dálkař Wagner. Špatné zprávy naopak přišly pro sedmibojaře Šebrleho. Přinášíme i informace o mítincích v Tampere a Landau, o úspěchu běžkyně Kamínkové či klubovém EP v krosu.

Wagner do Paříže
Česká výprava pro halové ME se v neděli rozrostla o dalšího člena. „Bylo to pro mě překvapení, protože to byl start narychlo a už třetí během osmi dnů. Že budu v Praze startovat, jsem se rozhodl až v sobotu večer, nechtělo se mi čekat se závoděním až do 15. února do finské Vaasy,“ řekl Štěpán Wagner, který včera na Strahově při přeborech Ústeckého kraje skočil 794 cm a o čtyři centimetry vyhověl kritériu stanového ČASem. „Povedlo se mi to hned druhým pokusem, ostatní nebyly špatné, ale většinou těsně přešlápnuté,“ popsal svěřenec Boleslava Patery nedělní soutěž.


Při MS 2009 v Berlíně - foto: E. Erben

Wagnerův další program zůstává zatím nezměněn. „Ještě ani nevím, kdy mám soutěž na mistrovství Evropy,“ usmívá se atlet trénující v Brně. „Hala nám tu trochu chybí, poloviční rozběh můžeme využít v tělocvičně sportovního gymnázia. Na pár tréninků jsem vyrazil do Prahy, jednou jsem zajel do Bratislavy,“ popisuje podmínky v zimní přípravě Wagner. Ve svém výkonu vidí především rychlostní rezervy. „Ještě to není úplně ono,“ uzavírá měsíc před halovým vrcholem v Paříži.
Výsledky ze Strahova

„Boj o sedmiboj“ na HME
Do metropole nad Seinou by se rád podíval také Roman Šebrle, jenž o potřebné tabulkové postavení bojoval na mítinku v Tallinnu. Jak se ale ukázalo po shromáždění všech víkendových výsledků, Šebrleho součet 5848 na halové ME nestačí. Z těch, co připadají  úvahu jako soupeři, podlehl svěřenec Dalibora Kupky přímo v Estonsku Rakušanovi Dominiku Distelbergerovi (5951). Lepší než Šebrle však byli o víkendu bohužel i další sedmibojaři.

Belgickým šampionem se v Gentu stal v národním rekordu 5901 někdejší juniorský mistr Evropy Thomas Van der Plaetsen. 20letý atlet si vylepšil dva dílčí osobní rekordy, překážky za 8.18 a tyčku na 510. O pár bodů předstihl českého matadora další mladík, Srb Mihail Dudaš, který nasbíral při maďarském šampionátu Budapešti 5867 bodů. Výsledky: Gent - Budapešť

Poslední zprávy přišly z ruského mistrovství v Penze, kde Šebrleho překonala trojice sedmibojařů, jmenovitě Vasilij Charlamov (5965), Michail Logviněnko (5881) a Ilja Škureněv (5879). Z jedné země sice mohou být pozváni pouze dva, ale i tak se trojnásobný evropský halový šampion dostal v důsledku výše uvedeného na „nepostupovou“ šestou příčku - žádný z Rusů z venkovní sezony se totiž na HME nepotvrdil.

To nejsou zrovna příznivé zprávy pro Šebrleho, ale dobré pro mistrovství republiky o nadcházejícím víkendu, kde by se měl poprvé od roku 1998 ukázat, chce-li se objevit na svém sedmém HME. Šebrleho start na MČR pochopitelně bude výzvou i pro novou domácí generaci, v dosavadním průběhu sezony nejvýrazněji reprezentovanou 19letým Adamem Sebastianem Helceletem (OR 5784). Asi netřeba připomínat, že na své si tím pádem přijdou i ti, kteří o v sobotu a neděli zavítají do pražské Stromovky, protože ve hře nejsou jen oba zmínění borci.

Tampere
Z mítinků, které o víkendu prošly bez zachycení naším sítem, patří určitě finské Tampere, kde se v neděli utkaly výběry třech skandinávských zemí. Bodovému pořadí vládlo v obou kategoriích Švédsko před Finskem a Norskem, o nejzajímavější výkony se však postarali zástupci poražených. Finský výškař Osku Torro se blýskl národním rekordem 233 cm a norská překážkářka Christina Vukicevicová vyrovnala čerstvý výkon roku Nytraové 7.92 s ze Stuttgartu.

Landau
Na tyčkařském mítinku v německém Landau se řeckým rekordem 451 cm prosadila Nikolia Kiriakopuluová. Za domácími Strutzovou a Hütterovou, které zdolaly o decimetr méně, obsadila dělenou čtvrtou příčku Romana Maláčová se 431. Ta se pochopitelně pokoušela i o 441, přes nadějné skoky jí zatím nominace na HME (limit je 440) unikla. Mužskou soutěž vyhrál Američan Mark Hollis, na pokusy před domácím Carstenem Dillou (oba 553).
Výsledky z Landau

Apeldoorn a klubový EP v krosu
A na závěr krátce k běhům mimo dráhu. V nizozemském Apeldoornu včera Petra Kamínková opět získala prvenství na zdejším „Midwinter Marathonu“, potřebovala k tomu čas 2:45:33.
Při klubovém evropské poháru v krosu (ECCCC) v italském San Vittore Olona nesl nejlépe dres Kroměřížských na čtvrtém místě Tanzanijec Sarwatt za vítězným Španělem Lamdassemem v dresu obhájců titulu z Toleda. České běžce nalezneme od čtvrté desítky, nejlépe 32. Jana Kreisingera. Ani triumf Lamdassema španělskému družstvu v týmovém pořadí nestačil, skončili třetí, prvenství si odvezli Portugalci z Conforlimpy, AK Kroměříž patří na sedmá pozice.
Mezi ženami se prosadila Alemitu Bekeleová, která k prvenství dovedla i svůj turecký tým Usküdar Belediyesi. Prapor Sokola České Budějovice nesla nejlépe na 26. příčce Lucie Sekanová, jež dovedla tým ke čtrnáctému místu.
Výsledky ECCCC

S využitím informací T. Dvořáka, servisu EME NEWS a webu Evropské atletiky

Michal Procházka

Vytisknout