přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2012, 13:31

Vyškov viděl vrcholnou atletiku

Světový čas Rosolové na 400 m př., daleký hod Špotákové, vyrovnaný rekord Masláka na dvoustovce, limity Bartoničkové, Čechové a dalších. To jsou jen některé z výjimečných okamžiků, které přinesl 43. ročník republikového šampionátu mužů a žen na dráze.

Pokud bývalá dálkařka a vícebojařka Denisa Rosolová dosud váhala, zda byl dobrý nápad její další pokus o změnu disciplíny, když místo čtvrtky hladké, kde je halovou mistryní Evropy, zkoušela  tu s překážkami, po Vyškově má jasno. Na rozdíl od nesmělých prvních startů ji totiž ten na republikovém šampionátu vyšel náramně a vynikajícím časem 54.38 o 5 setin předčila i dosud nejlepší letošní výkon národní rekordmanky Zuzany Hejnové a začadila se po bok Jamajčanky Spencerové na třetí místo aktuálních světových tabulek. "Moc lidí mi po Odložilově memoriálu nevěřilo, že se mohu zlepšit, tak jsem ráda, že jsem to dokázala. Už vim, že je potřeba od dvoustovky tahat. Konkurence se Zuzkou nám může vzájemně jenom pomoct, kdyby se mnou dneska závodila, tak věřím, že klidně běží pod 54 vteřin," prohlásila Rosolová (její reakce také na videu níže). Stříbrná Zuzana Bergrová vylepšila své letošní maximum na 56.67, bronz získala za 59.30 Kateřina Hálová.
Velmi zdařile si vedl i mužský vítěz, Václav Barák, který nadějně atakoval 50vteřinovou hranici. Nevyšlo to jen o 4 setiny, i tak je to pro 22letého borce kvalitní osobní rekord. Druhý byl s odstupem 88 setin Michal Brož, jeho zkušenější jmenovec Uhlík uhájil bronz.

Největší hvězda mistrovství, oštěpařka Barbora Špotáková, se v sektoru dlouho nemohla najít. Její náčiní létalo pod šedesátimetrovou hranici, což světovou rekordmanku samozřejmě neuspokojovalo a přešlapovala. V závěru však potvrdila, že je typem závodnice, která se nevzdává a věnovala přejícnému vyškovskému publiku daleký hod do vzdálenosti 64.40. "Zkoušela jsem si rychlejší rozběh, na což tady byla ideální příležitost. Bohužel mi to nešlo, a tak jsem poslední pokus hodila tak, jak jsem zvyklá, aby to nebyl trapas," řekla Špotáková, která se po dohodě s trenérem Janem Železným rozhodla vynechat nadcházející mistrovství Evropy. "Myslím teď jenom na olympiádu. Měla jsem Evropu v hlavě před sezonou. Ale když chce člověk všechno, nemusí mít nic. Forma mi šla trochu dolů, takže zase nebylo těžké se Helsinek vzdát. Mohli by tam zase vyrůst nové mladé atletické hvězdy, které se tu budou podepisovat na autogramiádě," vysvětlila úřadující olympijská šampionka. (Více od Špotákové v pozávodním rozhovoru.) Druhá byla s 55.82 Irena Šedivá, třetí o necelý metr zpět Jarmila Klimešová.

Stejně jako v sobotu otevřely program rychlé sprinty, přičemž tentokrát to byly rozběhy dvoustovek. Kateřina Čechová si při nich výrazně vylepšil letošní maximum na 23.61 (+2.0). Ten však dlouho v jejích statistikách nevydržel, neboť při následném finále padl i osobní rekord časem 23.45 (+1.6), což pro ni znamená další splněný limit pro ME k tomu ze stovky, který už měla ze včerejška. Hezký čas 23.92, za který brala stříbro, si připsala specialistka na 400 m př. Zuzana Hejnová, bronz za 24.22 může těšit Barboru Procházkovou.

Pavel Maslák pokořil už v rozběhu časem 20.66 (+1.6) rekord šampionátu, ve finále si troufl i na ten národní, který výkonem 20.60 (+1.4) na setinu vyrovnal. Podle údajů z cílové kamery mu k osamostatnění v čele národních tabulek chyběla jediná tisícina. Každopádně si však otevřel možnost startovat na vrcholných akcích letošního roku vedle čtvrtky i na poloviční trati. "Pro sprintery byly dneska suprové podmínky - teplo, vítr do zad, skvělí diváci. Na mistrovství Evropy a nejspíš i olympiádě však poběžím čtvrtku," nechal se slyšet Maslák. Pod 21 vteřin stlačil svůj čas také stříbrný Vojtěch Šulc (20.82), třetí byl s 21.01 Petr Szetei, jenž o tisíciny porazil vítěze včerejší stovky Lukáše Mila.

Nejen evropský limit v podání Jitky Bartoničkové, ale i další výborné výkony, to přineslo finále čtvrtky. Bartoničková ukončila své pokusy o zdolání nominačního kritéria výkonem 52.72, čímž požadovanou hranici pokořila o osm setin. "Neřešila jsem, jestli je to první nebo poslední závod. Věřila jsem, že na to mám. Jsem ráda nejen za limit, ale i osobák po šesti letech,"   prohlásila vítězka (její reakci i na videu níže), jíž více než zdatně sekundovala půlkařka Lenka Masná, která proťala cíl v čase 53.02. A také bronzová medailistka jana Slaninová se vytáhla, když i ona dosáhla osobního rekordu 54.39.  Mužští kolegové se však rozhodně nenechali zahanbit. Krásný souboj byl především o prvenství, který pro sebe rozhodl v čase 46.36 Daniel Němeček. "Upřímně, nečekal jsem to. Dneska se sešli hlavně soupeři, byl to dobrý závod," těšilo Němečka. Jan Tesař byl o dvě desetiny poražen, ale i on měl důvod k radosti. Stejně jako Němeček totiž vyhověl entry standardu evropské asociace, který umožňuje závodníkům do 22 let startovat v Helsinkách. O bronzu opět rozhodovaly tisíciny, které hrály ve prospěch  Petra Lichého na úkor Jana Kubisty. Oba mají ve výsledkové listině čas 47.16.  

Tereza Čapková zjevně nestála pouze o vítězství, k titulu chtěla přidat i kvalitní čas na patnáctistovce. Za pomoci kolegyně ze skupiny a stříbrné medailistky z půlky Dany Šatrové se jí to opravdu povedlo, o čemž svědčí údaj z časomíry: 4:12.49.  S odstupem 12 vteřin si pro stříbro doběhla Lucie Sekanová, další větší ztrátu od ní měla jmenovkyně Špatenková. Muži upřednostnili taktiku a ti nejlepší se spoléhali na finiš. V něm dlouho živil šance na titul Roman Rudolecký, jenže nakonec mu o setinu uzmul titul Lukáš Kourek (3:51.83), bronz patřil Ondřeji Klesnilovi.

Klání siláků pro sebe rozhodl Ladislav Prášil, který své sedmikilové náčiní poslal do vzdálenosti 19.79 m. Nejdelší vrh stříbrného Antonína Žalského měřil o 15 cm méně. S metrovým odstupem je doprovidl na stupně Vladislav Tuláček.

Finále ženské osmistovky bylo taktickým závodem, kde se vše podstatné odehrálo v poslední dvoustovce. Tu měla nejrychlejší Sylva Škabrahová, která proběhla cílem v čase 2:08.29 a o 65 setin porazila favorizovanou Danu Šatrovou, jíž zřejmě hodně sil ubral včerejší neúspěšný pokus o splnění limitu na mistrovství Evropy. Třetí byla Diana Mezulianiková, který do závodu vstupovala s nejlepším časem.
Obdobný průběh mělo i mužské finále, kde si to pohlídal Miloslav Burian (1:52.06), jemuž v patách si pro stříbro doběhl Martin Čapek  a pro bronz obhájce titulu Martin Hošek.

V trojskoku stačil Martinu Vachatovi k titulu výkon 15.46, stříbro si výkonem o 12 cm kratším vysloužil bývalý vynikající překážkář Stanislav Sajdok. Třetí byl s15.18 m Jiří Vondráček.

Mistrovský stýpl měl být pro národní rekordmanku Marcelu Lustigovou, která se potýká se zdravotními problémy, prvním a jediným pokusem o nominaci na ME. Nedokončila jej však, a tak se cesta k titulu usnadnila pro Michaelu Drábkovou (10:42.72). Na stupně vítězů ji doplnily juniorka Helena Tlustá, která si časem 10:43.80 řekla o Barcelonu, a Petra Kubešová.
Mezi muži potvrdil domácí dominanci na této trati Milan Kocourek, limitu pro ME však po výkonu 9:04.13 zůstal vzdálen o téměř půl minuty. O stříbro se vedl tuhý boj, který vyzněl lépe pro Martina Kučeru, na Lukáše Olejníčka zbyl bronz.

Tyčkař Jan Kudlička před šampionátem pomýšlel na překonání českého rekordu, nakonec na něj však ani neútočil, neboť jej zastavila výška 565 cm. I tak však bral titul za výkon o dva decimetry horší. Jeho kolega ze skupiny Boleslava Patery Michal Balner zase nebyl úspěšný se snahou překonat limit pro mistrovství Evropy. Skončil spolu s Lukášem Posekaným a Adamem Pašiakem na třetím místě, když je předčil ještě Lukáš Bechyně.

Ani koulařka Jana Kárníková se bohužel na ME coby závodnice nepodívá, její dnešní maximum 16.13 o necelý půlmetr nestačí. Domácí vládu však uhájila s přehledem, o 53 cm před Markétou Červenkovou. Třetí byla s 15.39 Romana Grómanová.

Mužský oštěp poutal pozornost hned ze dvou důvodů. Jednak proto, že se v něm představil Vítězslav Veselý, jemuž to letos mimořádně jde, jednak kvůli snaze jeho kolegů ze skupiny Jana Železného přidat se k jeho výkonnosti. Jak to dopadlo? Veselý vyhrál svým jediným hodem v soutěži, který letěl do vzdálenosti 81.15 m (poté již šetřil tříšla, která jej dnes lehce pobolívala), druhý Petr Frydrych za ním zaostal o dva metry, což na nominační limit pro ME nestačí. Nejdelší pokus bronzového Jakuba Vadlejcha měřil 72.42 m.

Ve výšce se prosadila zkušená Romana Dubnova za výkon 182 cm, za kterou se seřadil kvartet soupeřek s maximem 1.75 m. Nejlepší zápis z nich měly a o po stříbrné medaily si vysloužily Nikola Pařilová a Nela Severová.

Titul v dálce se stal kořistí vícebojařky Elišky Klučinové, která před týdnem složila na TNT - Fortuna mítinku v Kladně nový národní rekord. Při něm skočila 625 cm, dnes to bylo jen o 8 cm méně. O zbylé medaile se podělily vítězka trojskoku Lucie Májková s Annou Švecovou (6.12, resp. 6.07 m). 

Výsledky jsou zde.

Limitáři objektivem Jana Kucharčíka:

 

 

Adam Pražák

Vytisknout