Vydařený večer: Čtyři čeští atleti postoupili do finále

Aktuality
úterý 27. července 2010
Večerním blokem pokračuje první den kontinentálního šampionátu v Barceloně. Do bojů o medaile postoupili oštěpařky Špotáková a Klimešová, výškař Bába i půlkařka Masná.

Životní osmistovku zaběhla Lenka Masná. V perfektně takticky zvládnutém závodu se svěřenkyně Jiřího Sequenta držela mezi třetím a pátým místem v konaktu se soupeřkami, na 550 včas zrychlila a zútočila na čelo. V cílové rovince už se posunula na druhou, přímou postupovou příčku, kterou v dramatickém doběhu udržela o 9 setin před dotírající Italkou Cusma Piccioneovou. "Měla jsem výhodu, že jsem měla třetí běh a věděla jsem, jak poběžijó v prvním a druhém rozběhu. Běžely zatraceně moc rychle, což jsem ani nečekala. Ale dala jsem na trenéra běžet s nimi, držet se na druhém, třetím místě, pak zabrat a jít na krev. Tak jsme to tak udělala a vyšlo to," popsala svůj těžký boj Masná.
Velkým bonusem pro ni je pokoření mety dvou minut, ode dneška platí jako její osobní rekord 1:59.71. "Já jsem se to dozvěděla teprve před minutou, takže jsem nad tím ještě nepřemýšlela. Spíš mám radost, že jsem v tom finále. Protože jsem sem šla z pětadvaceti s patnáctým časem. Takhle je to super," reagovala Masná, pro niž bylo dosud maximem semifinále na loňském MS. V žádném běhu se opravdu nataktizovalo, a tak se podařilo hned devíti půlkařkám předvést čas začínající jedničkou, vedle Italky Piccioneové nestačil na finále také Ukrajince Krevsunové. (Více v rozhovoru s Lenkou Masnou zde.)

Bez potíží postoupila do bojů o medaile Barbora Špotáková. V druhé skupině oštěpařek se jí podařilo splnit cíl a šetřit zraněný loket, když hned prvním hodem 65.56 metru pohodlně pokořila kvalifikační hranici. "Snažila jsem se, aby byl hod technicky co nejdokonalejší. A v těchto větrných podmínkách bylo důležité hlavně trefit oštěp a směřovat dolů. Foukalo ze všech stran, nejvíc proti, takže jakýkoliv jiný směr by znamenal, že hod může být i o sedm metrů kratší," povídala světová rekordmanka, která si technicky rozpomněla na Stuttgart  v roce 2008, kde jí také hodně bolel loket. "Naštěstí se něco podobného podařilo i tady," ulevila si vítězka kvalifikace, která se ve finále potká s největšími rivalkami, z nichž měla dnes nejmenší potíže Němka Obergföllová (65.05). (Více v rozhovoru s Barborou Špotákovou zde)

Oštěpařky v první skupině se musely stejně jako sprinteři poprat s protivětrem. Jarmile Klimešové se to nakonec povedlo až třetím pokusem, v němž předvedla 58.45 a nakonec postoupila ze sedmé příčky, ačkoli nepokořila kvalifikační limit (59.5 m). "První dva pokusy to bylo hodně k zamyšlení, ale v té chvíli už se moc přemýšlet nedá," věděla svěřenkyně Jana Železného. "Prostě jsem se rozběhla a snažila jsem se to trefit, což byl problém. Hodně se tady točí vítr, většinou ale proťák, takže to lítalo hodně do kopce," popsala Klimešová. "Strašně dlouhá, hodinová pauza byla mezi posledním hodem na rozcvičováku a tady na hlavním. Když nás sem přivedli, ani mě nenechali si v chodbě hodit cvičným míčem do zdi, abych natónovala rameno. Řekli mi, že prý ta zeď je prefabrikát. Asi se báli, že bych jí prorazila," uzavřela s úsměvem.

Nezdar z halového MS odčinil Jaroslav Bába, i když to ve větru a proti zranění nohy dnes také neměl snadné. Jeden křížek zaznamenal na 223 i 226, nakonec by mu bývala i stačila nižší z těchto dvou výšek. "V rozcvičování jsem myslel, že nedám ani základní výšku, ale pak jsem se do toho trošku dostal. Pořád mě ale bolí noha, otupil jsem ji ale trošku práškem na bolest. A pak už to docela šlo. Ale všecky pokusy nebyly dobré," věděl svěřenec Jana Janků st.
"Ze začátku na těch patnácti, devatenácti to šlo, ale na dvou dvacetitřech jsem začal trošku blbnout, křečovatět. Ale naštěstí se to všechno povedlo, za což jsem strašně rád," oddechl si Bába. "Na noze se ukázalo, že to je štípanec, ale mám tam docela velký flek, při každém dopadu, nárazu to bolí. Jsem ale rád, že to není bolavý sval, nejdřív jsem si to totiž myslel. Myslím si, že to bude ale na finále už o hodně lepší," věří česká výškařská jednička, která se v boji o medaile utká se silnou ruskou trojicí, Švédem Thörnbladem nebo Polákem Bednarkem, který se stěštím také postoupil.

Z našeho pohledu nezačal odpolední program příliš dobře. Jan Veleba v prvním rozběhu skvěle vystartoval a úvodní metry měl nejlepší, pak však jen ztrácel a nakonec skončil až sedmý s časem 10.68 (-1.5 m/s) mimo postupové naděje. "Vůbec to nechápu, cítil jsem životní formu. Byl jsem na tom podle mě lépe než před tím, než jsem zaběhl český rekord (na extralize v Pardubicích)," myslel si Veleba.
"Postup jsem bral jako samozřejmost, tohle je propadák. Nechci se na nic vymlouvat, nervózní jsem nebyl, i když to byl můj první velký závod. Z mého pohledu jsem běžel strašně, nebyl jsem schopný protáhnout krok," litoval svěřenec Jiřího Sequenta, který podlehl mj. Britu Chambersovi (vítěz běhu za 10.21), kterého považuje český rekordman za favorita mistrovství. Nejrychlejší byl v rozbězích, v nichž ve všech foukal protivítr, Francouz Lamaitre s 10.19, Veleba se podělil o konečné 30. místo.

Fotografie: po kliknutí na odkaz pod obrázkem


Fotografie - slideshow Aleše Gräfa

Medailové boje
Koulařské užší osmičku ovládly zástupkyně pouhých tří zemí a mnoho nechybělo, aby si medaile rozdělily výhradně běloruské vrhačky. Nakonec jejich triumf umenšila jen Ruska Avdějevová, která se na bronzovou pozici vyšvihla o decimtr posledním pokusem (19.39). Titul získala po stříbru z Göteborgu Naděžda Ostapčuková výkonem 20.48, suverénně - takřka o metr - před krajankou Michněvičovou (19.53).

První běžecké finále připravilo dramatickou podívanou. Na desítce sahal do posledního kola dokonce po zlatu domácí Lamdassem, nakonec mu zbyla nepopulární bramborová a posledních 50 metrů španělský vytrvalec došel. Stupně vítězů ovládli Britové. Drtivým závěrečným okruhem si nakonec vcelku pohodlně doběhl pro titul favorizovaný Mo Farah v čase 27:24.99. Stříbrem se k němu o dvě vteřiny zpět přidal krajan Chris Thompson, k bronzu však Itala Meucciho odsoudily až tisíciny.

Zítřejší český program
Po dnešní rozcvičce – co do počtu českých startů – nastoupí k zítřejšímu programu čtrnáct reprezentantů, z toho deset již v dopoledním programu. Jako první se na start v osm ráno postaví chodkyně Pelantová, chybět nakonec bude angínou zužovaná Schindlerová.

Po desáté hodině vše poběží ráz na ráz: v 10:10 nejprve nastoupí do první kvalifikační skupiny kladiva Ledvinová, její kolegyně Šafránková startuje v pravé poledne. Paralelně od půl jedenácté budou probíhat obě party tyčařek, v „čistě rozlišovacím označení“ připadlo Maláčové A, Ptáčníkové B. V 10:48 má plánovaný výstřel druhý rozběh stovky s Čechovou. Ve tři čtvrtě na dvanáct čeká boj o finále na stýplu Lustigovou (2. běh) a následně druhý rozběh půlky Holušu ve 12:10. Hned při úvodních možnostech na 400 m překážek se představí duo Uhlík (12:50) – Prorok (12:58).

Odpolední program otevřou z českého pohledu čtvrtkařky Rosolová (18:35) a Bartoničková (18:53). Posledními, kdo se z našich atletů objeví zítra na stadionu Lluise Companyse, budou semifinalistky 400 m překážek. Nejprve ve čtvrt na devět Bergrová, o osm minut později Hejnová.

Výsledky prvního dne

Karolína Farská, Michal Procházka

Fotogalerie