přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. července 2019, 22:20

Výrazná česká stopa v Lausanne

Na mítinku Diamantové ligy ve švýcarském Lausanne startovaly dvě české reprezentantky a v silné konkurenci se rozhodně neztratily. Zuzana Hejnová si doběhla pro druhé místo a Barbora Špotáková si vyházela třetí příčku.

Zuzana Hejnová rozběhla závod na 400 metrů překážek o něco pomaleji než její americké soupeřky. O to více sil však měla v závěru, a ještě za poslední překážkou bojovala o vítězství. Z toho se nakonec radovala Shamier Littleová v čase 53.73. Hejnová pak proběhla cílem ve shodném čase s Ashley Spencerovou. Oběma totiž časomíra ukázala 54.11. Tisíciny však hrály ve prospěch Hejnové, která tak brala cenné body za druhé místo. Svěřenkyně Dany Jandové si vylepšila své sezónní maximum o 71 setin a zařadila se na čtvrté místo letošních světových tabulek. Zároveň se stala leaderem těch evropských. "Mám hroznou radost, že se mi závod takhle povedl. Startovní pole bylo opravdu nabité, a přesto jsem opět dokázala být v první trojce. Za druhé místo jsem moc ráda. Těší mě vylepšení sezónního výkonu o sedm desetin a věřím, že je stále co zlepšovat, jelikož cítím rezervy v úvodní části závěru a příště to musím zkusit trochu odvážněji rozběhnout. Těším se na další závod v Monaku," vzkázala. 

V soutěži oštěpařek jsme měli zastoupení v Barboře Špotákové. Přesto, že absolvovala pouze jediný pokus, vybojovala v nabité soutěži třetí místo výkonem 63.79, kterého dosáhla právě v první sérii. Dále už v závodě nepokračovala. Špotáková zaostala jen šest centimetrů za svým sezónním maximem z Kolína. „Poslední týden mě trochu trápila achilovka. První pokus, ze kterého jsem měla dobrý pocit i přes to, že foukal protivítr, jsem pěkně trefila. Bohužel jsem v achilovce ucítila bolest, a tak jsem z opatrnosti už dál v soutěži nepokračovala. Sezóna je teprve na začátku a nechtěla jsem nic riskovat. Naštěstí to nebylo nic vážného. Ze třetího místa mám radost i z osmi bodů do Diamantové ligy. Je to dobrý signál, že už jsem zase ve hře,“ nechala se slyšet. Zvítězila německá mistryně Evropy Christin Hussongová za 66.59 před Australankou Kelsey-Lee Barberovou, která se mohla těšit z nového osobáku 65.63.

Na mužské dvoustovce se vrátil na vítěznou vlnu Američan Noah Lyles. Muž, který při loňském ročníku Diamantové ligy neokusil hořkost porážky, se musel letos v Římě sklonit před krajanem Michaelem Normanem, když mu podlehl o dvě setiny. V Lausanne ovšem předvedl něco jedinečného, když prolétl zatáčku s rovinkou v novém osobním maximu a rekordu mítinku 19.50 a o rekordní zápis připravil legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Lyles se stal čtvrtým nejrychlejším mužem historie na této distanci.

Letošní nejlepší světový výkon neodolal ani na mužské patnáctce. Jeho novým držitelem je Keňan Timothy Cheruiyot, jenž se stal prvním mílařem, kterému se v tomto roce podařilo na trati 1500 metrů stlačit svůj čas pod 3:30, když triumfoval za 3:28.77. Druhý Nor Jakob Ingebrigtsen vylepšil svůj vlastní juniorský evropský rekord o více než vteřinu na 3:30.16. Třetí byl Ayanleh Souleiman z Džibuti za 3:30.79.

Vynikající podívanou nabídlo tyčkařské klání, ve kterém rozhodovalo až rozeskakování. Američan Sam Kendricks a Polák Piotr Lisek nejprve posunuli hodnotu rekordu mítinku na 595 centimetrů. Následně si nechali na stojany nastavit 601, ale ani jeden nebyl úspěšný. Jelikož měli shodný zápis, následovalo rozeskakování na stejné hodnotě a Lisek ji dokázal překonat, čímž nejenže opět vylepšil historické maximum podniku v Lausanne, ale také se stal prvním Polákem, kterému se podařilo pod otevřeným nebem překonat šest metrů. Výkonem 601 centimetrů se Lisek posunul do čela letošních světových tabulek před Švéda Armanda Duplantise, jenž byl v Lausanne čtvrtý za 581. Stejný výkon zapsal také třetí Francouz Renaud Lavillenie.

Velmi dramatický souboj nabídla hladká čtvrtka žen. Roli favoritky potvrdila Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, která časem 49.17 překonala letitý rekord mítinku Francouzky Perézové. Pro Naserovou se jedná už o letošní čtvrtý triumf v seriálu Diamantové ligy a drží neporazitelnost. Nečekaně zdatnou soupeřkou jí ovšem byla Aminatou Seyniová z Nigeru, která si dosprintovala pro vynikající národní rekord své země 49.19. Třetí byla zkušená Jamajčanka Stephanie Ann McPhersonová (50.88).

Parádní úroveň měla stovka žen. V té si odbyla svou letošní premiéru Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová a premiéra to byla vítězná, když prolétla rovinku za 10.74, čímž zaostal jen setinu za vlastním letošním nejlepším světovým výkonem z Kingstonu. Sezónní maximum si vylepšila na 10.91 druhá Britka Dina Asher-Smithová. Podobně na tom byla i třetí Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (10.93).

Letos poprvé se potkaly v trojskokanském sektoru tradiční rivalky z Jižní Ameriky, které v posledních letech vládou této disciplíně a opět z toho byl parádní souboj, jaký předvádějí vždy, kdy proti sobě nastoupí. Dlouho vedla stále ještě úřadující světová šampionka Yulima Rojasová z Venezuely, když hned v druhém pokusu doskákala na 14.82. Přesto se musela spokojit s druhým místem. V páté sérii se totiž před ní dostala Kolumbijka Caterine Ibargüenová, která nakonec brala plný počet diamantových bodů za 14.89. Třetí příčku si vyskákala v novém osobáku 14.77 Kubánka Liadagmis Poveová.

Na stodesítce překážek prokázal svou stabilitu Španěl Orlando Ortega, jenž proběhl cílem jako první ve svém sezónním maximum 13.05. Velmi dobrého času 13.11 dosáhl druhý Američan Daniel Roberts. Třetí byl Jamajčan Ronald Levy za 13.25.

Závodu na 800 metrů dominovali keňští běžci, kteří obsadili první tři pozice. V napínavém finiši měl nejvíce sil Wyclife Kinyamal (1:43.78) před Fergusonem Rotichem (1:43.93) a tuhnoucím Emmanuelem Korirem (1:44.01).

Dalkařskému sektoru vládl Kubánec Juan Miguel Echevarría. Primát si zajistil skokem na 832 centimetrů a pokořil evropského šampiona Miltiada Tentogla (819) i Jihoafričana Luva Manyongu (813).

V tyčkařském prologu, jenž proběhl v předvečer hlavního programu byla nejlepší Američanka Katie Nageotteová. Závodnice, která se představila i na letošním ročníku Pražské tyčky v Lausanne zvítězila v novém kariérním maximu 482 centimetrů. V dalším pořadí ji následovaly Ruska Anželika Sidorovová a Britka Holly Bradshawová, když shodně zdolaly 472 centimetrů.

Na mužské pětce hráli prim Etiopané. Nejrychlejší z nich byl Yomif Kejelcha ve svém sezónním maximu 13:00.56. Etiopskou dominanci pak potvrdili druhý Selemon Barega (13.01.94) a Haile Bekele (13:03.09). Velkého omylu se dopustil Hagos Gebrhiwet, jenž začal finišovat o kolo dříve, na což přirozeně doplatil a nakonec doběhl až desátý.

Mezi koulařkami se pouze jediné závodnici podařilo pokořit devatenáctimetrovou hranici. Byla jí Němka Christina Schwanitzová. Její vítězný vrh měl hodnotu 19.04. Další pomyslné medailové příčky obsadily Kanaďanka Brittany Crewová (18.46) a Švédka Fanny Roosová (18.41).

Až prozkoumání cílové kamery muselo rozhodnout o vítězi závodu na 400 metrů překážek mužů. Němec Luke Campbell a Estonec Rasmus Mägi totiž proběhli cílem ve shodném čase 49.54. Tisíciny pak hovořily ve prospěch prvního jmenovaného. Pod padesát vteřin stlačil svůj čas ještě třetí Francouz Mamadou Kasse Hann (49.90).

Ženská půlka nepatřila mezi diamantové disciplíny a o vítězství si to rozdaly africké běžkyně. Zvítězila Keňanka Nelly Jepkosgeiová za 1:59.54 před Uganďankou Halimah Nakaayiovou (1:59.97). Třetí Slovenka Gabriela Gajanová se již pod dvě minuty nedostala (2:01.25).

O diamantové body se nebojovalo ani na mužské stovce. Přesto byl k vidění čas pod deset vteřin. Jeho autorem se stal Američan Justin Gatlin, který zvítězil v čase 9.92 před svým krajanem Mikem Rodgersem (10.01) a Kanaďanem Aaronem Brownem (10.07).

Závěr mítinku obstaraly tradičně štafety na 4x100 metrů, kde zvítězily Nizozemky (42.33) před mohutně dotahující Čínou (42.50) a domácími Švýcarkami (42.60).

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout