Vynikající výkony tyčkařů na Václavském náměstí

středa 16. června 2004
Středeční podvečer na pražském Václavském náměstí oživila atraktivní atletická událost, exhibiční mítink Pražská tyčka.

13. ročník populárních závodů se v obou kategoriích stal kořistí zahraničních borců. Švédský tyčkař Patrik Kristiansson zahájil soutěž až na 5.55 m, hodnotě loňského vítězného výkonu. Po překonání této výšky se manželovi vícebojařky Caroliny Klüftové dařilo i na následných 5.66, což bylo nad síly všech ostatních soupeřů. Kristiansson si už jako jistý vítěz Pražské tyčky 2004 nechal nastavit rovných 5.80 m, ale třikrát neuspěl. Druhou pozici obsadil ruský závodník Pavel Gerasimov zdoláním 5.55 m, stejný výkon předvedl třetí v pořadí Adam Ptáček. „Jsem spokojený, skákal jsem tu stále z krátkého rozběhu,“ prozradil český rekordman, „byl jsem dnes docela unavený po pondělku,“ zmínil Ptáček předvčerejší závody v Praze na Děkance, kde překonáním 5.60 m vytvořil nejlepší domácí výkon této letní sezony. Úspěšný týden Adam Ptáček uzavře o víkendu v dresu národního týmu při 1. lize Evropského poháru v Plovdivu.

Mezi ženami prvenství vybojovala Bulharka Tanja Kolevová-Stefanovová, která se v závěru pokoušela o rekord mítinku. Výšku 4.66 m nepřekonala, ale výkonem 4.46 si zajistila vítězství a stanovila osobní rekord, ačkoli z rozběžiště na nepevném podkladu. Českou tyčku nejúspěšněji zastupovala někdejší halová mistryně světa Pavla Hamáčková, pro níž se vystoupení na Pražské tyčce stalo návratem do světa velkých závodů po téměř roční přestávce zaviněné zraněním. „Tretry jsem na sobě měla naposledy loni v červenci,“ vzpomněla. Domácí rekordmanka se na Můstku přenesla přes 4.10 m a obsadila celkové čtvrté místo. „Hlavně jsem ráda, že jsem to dnes ve zdraví přežila,“ zažertovala Hamáčková, „byl to spíš závod pro radost. Pražská tyčka je pro mě milý, tradiční závod, pro start jsem se rozhodla v neděli. Nepovažuji to ale za comeback, k tomu je třeba obout tretry,“ naráží na své obutí, při dnešním závodě skákala v maratonkách. „Vyzkoušela jsem úplně všechno, klasickou i alternativní medicínu, taky psychoterapii. Teď už to záleží jen na přírodě,“ uvedla Pavla k léčbě zraněného lýtka a kotníku.

Pozoruhodnou podívanou pro pražské publikum obstarala mladičká Řekyně Jekaterini Stefanidouová. Teprve třináctiletá závodnice letos v květnu vytvořila nejlepší světový výkon žákovské kategorie (4.01 m), v Praze skončila pátá za vynikajících 4.10 m.