přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. září 2017, 13:13

Ukrajinská výškařská škola na vzestupu

Ukrajinská výškařka Julia Levčenková patří k největším talentům světové výšky a svůj potenciál naplno ukázala v letošním roce, kdy získala hned tři velké cenné kovy a poprvé v kariéře se přenesla přes dva metry. Byla také jedinou závodnicí, která dokázala potrápit letošní suverénku této disciplíny Marii Lasickeneovou.

Rodačka z Kyjeva rozhodně není žádným nováčkem ve světové výškařské špičce. Ve svých devatenácti letech má za sebou účasti na olympijských hrách i světových šampionátech. Je také tradiční rivalkou naší Michaely Hrubé, se kterou se utkává již od mládežnických kategorií. Letošní sezónu může jistě považovat za svou prozatím životní, jelikož na všech svých vrcholech dokázala vybojovat cenný kov.

Mladá zástupkyně ukrajinské výškařské školy vybojovala svůj první mezinárodní úspěch již v roce 2014, kdy získala zlato na Olympijských hrách mládeže v čínském Nankingu. Ve stejném závodě vystoupala na bronzový stupínek i Michaela Hrubá. O rok později si Levčenková připsala svou premiérovou účast na světovém šampionátu. V Pekingu však skončila její cesta v kvalifikaci. Další velká medaile přišla v roce 2016, když brala na mistrovství světa juniorů bronz. Tentokrát Hrubé podlehla. Naše reprezentantka si totiž vyskákala titul juniorské světové šampionky. Obě se pak představily i na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Ani jedné se však nepodařilo probít z kvalifikace.

Snový rok 2017

Atletický rok 2017 zahájila na výbornou, když na halovém evropském šampionátu v Bělehradě vystoupala na bronzový stupínek. Tehdy byly nad její síly pouze suverénní vítězka Airine Palšyteová z Litvy a velezkušená Španělka Ruth Beitiaová.

Také sezónu pod otevřeným nebem odstartovala skvěle. Hned v jejím úvodu si posunula hodnotu osobního rekordu na 195 centimetrů. V červenci pak následoval její první vrchol, když odcestovala na mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti. Po roce se vrátila tak na místo, kde získala světový juniorský bronz, což tehdy brala jako zklamání. Tentokrát však zvládla roli favoritky s přehledem a mohla se radovat ze zisku zlaté medaile. Svůj triumf ozdobila dalším vylepšením osobáku na 196 centimetrů. Na pozitivní vlně se vezla i při následném mítinku Diamantové ligy v Monaku, kde přišlo další zlepšení na 197 centimetrů a porazila ji pouze suverénka letošní světové výšky Maria Lasickeneová z Ruska.

Opravdový vrchol pak přišel na světovém šampionátu v Londýně. Papírové předpoklady naznačovali, že finálový závod by měl být jasnou záležitostí Lasickeneové, která v sezóně jasně dominovala. Téměř při každém svém startu překonala dva metry, vévodila světovým tabulkám výkonem 206 centimetrů a nebyla k poražení. Díky Levčenkové však neměla cestu za titulem vůbec snadnou. Ukrajinka totiž nejprve zdolala 199 centimetrů a dostala se na průběžnou první pozici. Následně byla úspěšná i na 201 centimetrech, čímž se zařadila do klubu dvoumetrových výškařek. Lasitskeneová se tak musela vybičovat k výkonu 203 centimetrů. Až ten ji zajistil nejcennější kov. Na Levčenkovou tak zbylo „pouze“ stříbro. Přesto byla naprosto spokojena. „Byl to neuvěřitelný závod a se stříbrem jsem maximálně spokojena. Hodně mi pomáhalo, že jsme na výšce 201 centimetrů byly v soutěži ještě tři. Musím se přiznat, že v jeden moment jsem věřila, že bych mohla i vyhrát, ale Maria ukázala svou sílu, když se zachránila třetím pokusem a pak překonala i 203 centimetrů. Potvrdila tak svou dominantní pozici,“ vysekla poklonu světové jedničce. Levčenková byla nakonec jedinou ukrajinskou atletkou, která v Londýně vystoupala na stupně vítězů.

Silná domácí konkurence

Jako jednu z hlavních příčin svého zlepšení vidí, že má i na Ukrajině velmi silné konkurentky. Hned tři z nich figurují v nejlepší desítce letošních světových tabulek. Jsou jimi vítězka univerziády Oksana Okuněvová, která se letos přenesla přes 197 centimetrů, Iryna Gerašenková, která brala na ME do 22 let stříbro (letos 195 centimetrů) a také někdejší juniorská mistryně Evropy z roku  Kateryna Tabašniková (letos 195). Nesmíme zapomenout také na letošní dorosteneckou světovou šampionku Jaroslavu Mahučikovou, která v Nairobi kralovala výkonem 192 centimetrů. „Tak silná domácí konkurence je vždy dobrá. Stále vás žene dopředu a nenechá vás ani chvíli odpočinout,“ přiznává.

Cíle pro nadcházející sezónu

Levčenková se svým osobním rekordem 201 centimetrů dostala na dělené třetí místo ukrajinských historických tabulek a nyní je v její hledáčku výkon 205 centimetrů, což je hodnota národního rekordu, který má v držení od roku 1995 legendární Inga Babakovová. Ráda by také konečně připsala skalp Marie Lasickeneové, se kterou se od roku 2015 utkala celkem dvanáctkrát a vždy odešla poražena.

Petr Jelínek

Vytisknout